خباثت انگلیس برای بار هزارم اثبات شد
چهارشنبه 09 اسفند 1396, 11:29

 

جلسه دیشب شورای امنیت علیه مردم یمن درحالی برگزار شد که بعیدی نژاد قبلا خبر از مذاکره ایران و انگلیس در خصوص یمن داده بود.
جلسه دیشب شورای امنیت علیه مردم یمن درحالی برگزار شد که بعیدی نژاد قبلا خبر از مذاکره ایران و انگلیس در خصوص یمن داده بود.
 
به گزارش رویش نیوز به نقل از رجانیوز: سه سال از تجاوز بی رحمانه عربستان سعودی به همسایه جنوبی خود و آمار وحشتناک کشتار مردم بی دفاع یمن می گذرد. با این وجود خریدهای میلیاردی تسلیحات نظامی توسط سعودی ها از غرب ادامه دارد و سازمان ملل هیچ گاه به این اقدام غیرانسانی واکنش نشان نداده، بلکه فشارها برای محاصره مردم یمن ده ها هزار زن و کودک و غیرنظامی را به کام مرگ کشانده است.
 
در آخرین نمونه فشارهای جبهه غربی، دیشب شورای امنیت تشکیل جلسه داد تا پیش نویس قطع نامه ضد یمنی و ضدایرانی انگلیس مورد تصویب قرار بگیرد. با وجود اینکه قبل از آن بعیدی نژاد از مذاکره و توافق در خصوص یمن با انگلیسی ها خبر داده بود اما دستور کار جلسه «تصمیم‌گیری درباره تمدید تحریم‌های یمن» بود که در آن تلاش کشورهای انگلستان، آمریکا و فرانسه برای محکوم کردن ایران به عنوان نقطه مرکزی و حیاتی مذاکرات قرار گرفت.
 
 
از امضای توافقنامه برجام تاکنون، اروپا به همراه آمریکا در تلاش است تا با تحمیل برجام های 2 و 3 ضمن جلوگیری از قدرت دفاعی و موشکی ایران مانع از نفوذ منطقه ای ایران شود. در همین زمینه بارها رسانه های غربی و حتی سیاست مداران آنها در صحبت های خود خبر از مذاکره دولت روحانی در خصوص مسائل موشکی و منطقه ای داده اند، اخباری که هر بار با تکذیب وزارت خارجه کشورمان همراه شد و البته هیچ گاه از بیانیه خوانی در این خصوص فراتر نرفت.
 
با اینکه در جلسه دیروز شورای امنیت برنامه انگلیسی ها با حق وتوی روسیه ناکام ماند اما مواضع سفیر ایران در انگلیس قبل از این جلسه و همچنین واکنش عصبانی اروپا و آمریکا بعد از شکست طرح شان خواندنی است.
 
چند روز قبل بود که حمید بعیدی‌نژاد سفیر فعلی ایران در لندن و رئیس سابق تیم کارشناسی هسته‌ای، با انتشار یادداشتی کلید خوردن مذاکرات منطقه‌ای با انگلیس را خبر داده بود.
در این یادداشت سفیر ایران در لندن در یادداشت خود با اشاره به تصمیمات مهم ایران و انگلیس برای خاتمه دادن به جنگ یمن می‌نویسد: «البته وقتي به مباحث مربوط به تحولات منطقه ای مي رسد، تفاهم دو طرف كامل نيست و دو كشور اختلاف نظرات مهمي با يكديگر دارند. اما در عين حال با توجه به اشتراك نظر دو كشور مبني بر ضرورت پايان هر چه سريعتر جنگ يمن كه به يك جنگ تمام عيار غير انسانی انجاميده است، ايران و انگليس تصميمات مهمی در خصوص اقدام به پايان دادن به بحران اتخاذ كردند.»
 
خبر از مذاکرات دوجانبه ایران و انگلیس پیرامون مسائل منطقه نه‌تنها نفی صحبت‌های گذشته دولت‌مردان و رد کردن خطوط قرمز رهبر معظم انقلاب، بلکه اجرایی کردن خواسته‌های دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیز به شمار می‌رود. اما با وجود این مذاکرات و اعلام اتخاذ تصمیمات مهم در مساله یمن، باز هم انگلیس پیش نویسی که علیه مردم یمن و به نفع کشتارهای ارتش سعودی در این کشور بود را به صحن شورای امنیت برد. امری که به خوبی شکست مذاکرات منطقه ای و خباثت انگلیسی ها در قبال ایران و منطقه و همچنین روی میز بودن برجام های دو و سه توسط غرب را نشان میدهد.چرا که انگلیسی ها طرح خود را محکومیت ایران در قبال آنچه«کمک تسلیحاتی به حوثی‌ها» میداند معرفی می کند.
 
حالا برای هزارمین بار اعتماد به آمریکا و هم پیمانان اروپایی آنها با دبه کردن دشمن مواجه شد و منطق نئولیبرال های داخلی در نوع تعامل با غرب را رسوا کرد و نشان داد مسیر چنین دیپلماسی جز بن بست نخواهد بود. چرا که زیر پا گذاشتن خطوط قرمز برای مذاکره کنندگان که قبلا هم در مساله برجام خسارت های فراوانی را آفرید دولت های غربی را به کشاندن ایران به پای میز مذاکره منطقه ای و موشکی امیدوار کرده است.
 
هرچند وتوی روس ها مانع از موفقیت انگلیس، فرانسه و آمریکا در صدور قطع نامه شد اما پیام بزرگ این جلسه هشداری بود برای کسانی که با اعتمادسازی های مفرط منافع ملی و آرمان حمایت از مستضعفین و گروه های مقاومت را به قتلگاه خواهند برد.
 
بعد از وتو شدن قطعنامه ضدایرانی انگلیس واکنش مقامات کشورهای مختلف جالب توجه بود.
 
«کلی اکلز کوری» از اعضای هیأت نمایندگان آمریکا در سازمان ملل هشدار داد که به مقابله با ایران ادامه می‌دهند. به گفته کوری، واشنگتن همچنان به جهان درباره اقدامات ایران هشدار می دهد تا اینکه تهران اقدامات مضر خود را متوقف کند.
 
نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل که از حامیان اصلی جنایت عربستان در یمن است با متهم کردن ایران به حمایت از تروریست گفت: امروز روسیه از رژیم حامی تروریست ایران محافظت می کند. در صورتی که روسیه به استفاده از حق وتوی خود برای جلوگیری از اقدام علیه رفتارهای خطرناک و بی ثبات کننده ایران ادامه دهد، آمریکا و شرکایمان می بایست دست به اقداماتی علیه ایران بزنند که روسیه قادر به جلوگیری از آنها نباشد.
 
معاون نماینده آمریکا در سازمان ملل هم وتوی قطعنامه پیشنهادی انگلیس توسط روسیه را فقط به نفع ایران دانست و با اظهارات بی پایه و سند خود برای بار چندم مدعی شد یمنی‌ها از سلاح‌های ایرانی برای تهدید همسایه‌های خود استفاده می‌کنند.
 
این واکنش ها نشان از گران تمام شدن شکست طرح غربی ها علیه مقاومت دارد و هم از خبر از اهتمام جدی آنان در سناریونویسی های جدید در خصوص قدرت منطقه ای می دهد.
 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.