عدم شفافیت اصول انقلابی دیپلمات‌ها، ریشه ابهام‌آفرینی یا اشتباهات درباره میانمار
پنجشنبه 07 دی 1396, 09:24

 

رویش نیوز-سرویس سیاسی: طی روزهای اخیر خبر عدم شرکت دیپلمات های کشورمان در رای گیری شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درباره وضعیت حقوق بشر مسلمانان میانمار، خبر ساز شده است. این رای ندادن ایران به نفع مسلمانان میانمار انتقادات گسترده ای را بر اساس اصول انسانی، اسلامی و انقلابی در داخل کشور به همراه داشته است. اما آن چه که ابهام این موضوع را مضاعف کرده نحوه مواجهه مسئولان دستگاه دیپلماسی نسبت به این موضوع است.

وزارت خارجه از سویی با صدور بیانیه ای، عدم رای دادن ایران در این زمینه را بخاطر اعتراض اصولی نسبت به ساختار و سازوکار صدور قطعنامه های حقوق بشری علیه کشورها دانسته است. اما با تحقیقات صورت گرفته روشن شده که ایران طی هفته های گذشته از طریق همین سازوکار، در رای گیری مربوط به قطعنامه ها شرکت جسته است. از سوی دیگر سخنگوی دستگاه دیپلماسی دولت دوازهم اعلام کرده که ایران رای موافق خود را از طریق نامه ای به سازمان ملل اعلام کرده است.

این که جنبه های حقوقی درباره این موضوع مطرح است، موضوع مهمی است که هم ناظر به سازوکار شورای حقوق بشر است و هم اینکه اصولا آیا پس جلسه رای گیری، می توان از طریق ارسال نامه، به قطعنامه ای رای قانونی داد یا نه. اما آن چه دارای اهمیت است، عدم شفاف بودن اصول و مواضع انقلابی دستگاه دیپلماسی در دولت یازدهم و دوازدهم است. همین عدم شفاف بودن اصول است که از سویی در برخی موارد یا منجر به اشتباهات راهبردی در مواجهه با غرب و به ویژه آمریکا، یا برخورد عزتمندانه در مسائل منطقه ای و یا حمایت از مستضعفین  طی سالیان اخیر شده است. از سوی دیگرنیز همین عدم شفافیت و صراحت درباره اصول اسلامی و انقلابی باعث ابهام آلود شدن مواضع وزارت خارجه در برخی موضوعات از جمله همین موضوع قطعنامه حقوق بشری درباره نقض حقوق مسلمانان در میانمار شده است.

نکته قابل تامل این است که مدافعان عمل صورت گرفته اعلام می کنند  که ایران در صورت شرکت در رای گیری موضع اصولی خود نسبت به ساختار کمیته سوم شورای حقوق بشر را به رسمیت می شناخته و به همین جهت تصمیم وزارت خارجه عدم شرکت در رای گیری و عملا محسوب شدن رای ممتنع برای بوده است. به همین دلیل نیز از طریق نامه ای نظر مثبت خود را اعلام کرده است. حال اینکه آیا این اعلام نظر جایگاه حقوقی در آراء داشته یا نه بحثی حقوقی است. اما همین تاخیر در اظهار رای نیز محل ابهام شده است. به ویژه اینکه کشورهایی مانند روسیه و چین نیز -که در سیاست خارجی ایران جایگاه قابل توجهی دارند- به نفع دولت میانمار، به قطعنامه مذکور رای منفی داده اند.

درست است که سیاست و حقوق بین الملل قواعد مرسوم خود را داشته و دارد و همه کشورها در چارچوب منافع ملی خود از طریق این قواعد عمل می کنند، اما مهم این است که در سیاست خارجی تراز انقلاب اسلامی، صورت این قواعد بر محتوای سیاست خارجی انقلاب -هم در مواجهه با ظلم و استکبار و هم در مواجهه با مستضعفین و مسلمانان- غلبه نداشته و نباید داشته باشد. البته این موضوع نیز مخالفینی داشته و اصولا نگاه ایدئولوژیک در این عرصه را مذموم می دانند و صرفا تکیه بر منافع ملی دارند. اما شیوه و منش امام راحل (ره) و رهبر انقلاب نشان داده که حفظ جنبه محتوایی اسلامی و انقلابی در سیاست خارجی ضروری است و بسیاری از مواضع و کنش های آنان صرفا از این مجرا قابل تبیین است. نمونه ای این صراحت بر اصول در سیاست خارجی در مشی رهبران انقلاب وجود داشته است که بر خلاف قواعد و ضوابط مرسوم در عرصه بین الملل بوده است؛ از جمله نامه امام خمینی به گورباچوف، نامه نگاری رهبر انقلاب به جوانان غربی، نحوه مواجهه با آمریکا، حمایت صریح و عملی از مسلمانان از بوسنی گرفته تا لبنان و فلسطین، سوریه و... .

اما متاسفانه دستگاه دیپلماسی به ویژه در سال های اخیر صراحت عملی ای نسبت به اصول محتوایی انقلاب اسلامی نداشته و ظاهرا ندارد. از نمونه های این موضوع می توان نحوه برخورد با مسئولین آمریکایی در مذاکرات هسته ای، نحوه مواجهه با عربستان سعودی پس از فاجعه منا، نشان ندادن موضع درباره مساله میانمار تا مدت ها پس از شروع نسل کشی در این کشور و ... را برشمرد. شاید بهتر باشد که دیپلمات های کشورمان -در صورتی که واقعا به انقلاب اسلامی و آرمان های آن از عمق جانشان معتقد هستند- تامل جدی تری درباره اصول انقلابی و اسلامی و نسبت نظام اسلامی با قواعد مرسوم بین الملل داشته باشند و مواضع خود را به بیان صریح برای مردم بیان کنند. چرا که هر عمل آنان اعم از اعمال اشتباه و یا حتی ابهام آلود، در حال حاضر به پای کل نظام نوشته می شود و موضوع قطعنامه اخیر نیز از این موضوع مستثنی نیست.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.