امسال در ۷۰ سال گذشته کمترین بارش‌ها و میزان ذخیره آب را داریم
یکشنبه 13 اسفند 1396, 14:12

 

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی گفت: امسال در ۷۰ سال گذشته کمترین بارش‌ها و میزان ذخیره آب را داریم که باید مدیریت جدی در این زمینه صورت بگیرد.

به گزارش رویش نیوز به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به مشکلات کم‌آبی و نیز مشکلاتی که کشاورزان فلاورجان با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند اظهار داشت: مجمع نمایندگان استان اصفهان در این رابطه انسجام و اتحاد خوبی دارند و یکی از مواردی که همه نمایندگان استان هم رأی و هم نظر هستند بحث آب زاینده‌رود است.

وی با اشاره به جلسات متعدد با وزیر نیروی سابق، معاون اول و شخص رئیس جمهور و وزیر نیروی دولت دوازدهم، افزود: صحبت ما در این جلسات بحث مدیریت آب و سوءمدیریت‌ها بود که در این راستا می‌توان 80 درصد مشکل زاینده‌رود را سوءمدیریت و برداشت‌های بی‌رویه و غیرمجاز از زاینده‌رود دانست.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اضافه برداشت‌ها مشکلات متعددی را برای زاینده‌رود به وجود آورده است، تصریح کرد: برخی از افرادی که مجوز برداشت دارند مثلاً اگر بنا باشد یک مترمکعب آب برداشت کنند بیشتر از سهمی که به آن‌ها تعلق گرفته و مجوز دارند برداشت می‌کنند.

وی با اشاره به مصوبه شورای عالی آب ادامه داد: یکی از بندهای مصوبه این است که آب زاینده‌رود مدیریت شود و برای افرادی که مجوز برداشت دارند و افرادی که مجوز ندارند کنتور گذاشته شود همچنین مجوز پُر کردن چاه‌های غیرمجاز را صادر کردند.

موسوی لارگانی با بیان اینکه موارد بسیاری در زمینه کم‌آبی پیگیری شده است، گفت: اخیراً مصوبه‌ای در مجلس شورای اسلامی در رابطه با بودجه سد تونل سوم تنظیم شده است و هم پیشنهادی توسط مجتع فولاد مبارکه داشتیم که در اجرا و احداث سد تونل سوم کمک کنند و مبلغی را به‌عنوان کمک به این پروژه بدهند.

وی ادامه داد: شاید در آینده مشکل آب برطرف شود اما در حقیقت باید گفت امسال در 70 سال گذشته کمترین بارش‌ها و میزان ذخیره آب را داریم که باید مدیریت جدی در این زمینه صورت بگیرد.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: شاید کشاورزان نتوانند امسال کشت انجام دهند چرا که بحث بحران آب آشامیدنی جدی است و نمایندگان در این زمینه پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهند و قرار است در صندوقی که تشکیل شده و حق‌آبه ‌فروخته شده کشاورزان به‌عنوان خسارت پرداخت شود.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه مجلس در بُعد نظارت قوی نیست، به همین دلیل است که تاکنون پیگیری‌های صورت گرفته عملی نشده و مردم از عملی نشدن پیگیری‌ها گلایه‌مند هستند.

موسوی لارگانی افزود: پیش‌تر 850 میلیون مترمکعب آب در اختیار کشاورزان بوده است که بعد از احداث سد و تقسیم‌بندی آب مقداری از آب را به کشاورزان و مقداری را به صنایع دادند و صنایع در حال حاضر بابت این حق‌آبه به دولت پول پرداخت می‌کنند.

وی اضافه کرد: مقرر شده صنایعی که آب کشاورزان را استفاده کرده و بابت آن پول به دولت پرداخت می‌کنند بخشی از این پول در صندوقی واریز و به کشاورزانی که کشت نمی‌کنند و زندگی آن‌ها از راه کشاورزی تأمین می‌شود به‌عنوان خسارت نکشت پرداخت شود.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.