50 درصد اصفهانی ها جوان هستند
دوشنبه 18 دی 1396, 11:55

 

نیم نگاهی گذرا به گزیده آخرین نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1395 استان اصفهان نشان می دهد بیش از نیمی از جمعیت استان را شهروندان جوان کمتر از 34 سال تشکیل می دهند. بر اساس این نتیجه که معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی اصفهان به‌تازگی آن را منتشر کرده، پنج میلیون و 120 هزار در استان ساکن هستند که از این جمعیت، بیش از دو و نیم میلیون اصفهانی کمتر از 34 سال دارند.

هر چند به قول قدیمی ترها جوانی به سن و شناسنامه نیست که به دل جوان است؛ اما جوانی و نشاط آن بهار خوش را دارد. شاید هم برای همین برای جوانی تعریف توافقی وجود ندارد. برخی صاحب نظران 15 سالگی را آغاز دوران جوانی و 30 سالگی را آغاز دوران میانسالی و برخی دیگر 35 سالگی را پایان بهار جوانی می دانند. در ایران طی سال های اخیر بحث های زیادی در خصوص کـاهش جمعیت جوان و افزایش جمعیت میانسال و کهنسال مطرح شده است. این بخش از جامعه از این جهت که جوانان تاثیر بسیار زیادی روی پیشبرد اهداف بلند مدت و چرخش چرخه اداره اقتصاد کشور دارند، اهمیت زیادی دارند.

ایران میانسال
فروردین 1392 بود که رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های راهبردی وزارت ورزش و جوانان از کاهش جمعیت جوان کشور طی 10 سال آینده خبر داد. محمد تقی حسن زاده در گفت‌وگو با مهر، با بیان اینکه جمعیت کشور بیشتر به سمت میانسالی رفته است، عنوان کرد: آمارها و بررسی های مرکز آمار و نتایج سرشماری سال 1390 نشان میدهد که جمعیت جوان کشور 5 درصد کاهش داشته است. او افزود: براساس اعلام مرکز آمار و همچنین آخرین سرشماری صورت گرفته در سال 90، جمعیت جوان کشور 5 درصد کاهش یافته است.

افزایش سن میانسالی
هشداری که البته در نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1395، بیشتر خودش را نشان داد. بر اساس مرکز آمار ایران، میانگین سنی جمعیت ایران در سال ۱۳۹۵، ۳۱,۱ سال محاسبه شده که در مقایسه با سال ۱۳۹۰، ۱,۳ سال افزایش را نشان می­‌دهد. بر این اساس، در سرشماری۱۳۹۵، میانگین سنی مردان برابر ۳۰,۹ و زنان ۳۱,۳ سال بوده است.

معیار دیگری که کارشناسان در بررسی آمارهای جمعیتی از آن بهره می‌گیرند،میانه سنی است. میانه سنی، سنی است که در آن دقیقا نصف جمعیت پیرتر و نصف دیگر در سنین جوان‌تر از آن قرار دارند. یافته ­های سرشماری ۱۳۹۵ در مقایسه با نتایج سرشماری سال­‌های قبل، از کاهش جوانی جمعیت کشور حکایت دارد. میانه سنی جمعیت ایران در سال ۱۳۹۵ برابر ۳۰ سال گزارش شده که در مقایسه با سال ۱۳۹۰، سه سال افزایش یافته است.

در استان اصفهان گزیده آخرین نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1395 نشان می دهد، بیش از نیمی از جمعیت استان را جوانان کمتر از 34 سال تشکیل می دهند. بر اساس اعلام معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی اصفهان، 5 میلیون و 120 هزار در استان اصفهان ساکن هستند که از این تعداد بیش از دو و نیم میلیون اصفهانی کمتر از 34 سال سن دارند. بررسی جزئیات نتایج آماری نشان می دهد بیشترین فراوانی با بیش از 570 هزار نفر به بازه سنی 30 تا 34 سال اختصاص دارد. اگر با دید مقایسه ای به نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1390 نظر کنیم، به نتایج قابل توجهی می رسیم. طی 5 سال اخیر ریزش های زیادی در جمعیت گروه های سنی 20 تا 30 به وجود آمده است. هر چند تفاوت زیادی بین جمعیت های کمتر از 19 سال بین سال های 1390 تا 1395 تغییر چندانی نکرده است، جمعیت 20 تا 30 سال با کاهش بیش از 300 هزار نفر از حدود یک میلیون و 200 هزار نفر در سال 1390 به حدود 870 هزار نفر در سال 1395 کاهش یافته است.
 به عبارت دیگر این سهم از 23 درصد جمعیت در سرشماری پیشین به 17 درصد در سرشماری سال گذشته کاهش یافته است. البته نتایج خوبی در تولد نوزادان در سال 1395 ثبت شده است؛ به گونه‌ای که تولد نوزادان کمتر از 4 سال در سال 1390 به بیش از 400 هزار نفر در سال گذشته رسیده است. تولد نوزادان از سهم 7.34 درصدی جمعیت سال 1390 به 7.85 درصدی افزایش یافته است.  مقایسه بازه های سنی بزرگ‌تر از 34 سال نیز نشان می دهد، جمعیت دراین  سنین بیشتر افزایش یافته است. این افزایش جمعیت در بازه های سنی بیشتر نشان می دهد جمعیت اصفهان به تدریج در حال پیر شدن است.

این آمارها در حالی منتشر می شود که نرخ باروری در اصفهان آنطور که باید باشد، نیست. این نرخ اگر چه افزایش یافته؛ اما همچنان از متوسط کشوری کمتر است. به گفته معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان،‌ سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1390، نرخ باروری استان در این سال از  1.53 با افزایش حدود 0.2 واحدی به 1.75 افزایش یافته است. دستگاه های مسئول در اصفهان در تلاش‌اند نرخ باروری را حداقل به 2.1 افزایش دهند تا در سال های آتی شاهد بروز بحران جمعیتی در نصف جهان نباشیم. 

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.