آرامش بازار مسكن در طول ناآرامی ها
چهارشنبه 20 دی 1396, 11:26

 

به گزارش رویش نیوز به نقل از اصفهان زیبا، بازار مسکن اصفهان در هفته‌ دوم دی، همزمان با نا آرامی ها تقریبا به مرز تعطیلی رسید و بعضی از مشاوران املاک به اصفهان زیبا گفتند که از 9 تا 15 دی‌ تعداد مراجعه‌ کنندگان آنها از تعداد انگشتان دست‌ کمتر بود. از طرفی بعضی از افرادی که طی هفته‌های گذشته ملک خود را برای فروش قرار داده‌ بودند نیز به مشاور املاک خود خبر دادند که فعلا تصمیم به فروش ندارند؛ اما اگر می‌پرسید چرا بازار به این حال‌
و روز مبتلا شد؟ باید بدانید که کارشناسان دلایل زیادی برای این اتفاق معرفی می‌کنند و عقیده دارند که وضعیت بازار در هفته‌های آینده بدتر شود.

     بازار خرید و فروش
روند افزایش قیمت آپارتمان در اصفهان که از چند هفته‌قبل آغاز شد، در این هفته‌ نیز ادامه داشت. متوسط قیمت آپارتمان در هفته‌ دوم دی برابر با 386 میلیون تومان بود که 21 میلیون تومان بیشتر از هفته‌ اول دی‌ماه است. پیش از این بار‌ها کارشناسان پیش‌بینی کرده‌ بودند که آپارتمان گران‌ خواهد شد ولی حالا با وضعیت فعلی بازار مسکن، مشخص نیست که چه اتفاقی رخ می‌دهد. به هر‌حال اگر وضعیت بازار مسکن طی هفته‌های آینده نیز مانند 9 تا 15 دی‌ماه باشد احتمالا متوسط قیمت آپارتمان کاهش پیدا می‌کند؛ مانند متوسط قیمت خانه که در این هفته‌ به شدت کاهش یافت.متوسط قیمت‌ خانه به سختی حتی به 500 میلیون‌ تومان نزدیک می‌شد ولی از 9 تا 15 دی‌ برای نخستین‌بار متوسط قیمت خانه‌های فروشی در شهر اصفهان برابر با 396 میلیون تومان بود. در نتیجه هفته‌ دوم دی‌ نه تنها رکورد‌دار کمترین میانگین قیمت آپارتمان در طول پاییز و زمستان است بلکه در دو سال گذشته نیـــز متوسط قیمت خانه‌های فروشی اصفهان هیچ‌گاه به این عدد نزدیک نشده‌بود. اما علت‌ این کاهش قیمت شدید چیست؟ برای بررسی این مسئله باید به اطلاعات جدول شماره یک توجه کرد:تعداد خانه‌هــای بالاتر از 400 میلیون‌ تومان طی هفته‌ دوم دی‌به شدت کاهش یافته‌است و در مقابل پس از چند ماه برای اولین بار بیش از 70 درصد خانه‌های فروشی کمتر از 400 میلیون‌ تومان قیمت‌ دارند. بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که درصد زیادی از مالکانی که خانه‌آنها قیمت‌ بالایی دارد از فروش‌ صرف‌نظر کرده‌اند؛ به همین دلیل تعداد خانه‌های گران‌ قیمت کاهش یافته‌است و در مقابل خانه‌های فروشی بازار بیشتر شامل ارزان‌قیمت‌هاست. زیرا مالکان براین‌باورند که قیمت‌ خانه‌ آنها در کوتاه‌مدت رشد زیادی خواهد کرد و در نتیجه فعلا از فروش منصرف شده‌اند.البته جدول یک بیانگر این موضوع نیست که هفته‌ گذشته زمان مطلوبی در سال برای خرید خانه‌‌های ارزان قیمت بود؛ هرچند حجم بالایی از خانه‌های فروشی این هفته‌ قیمت پایینی دارند ولی فراموش نکنید که تعداد خانه‌های فروشی اصفهان طی هفته‌ دوم‌ دی‌ کمتر از حد تصور بود؛ مانند‌ آپارتمان‌های فروشی که کم بودند ولی مانند دو هفته‌ گذشته بیشترین آپارتمان‌‌های فروشی اصفهان با قیمتی بین 200 تا 400 میلیون‌ تومان قیمت‌گذاری شده‌اند.اطلاعات جدول یک نشان می‌دهد که هفته‌ دوم دی‌ از هر 100 آپارتمان‌ فروشی فقط یک مورد کمتر از 200 میلیون‌ تومان قیمت‌گذاری شده‌اند. در حالی که تعداد آپارتمان‌های بالاتر از 400 میلیون‌تومان به مراتب بیشتر است و به همین دلیل متوسط قیمت‌ آپارتمان افزایش یافت.

