طرح برندینگ سوخت فرصت رانتی برای تعدادی خاص است
دوشنبه 23 بهمن 1396, 13:22

 

نماینده تبریز در مجلس تأکید کرد که طرح برندینگ سوخت واگذاری تصدی‌گری به بخش خصوصی نیست، بلکه فرصتی رانتی برای گروه خاص است.

به گزارش رویش نیوز به نقل از فارس، در پی توضیحات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی درباره اظهارات احمد علیرضابیگی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی درباره شرط‌ این شرکت برای متقاضیان جدید جایگاه‌‌های عرضه سوخت مبنی بر پیوستن به شرکت‌های برندینگ، این نماینده مجلس مجدداً به مبادرت به ارائه توضیحاتی در این زمینه کرده است. 

 

 

متن نامه علیرضابیگی در پاسخ به توضیحات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی به این شرح است:

مدیر محترم مسئول فارس

موضوع جوابیه

احتراما پیرو جوابیه شرکت ملی پخش و پالایش درخصوص پیوستن به شرکتهای کاغذی شرط ایجاد جایگاه های جدید تعیین شده است به آگاهی می‌رسانم:

1. طرح برندینگ که شرکت ملی پخش مبدع آن می‌باشد را نمی‌توان واگذاری تصدی‌گری به بخش خصوصی تلقی نمود، چرا که قیمت بنزین تکلیفی بوده و کالای مورد نظر همان بنزین داری مشخصات ثابت می‌باشد که اساساً موضوع برندینگ و رقابت بر اساس آن را منتفی می‌نماید و مجلس محترم با امعان نظر به سابقه ناصواب دولت که خصوصی سازی را اراده می‌کند، ولی خروجی آن بجز ایجاد فرصتهای رانتی برای گروه خاص نیست به وزیر محترم نفت در این خصوص کارت زرد داد.

اگر دولت قصد خصوصی‌سازی پخش و پالایش را دارد امکان فراهم کند که زنجیره تولید و عرضه فراورده های نفتی بویژه سوخت به صورت یکپارچه ایجاد شود، نه اینکه با ایجاد واسطه‌گری و تحمیل هزینه‌های مضاعف به بیت‌المال که شرکت‌های خاص برای اینکه محصول را از انبار شرکت نفت تحویل گیرند و به جایگاه سوخت برسانند و بابت آن در ازای هر لیتر 25 تومان از حاشیه سود بهره‌مندی برای این شرکت‌های واسطه ایجاد شود که با احتساب مصرف روزانه 80 میلیون لیتر رقم هزار میلیارد تومانی درآمد رانتى برای شرکت‌های واسطه‌ای مورد اشاره فراهم کند که البته در خصوص ماهیت شرکت های موصوف حرف بسیار است که چگونه می‌توانند مصداق واقعى اختصاصى‌سازى باشند به‌موقع بیان خواهد شد.

در شرایط فعلی رابطه نظام زنجیره ذخیره‌سازی، انتقال و توزیع به‌عنوان جایگاه عاملیت فروش با صاحب کالا (پالایشگاهها) به‌صورت کارمزدی از محل منابع دولت با تعدیل سنوات تامین می‌شود، لذا بجای حضور صاحب کالا در نظام عرضه ، شرکت ملی پخش در این زنجیره، نقش سربار به لحاظ هزینه را دارد که خود با زیان انباشته روبرو می‌باشد که به لحاظ تعدیلات روند انحراف افزایشی است که این در شرایطی است که قیمت فروش در مجاری عرضه ثابت و کنترل شده می باشد و زیر ساخت کارت سوخت نیز با اقدامات انجام شده جایگاه خود را از دست داده است.

ورود شرکتهای واسطه و فاقد ساختار برند واقعی ، بعنوان پوشش دهنده جایگاه های موجود و احداث جایگاه های جدید با وظیفه دریافت سوخت از واسط اول (شرکت ملی پخش) و رابطه تعهد تسویه حساب‌های جاری عرضه و پرداخت کارمزدها و همچنین اجرای آن که می بایست از طریق واسطه‌های ثالث اجرا شود هزینه‌های مضاعفی را به دولت تحمیل می‌نماید و علاوه بر کاهش در آمد هدفمندی،  ثبات جایگاههای موجود را متزلزل و زمینه‌ساز فساد خواهد بود.
با توضیحاتی که داده شد عملاً بند یکم و بند دوم جوابیه شرکت ملی پخش فاقد پشتوانه کارشناسی بوده و برندینگ فقط با هدف ایجاد فرصت رانتی برای تعدادی خاص صورت می‌پذیرد که مجلس با کارت زرد خود به وزیر محترم نفت با این طرح مخالفت نموده است.

در بندهای سوم ،چهارم و پنجم شرکت ملی پخش تلویحاً موضوع برکناری مدیران پخش و پالایش مربوط به حوزه های انتخابیه نمایندگان طراح سوال را پذیرفته است.

برای روشن شدن موضوع براى مخاطبین تصویر نامه دستنویس وزیر محترم نفت خطاب به مدیر شرکت ملی پخش ارائه می‌شود که با دقت در متن موصوف براحتی استنباط می شود که ایشان مدیران برکنار شده را مستحق تنبیه دانسته لیکن به جهت رعایت برخی ملاحظات که با پوشش اغماض، دستور اعاده برکنارشدگان راصادر کرده است که البته موضوع ابقا مورد اشاره در بند سوم جوابیه هم موید این نکته است، یعنی ابقا پس از برکناری صورت پذیرفته است که موجب تذکر اینجانب در صحن علنی مجلس شورای اسلامی برای پایان دادن به رفتار بچگانه مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش با مدیران استانی گردید.

البته بند 5 جوابیه نیز موید تمام مواردیست که به آن اشاره شد مراتب در مقام پاسخ و ایضاح جوابیه شرکت ملى پالایش بآگاهى می‌رسد.

احمد علیرضابیگی 

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.