برگزاری نخستین جشنواره تئاتر روح‌الله با رویکرد تبیین گفتمان امام (ره)
یکشنبه 10 دی 1396, 15:44

 

به گزارش رویش نیوز به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام عباس کمساری پیش از ظهر در نشست‌خبری نخستین جشنواره تئاتر و نمایشنامه‌نویسی روح‌الله اظهار داشت: در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی همه نهادها و ارگان‌های و عموم مردم برنامه‌های مختلفی را در دست تهیه و اقدام دارند که موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) نیز از این قائده مستثنی نیست.

وی با بیان اینکه موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) امسال نخستین جشنواره داستان روح‌الله و مسابقه عکس روح‌الله را برگزار کرد، گفت: این جشنواره‌ها با استقبال خوبی از سوی هنرمندان کشوری روبرو شد که آثار نفیسی را به دبیرخانه این جشنواره‌ها ارسال کردند.

مدیر موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) اصفهان با اشاره به برگزاری نخستین جشنواره تئاتر و نمایشنامه‌نویسی در بهمن ماه امسال تصریح کرد: همچنین همزمان با میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) و میلاد امام خمینی(ره) پانزدهمین جشنواره شعر بهمن در اصفهان برگزار می‌شود.

وی با اشاره به برنامه‌های موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) بیان کرد: در بحث آموزشی امسال موفق شدیم 20 هزار نفر را در سامانه آموزشی مجازی با عنوان آشنایی با وصیت‌نامه امام راحل آشنا کنیم. در این بخش نزدیک به 7 هزار صفحه مباحث پژوهشی در این راستا تدوین شده و گواهی این دوره آموزشی به شرکت‌کنندگان اعطا شد که قابل پذیرش در ارادات دولتی و دانشگاه‌های است.

کمساری با بیان اینکه امروز نگارستان امام خمینی(ره) به عنوان یک از مراکز هنری اصفهان فعالیت دارد، خاطرنشان کرد: برگزاری پاتوق‌های فرهنگی؛ تشکیل گروه‌های آوارها و نواها، اکران فیلم‌های کوتاه و مستند، برگزای کارگاه‌های آموزشی و تبیین اندیشه‌های امام راحل از برنامه‌های روزانه این موسسه است.

وی با بیان اینکه کلید نخستین جشنواره تئاتر روح‌الله به‌دلیل سابقه دیرینه اصفهان در حوزه هنر تئاتر در این شهر زده شد، اظهار داشت: جشنواره تئاتر در 3 بخش صحنه‌ای، خیابانی و نمایشنامه‌خوانی به‌صورت استانی و جشنواره نمایش‌نامه نویسی در سطح ملی برگزار می‌شود که فراخوان آن بر‌اساس موضوعات گفتمان و اندیشه‌های امام راحل بوده که در این راستا کارگاه‌های توجیهی برای هنرمندان برگزار شده است.

مدیر موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) اصفهان با بیان اینکه هدف از برگزاری جشنواره روح‌الله استفاده از زبان تاثیرگذار هنر برای تبیین گفتمان و اندیشه‌های امام‌ راحل بود، افزود: از دیدگاه صاحب نظران راه برون‌رفت از بسیاری از مشکلات رجوع به گفتمان و اندیشه حضرت امام خمینی (ره) است و برای رسیدن به این مقصود استفاده از زبان هنر از بهترین راه‌های موجود است که بر این اساس تلاش داریم با کمک هنر تئاتر نسل نو را با گفتمان امام خمینی آشنا کنیم.

وی با اشاره به بودجه 60 میلیون تومانی نخستین جشنواره تئاتر و نمایشنامه‌نویسی روح‌الله بیان کرد:  اقتصاد مقاومتی در برگزاری جشنواره‌ها  از سوی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) رعایت شده و تلاش شده از ظرفیت و مشارکت نهادهای و ارگان‌های دیگر در این زمینه بهره گرفته شود.

کمساری با اشاره به برگزاری آیین افتتاحیه این جشنواره در یکم بهمن‌ماه در نگارستان امام خمینی(ره) افزود: نمایش‌های این جشنواره در 3 سالن فرشچیان، تالار هنر و نگارستان امام خمینی(ره) به روی صحنه می‌روند و مراسم اختتامیه نیز 5 بهمن ماه در سالن استاد فرشچیان برگزار می‌شود.

دبیر هنری نخستین جشنواره تئاتر و نمایشنامه‌نویسی روح‌الله نیز در این نشست با بیان اینکه در بخش نمایشنامه جشنواره 120 اثر به دبیرخانه ارسال شده، گفت: در بخش تئاتر نیز 84 اثر به دبیرخانه ارسال شده که 46 اثر تئاتر صحنه‌ای، 36 اثر تئاتر خیابانی و 15 اثر نمایشنامه‌خوانی است که بعد از بازبینی توسط هیئت داروان جشنواره در بخش صحنه‌ای 15 اثر، در بخش خیابانی 14 اثر انتخاب شده‌اندو نتایج برگزیدگان بخش نمایشنامه‌خوانی نیز به زودی اعلام می‌شود.

محمدرضا رفیعی با اشاره به هیئت داروان نخستین جشنواره تئاتر و نمایشنامه‌نویسی روح‌الله گفت: در بخش تئاتر صحنه‌ای اساتیدی چون رضا کشانی، احمد خوانساری، جمشید صدری و احمد شاهین و در بخش خیابانی اساتیدی چون احمد رضایی، ابوالفضل شریفی، علیرضا بدری و هوشنگ جمشیدیان آثار را داوری می‌کنند.

وی با بیان اینکه هنرمندان دغدغه تولید آثار نمایشی درباره امام خمینی(ره) را داشتند چراکه آثار در دسترس در ارتباط با این موضوع بسیار اندک بود، افزود: کارگاه‌های آموزشی بسیار تاثیرگذار در این زمینه برگزار کردیم و بنا بر تقاضای هنرمندان تاکنون دو بار جشنواره تمدید شده است.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.