    بازار رهن‌ و اجاره
هفته‌ای که خرید و فروش در بازار مسکن اصفهان به طرز غیر قابل باوری کاهش یافت، رهن‌ و اجاره‌ ملک نیز کمتر از حد تصور بود. مشاورین‌ املاک می‌گویند که مردم حتی برای عقد قرار‌داد رهن و اجاره نیز اطمینان ندارند. البته بعضی از خانوده‌ها هم حاضر نیستند در سرمای‌ زمستان اسباب‌کشی کنند تا در نتیجه‌ همه‌ این دلایل باعث شود تا بازار رهن‌ و اجاره در بخش مسکن به خواب زمستانی فرو برود؛ اما رهن‌ و اجاره‌ مغازه‌ به مراتب بیشتر است.متوسط قیمت رهن در هفته‌ دوم دی حدود 20 میلیون‌ تومان بود؛ هفته‌ گذشته بیان شد که صاحب‌خانه‌ها تمایلی به دریافت پول رهن ندارند و در این هفته‌ نیز این مسئله در رفتار آنها مشهود بود. به همین دلیل متوسط قیمت اجاره حدود یک میلیون و 100 هزار تومان تعیین می‌شود. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که این وضعیت به زودی تغییر خواهد کرد و احتمالا صاحبخانه‌ها به پول رهن علاقه‌ بیشتری پیدا می‌کنند.

    بازار مسکن در مناطق مختلف شهر
ارتش، برای چندمین هفته‌ متوالی پر رونق‌ترین محله‌ شهر از نظر میزان معاملات انتخاب شد. عرضه‌ آپارتمان در این محله‌ به صورت عجیبی افزایش یافته‌است. البته تا‌ چند هفته‌ قبل فقط آپارتمان‌های ارزان‌ این محله‌ عرضه می‌شد ولی در هفته‌ دوم دی‌ تعدادی از آپارتمان‌‌های گران‌قیمت این محله‌ نیز برای فروش به دست مشاورین املاک شهر سپرده‌ شد. بعضی از کارشناسان حوزه‌ مسکن می‌گویند که افزایش عرضه در این محله‌ مشکوک است و باید مورد بررسی قرار بگیرد. ناگفته‌ نماند شایعاتی در مورد آلودگی زیاد هوا در این بخش از شهر بیان می‌شد که هیچ‌ مدرکی برای اثبات آن وجود ندارد.

  نام هفته‌ دوم دی‌: تعطیلی بازار مسکن
بازار مسکن ‌اصفهان تقریبا‌ تعطیل شد و تمام پیش‌بینی‌ها در مورد وضعیت بازار در فصل زمستان تغییر کرد. تعدادی از مشاورین املاک می‌گویند که هفته‌ گذشته کاملا بیکار بوده‌اند و حتی کسی برای فروش‌ ملک نیز به آنها سر نزده‌است. اما اگر می‌پرسید دلیل این مشکلات چیست؟ باید بدانید که کارشناسان سه دلیل را در به وجود آمدن این‌ مشکل موثر می‌دانند. نخستین‌ دلیل نوسانات‌ شدید ارز‌ و طلا در بازار است که مشخص نیست چه زمانی متوقف خواهد شد. هر‌چند قیمت‌ دلار کاهش‌ یافت ولی‌ پیش‌بینی‌های زیادی در مورد افزایش قیمت‌ دلار و طلا مطرح‌ می‌شود.مشاورین‌ املاک می‌گویند که اگر نرخ‌ ارز به همین روال افزایش یابد قیمت‌ مسکن نیز گران‌ خواهد شد و در نتیجه صاحب‌خانه‌ها فعلا دست نگه‌داشته‌اند. کارشناسان‌ حوزه‌ ساخت‌و ساز نیز در این‌باره نظر می‌دهند که اگر نرخ‌ دلار حدود چهار هزار  و 400 تومان باشد، با توجه به قیمت حواله‌ دلار و مشکلات‌ واردات، قیمت خانه‌ و آپارتمان احتمالا بیش از 25 درصد افزایش را در کوتاه مدت خواهند داشت. شاید به این فکر کنید که قیمت ارز تاثیری در نرخ آپارتمان ندارد ولی‌ خیلی از اقلامی که در ساخت یک بنا استفاده می‌شود وارداتی هستند. ضمن اینکه قیمت‌ اقلامی مانند سیمان که در داخل تولید می‌شوند نیز از نرخ ارز تاثیر می‌پذیرد. دومین‌ دلیل در توجیه وضعیت بازار مسکن‌ هم امنیت‌ بالای ملک‌ است.  کارشناسان براین باورند که فعلا فروشندگان از فروش منصرف شده‌اند؛ زیرا امنیت پول آنها در هیچ‌ کجای‌ دیگر تامین نمی‌شود. با توجه به شرایط حال حاضر و مشکلات به وجود آمده، بورس وضعیت مشخصی ندارد؛ طلا، سکه و ارز نیز نوسانات سنگینی دارند و سپرده‌گذاری در بانک‌ جذابیت زیادی ندارد، به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود سرمایه‌های زیادی به سمت‌ بازار مسکن‌ سرازیر شود، بنابراین دست کم درصدی از فروشندگان‌ از فروش ملک خود پشیمان شده‌اند. آنها گمان می‌کنند که شاید اگر فعلا بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری مسکن‌ است.اما تعدادی از کارشناسان نیز براین‌ باورند که مشکل بازار مسکن‌ فصلی است و در نیمه‌ دوم بهمن برطرف خواهد شد. با وجود اینکه پاییز امسال آنچنان سرد نبود ولی‌ انتظار می‌رود که پس از پایان سرمای دی‌ مردم به سمت بازار مسکن باز‌گردند. ضمن‌اینکه در طول سال‌های گذشته‌ نیز همیشه بازار مسکن در دی‌ وضعیت مشابه با امسال پیدا می‌کند. هر‌چند رکود امسال کمی عمقی‌تر است ولی این دسته‌ از کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که به زودی تعداد معاملات افزایش خواهد یافت.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.