غفلت از مقوله فرهنگ در تخصیص بودجه آموزش عالی
سه شنبه 05 دی 1396, 12:10

 

بررسی ها نشان از اختصاص سهم ۲ درصدی از سوی دولتمردان به مسئله ی فرهنگ در نظام آموزش عالی کشور و در میان دانشگاه ها دارد.

به گزارش رویش نیوز، بنا بر پیشنهاد رسمی دولت در لایحه ی پیشنهادی بودجه ی 97 ، سهم کل آموزش عالی (اعم از آموزش عالی، پژوهشهای پایه،پژوهشهای توسعه ای و تحقیق و توسعه در امور آموزش و پژوهش) از بودجه کشور معادل 216567 میلیارد ریال می باشد.

[برای مشاهده تصاویر در اندازه بزرگ‌تر بر روی آن‌ها کلیک نمایید]

 

از سوی دیگر، بودجه ی تخصیص یافته به موضوعات و برنامه های فرهنگی در 242 دانشگاه کشور به علاوه بودجه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها به عنوان متولّی اصلی فرهنگ و برنامه های فرهنگی در میان دانشگاهیان رقمی معادل 4643 میلیارد ریال یعنی 464 میلیارد تومان می باشد . بنا بر این گزارش، با در نظر داشتن اینکه بودجه ی کل آموزش عالی کشور عبارتست از 216567 میلیارد ریال و سهم کلّ فرهنگ در دانشگاه ها ( اعمّ از خود دانشگاه ها و نهاد رهبری در دانشگاه ها) رقم 4643 میلیارد ریال بود، بر همین اساس، باید نتیجه گیری کرد که سهم فرهنگ در میان اعتبارات پیش بینی شده برای دانشگاه ها و آموزش عالی کشور، تنها 2.1% می باشد که اگر بخواهیم سهم دقیق نهاد رهبری در دانشگاه ها را به دست بیاوریم به عدد 0.6% (شش دهم درصد) خواهیم رسید. یعنی رقمی پایین تر از یک درصد.

این در حالیست که روز به روز بر تهاجمات افسار گسیخته ی فرهنگیِ دشمنان بر نظام اسلامی به خصوص قشر جوان و دانشجویان افزوده شده و این هجمه ها، توجّه مضاعف و ویژه تری را نسبت به مقوله ی فرهنگ در دانشگاه ها می طلبد. توجّهی که با چنین بودجه هایی هیچ گاه به سر منزل مقصود نخواهد رسید.

منبع: تسنیم

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.