در حاشیه اظهارات روحانی در خصوص اعتراضات خیابانی؛
آقای رئیس جمهور، لطفا زمین پاسخگویی به اعتراضات مردم را عوض نکنید
سه شنبه 12 دی 1396, 09:57

 


به گزارش رویش نیوز، سورنا لک زایی: رئیس جمهور در دیدار با روسای کمیسیون های مجلس شورای اسلامی سخنانی را درباره تجمعات و اغتشاشات روزهای اخیر در شهر های مختلف کشور بیان کرد که دارای وجوه مختلف است. از سلب مسئولیت شرایط اقتصادی از دولت و وگذاری آن به شرایط گذشته و تصمیمات مجلس درباره بودجه گرفته تا مرتبط کردن اعتراضات مردم به فضای بسته کشور و انتقاد به عدم برخورد با فساد و... .

اما آن چه که در این میان و ورای مصادیق بیان شده توسط رئیس جمهور قابل توجه است، تلاش همه جانبه وی برای تغییر زمین درباره اعتراضات اخیر است. زیرا روحانی در سخنان خود و همچنین توئیت اخیرش،  از یک سو اعتراضات مردم را علاوه بر مسائل اقتصادی، ناظر به مطالبه فضای باز در کشور و برخورد با فساد و عدم شفافیت در عملکرد «برخی نهادها» و... اعلام می کند و از سویی هم مسائل اقتصادی را تا حد زیادی به تصمیمات اقتصادی و بودجه ای مجلس و همچنین دولت های گذشته احاله می دهد.

اما آن چه که ظاهرا آقای روحانی و اطرافیان و مشاورانشان آن را فراموش کرده، یا نخواسته اند که ببینند و یا دیده اند اما نمی خواهند آن را بر زبان بیاورند، این است که جرقه ابتدایی اعتراضات که واقعا دارای جنبه مردمی و ناشی از به تنگ آمدن مردم بود، اعتراض به شرایط اقتصادی کشور و شوک بودجه ای دولت به مردم و در نتیجه به زانو درآمدن بسیاری از خانواده های قشر متوسط و ضعیف جامعه بود. این جنبه ای از موضوع بود که بنا بر عبارت جناب رئیس جمهور «باید به خواست و مطالبات مردم توجه شود.» هر چند که در همان ایام که مردمِ گله مند از وضعیت اقتصادی، اعتراض خود را به آرامی بیان می کردند، مسئولان دولتی آن را ندیدند و به آن توجهی نکردند تا حدی که معاون اول رئیس جمهور با اشاره به این اعتراضات، اعلام کرد که همه شاخص های اقتصادی خوب است و اعتراضات را افراد و یا جریان هایی سازماندهی کرده اند!

اما دولت بدون توجه به ریشه اصلی جرقه های اولیه اعتراضات مردمی، خواست مردم را فضای باز، برخورد با فساد و شفافیت برخی نهادها اعلام می کند. البته با مراجعه به تصاویر و فیلم های تجمعات مردمی اولیه به راحتی می توان فهمید که دغدغه بازنشستگان، مالباختگان موسسات مالی و اعتباری و جوانان بیکار حاضر در تجمعات چیزی جز مسائل اقتصادی نبود و آن ها نه به دنبال «فضای باز» مبهمی بودند که روحانی بیان می کند و نه به دنبال حرف های ابهام آلود درباره عملکرد برخی نهادها. بلکه آن ها مطالبه بهبود شرایط زندگی و اشتغال و احقاق حقوق مالی از دست رفته شان را داشتند و این چیزی است که ظاهرا برخی از مسئولین دولتی حاضر به دیدن آن نیستند و یا می خواهند آن را به حاشیه ببرند.

از سوی دیگر اگر هم نگاه رئیس جمهور در درک مطالبه فضای باز و... توسط مردم، ناشی از اغتشاشات روزهای اخیر در شهرهای مختلف کشور باشد، باید از وی پرسید که از کدام بخش این اغتشاشات این مطالبات را دریافته است؟ آیا از پاره کردن پرچم جمهوری اسلامی، یا از به آتش کشیدن خوردوهای مردم و تخریب اموال عمومی، یا از شعارهای ضد اصول اسلام و انقلاب، و یا از دست به سلاح بردن و کشتن چندین نفر از هموطنان توسط اغتشاش گران و... می توان درخواست فضای باز و اعتراض به برخی نهادها توسط مردم را دریافت؟! حال باید پرسید بنا بر برداشت رئیس جمهور، اگر این افراد دنبال فضای باز هستند، منظور جناب روحانی از خواست فضای باز در کشور و منسوب کردن آن به مردم چیست؟ آن هم در شرایطی که همان مردمی که تحت فشار اقتصادی بوده و دست به گریبان با رکود و بیکاری و... هستند و اعتراضات اولیه به شرایط اقتصادی را مطرح کردند، صف خود را از اغتشاش گران و سوءاستفاده کنندگان به صراحت جدا کرده اند.

در مجموع به نظر می رسد که رئیس جمهور در حال تغییر زمین پاسخگویی به مطالبات واقعی و بر حق مردم است. تغییری که از سویی مطالبات اقتصادی اقشار گله مند را تبدیل به مطالبه فضای باز و عملکرد برخی نهادها می کند و از سوی دیگر به جای پاسخگویی درباره عملکرد جاریِ تیم اقتصادی دولت و مشکلات و شوک اقتصادی پیش آمده برای مردم بخاطر بودجه 97، آن ها را تا حدی به زمین دیگران منتقل می کند. در حالی که رئیس جمهور در سخنرانی اخیر خود از لزوم گفتگو با مردم درباره مشکلات کشور سخن می گفت، باید منتظر ماند و دید که آیا گفتگوهای آینده دولتمردان با مردم، بر محور پاسخگویی واقع بینانه به مشکلات و مطالبات واقعی مردم پیش خواهد رفت و یا احاله دادن مشکلات به دیگر ارکان نظام و یا اصولا ندیدن بسیاری از مطالبات حقیقی مردم و یا تغییر آن مطالبات.

 

نظرات

- مردم آگاه
مهمل گویی تنها خاصیت روحانی برای قدرت نمایی از قدرت نداشته است اما اینبار می خواستند القا کنند اگر حرف ما گوش نکنید جمعیت هشتاد وهشتی پشت سر ماست ولی به خواست خدا قضیه برعکس شد حالا مثل آمریکاییها از این جمعیت میلیونی هیچ نمی گویند نمی نویسند
1396-10-16 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- ملت
مردم حرفشان فساد شما وبرادرتان است آقای کبک
1396-10-16 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.