اعتراضات مردمی، اگرچه در اکثر شهرهای ایران برگزار شده اما حالا می‌دانیم که در چهار شهر ایران به خشونت کشیده شده: دورود (لرستان)، ایذه (خوزستان)، تویسرکان (همدان) و شاهین شهر (اصفهان) و احتمالا به کشته‌شدن شماری از شهروندان انجامیده. حالا سوال این‌جاست که آیا می‌توانیم بین این چهار شهر، نقطه اشتراکی پیدا کنیم؟

دو شهر در میان این شهرها یعنی دورود و تویسرکان، محل اقامت قوم لر است و یک شهر یعنی ایذه، به عنوان پایتخت قوم بختیاری شناخته می‌شود. نکته قابل توجه این است که در شاهین شهر نیز ترکیبی از اقوام مختلف زندگی می‌کند که در نزدیکی استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد که مرکز آن شهرکرد است.

نقطه اشتراک بعدی در میان این شهرها، نرخ بالای بیکاری است. نرخ بیکاری در ایران به صورت شهرستانی اعلام نمی‌شود ولی در آخرین آمار استانی مرکز آمار ایران، سه استان خوزستان، اصفهان و لرستان در رده سوم تا پنجم بیکاری در کشور قرار دارند. در شهرستان ایذه هم، منابع محلی از نرخ بیکاری بالا صحبت می‌کنند. آمارها می‌گوید که در شهرستان مسجد سلیمان، در ۱۵۰ کیلومتری این شهر، میزان بیکاری بیش از ۴۰ درصد است. )

نقطه اشتراک برخی دیگر از این شهرها با هم میزان بالای خودکشی است. مثلا در شهرستان تویسرکان نرخ اقدام به خودکشی در سال ۱۳۸۷ و ۱۳۸۸، ۱۳۱ نفر در صدهزار نفر بوده که رقم بالایی است یا شهرستان ایذه در میزان خودکشی در استان خوزستان، رتبه سوم در سراسر کشور را دارد.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست