محمد مقتدایی خوراسگانی؛
ساده و بی ریاتر از ایشان ندیده بودم
چهارشنبه 04 بهمن 1396, 13:18

آیت‌الله میرزاعلی عبودیت استاد برجسته اخلاق حوزه علمیه اصفهان همزمان با ایام ولادت حضرت زینب(س) رحلت کرد. این عالم ربانی و شخصیت نام آشنای اصفهان که عمر خود را وقف تبیین احکام و اخلاق اسلامی در جامعه کرد بر اثر کهولت سن دار فانی را وداع گفت و به سوی معبود خود شتافت. متن زیر یادداشتی است که پیش از این در وصف این عالم پارسا نوشته بودم.

***

آیت الله حاج شیخ علی عبودیت، استاد اخلاق حوزه علمیه اصفهان، پیرمردی که اغلب طلاب، روحانیون و فضلای اصفهان او را می شناسند. عالمی که برخی از شاگردان او هم اکنون از مدرسین سطوح عالی حوزه علمیه هستند و چندی قبل در همایشی با حضور علما و مسئولین استانی از ایشان به عنوان مبلّغ ماندگار اصفهان تجلیل شد.

خوش اخلاقی و خنده رویی از صفات بارز ایشان است که با این کهولت سن واقعا مثال زدنی است. درب منزل قدیمی و ساده شان به روی همه باز است حتی در این ایامی که سخت در بستر بیماری می باشند. در اولین لحظات حضور در منزل با همان گزها و شکلات های ساده و خوشمزه پذیرایی می کنند.

اندکی بعد می گویند: خوب چه می کنید؟ سراغی می گیرند و بعد هم همان توصیه های دلنشین: «کتاب منتهی الآمال را تهیه کن و به نحوی که به درس و بحثت ضرر نرساند روزی دو سه صفحه بخوان تا با زندگی چهارده معصوم آشنا شوی» و بعد هم همان حدیث همیشگی را می گویند «قال رسول الله(صلوات الله علیه) القلب علی ثلاثه انواع، قلب مشغول بالدنیا و قلب مشغول بالعقبی و قلب مشغول بالمولی …»

اغلب کسانی که با ایشان دیداری داشته اند این حدیث را شنیده اند. حتی در همین یکی دو روز قبل که برای عیادتشان رفته بودیم هم با اینکه حال وخیمی دارند باز هم با هوشیاری و توجه، نصیحت می کردند. راحتی و سبکی بار در نگاه هایشان موج می زند، واقعا انگار مصداق این آیه می باشند: «قَد افلحَ مَن زَکّاها» ولی با این حال بسیار ساده و متواضع، گویی بی ریاتر از ایشان ندیده ام.

خاطرم هست سه چهار سال قبل به ایشان عرض کردم آقا شنیده ام که مرحوم دولابی فرموده اند که در اصفهان سه نفر از اولیاء خدا را می شناسم و نام شما را برده اند؟! فرمودند (قریب به این مضامین) بعید می دانم ایشان این را گفته باشد ولی مرد بزرگی بود و به من هم لطف داشت. کمتر کسی می تواند چنین تواضعی داشته باشد، با اینکه ده ها بار کتب فقهی سطوح حوزه را تدریس کرده و بسیاری از شاگردان ایشان از مدرسین سطوح عالی حوزه هستند.  در این سال های اخیر برای طلاب سال اول حوزه درس می گویند و گاهی هم به صورت عمومی درس اخلاق می دهند.

خاطرم هست در یکی از دفعاتی که به منزلشان رفته بودم در اوج تواضع و فروتنی از شاگردی مرحوم امام خمینی قدس سره می گفتند و اینکه با حضرت آیت الله سبحانی حفظه الله هم درس و هم بحث بوده اند. گاه دیده بودم سحرهای ماه مبارک رمضان به زحمت خودشان را برای شرکت در مراسم دعای ابوحمزه به مسجد جامع اصفهان می رسانند و یک بار هم خودم این افتخار را داشتم به کمک یکی از دوستان نیمه های شب ایشان را به مسجد جامع برسانم و از نزدیک اشک های سحرگاهی و خضوع ایشان را نظاره کنم.

بدون شک وجود چنین عالمانی پارسا و اهل تقوا، با اخلاص و متواضع که انسان با تماشای ایشان به یاد خدا می افتد نعمتی بس عظیم و بزرگ است.

منبع: ندای اصفهان

 

نظرات

- رضوی
هفتمین روزدرگذشت کجا وکی برگزار میشه؟
1396-11-09 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.