فرهنگ نخستین قربانی کاهش‌ هزینه‌ها؛
کاهش 20 درصدی بودجه فرهنگ در سال 97
چهارشنبه 29 آذر 1396, 14:41

 

رویش نیوز-سرویس فرهنگی: در اقدامی عجیب، بودجه فرهنگ کشور با کاهش ۲۰ درصدی مواجه می‌شود. قرار است همچنان در خم و چم و تهاجماتِ دشمن ساخته فرهنگی غوطه‌ور شده و دست و پا بزنیم و با این تفاوت که این بار سلاح‌های ما کمتر و ناتوان‌تر از حتی سال گذشته است!

اکبر حاتمیان: بودجه را باید زبان صریح و بی ابهام مسئولان در نشان دادن رویکرد آتیِ سالیانه ی کل کشور به شمار آورد و برهمین اساس در مواعد بودجه ی هر سال، ردّپای دغدغه های مسئولان در رتق و فتق امور جاری و هدایت کشور به سمت اهداف راهبردی و بلند مدت به خوبی نمایان می شود. بر همین اساس وقتی بودجه کل کشور با رشد 7/3 درصد همراه می شود، امیدوار باید شد که این رشد حدود 42 هزار میلیاردی نسبت به سال گذشته، نوید دهنده اتفاقات خوبی در صحنه ی اجرایی و مدیریتی کشور باشد. هر چند جزئیات به دست آمده مطلبی ورای این نتیجه ی مورد انتظار را در معرض نمایش قرار داده اند.

هر چند اوضاع و احوال اقتصادی مردم به دلیل تحریم های ناجوانمردانه هم میزی هایِ برجام، حال و روز مساعدی را نشان نمی دهد اما با تمام این احوال، افزایش 18درصدی هزینه های جاری کشور ( از 236 هزار میلیارد تومان به 276 هزار میلیارد تومان) نشان می دهد که قرار است مدیریت کلان کشور همچنان به روزمرّگی هایی بپردازد که قرار بود سال به سال کمتر شود نه اینکه روز به روز بیشتر و فربه تر از قبل گردد.

دولتی که قرار بود با چابک سازی نظام اداری و مدیریتی کشور و میدان دادن به بخش خصوصی، کشور را در مسیر تعالی و پیشرفت روز افزون به پیش ببرد این روزها نه تنها بر خلاف وعده ها و قول و قرارهایش نسبت به چابک سازی و رفتن به سمت خصوصی سازی و مردمی سازی اقتصاد و اداره ی کشور عمل کرده بلکه بودجه بخش عمرانی کشور را نیز از 62 هزار میلیارد تومان به 60 هزار میلیارد تومان کاهش داده. یعنی اینکه قرار نیست اتفاق خارق العاده ای در عرصه توسعه ی کلان کشور بروز و ظهور پیدا کند.

حال با تمام این تفاسیر ، علاوه بر در جا زدن های مداوم و بیشتر از قبلی که در بودجه ی امسال شاهد آن هستیم ، فرهنگ؛ مهمترین عضو این خانواده ی مدیریتی و آینده سازِ کشور است که مورد بی مهریِ شدیدی قرار گرفته است.

آن هم در سالی که هنوز خاطره تلخ جنایت امثال نوجوان هفده ساله ای که به دلیل هجوم بی امان عناصر ضد فرهنگی از طریق شبکه های ماهواره ای و فضای مجازی دست به تجاوز و سپس قتل ستایش شش ساله در ورامین زده بود از اذهان پاک نشده است و به جای اینکه فکری به حال و روز فرهنگ این مرز و بوم شود و از تکرار چنین فجایعی برای امثال آتنای اردبیلی و ستایش نی ریزی و حنانه پنج ساله ی تهرانی و کیانای نیشابوری شود ، در اقدامی عجیب، بودجه فرهنگ کشور با کاهش 20 درصدی مواجه می شود. یعنی قرار است همچنان در خم و چم و تهاجماتِ دشمن ساخته ی فرهنگی غوطه ور شده و دست و پا بزنیم و با این تفاوت که این بار سلاح های ما کمتر و ناتوان تر از حتی سال گذشته است!

انگار وقتی پای کاهش هزینه ها می شود، فرهنگ نخستین و اولین قربانی این قربانگاه است که باید ذبح شود تا هزینه های جاری دولت نه تنها کاهش پیدا نکند بلکه حجیم تر از قبل دیده شود.

بودجه ی امورات مربوط به دین و مذهب نیز که انگار نه انگار و هیچ رشدی نداشته و باید چنین نتیجه گیری کنیم که برای دوستانی که بودجه بندی کشور را مدیریت می کنند، هیچ نوع هجمه ی جدید فرهنگی و شبهات و چالش های مرتبط با دین و مذهب و اعتقادات مردم در سال جدید تولید نشده و پیشآمد نکرده و به همین دلیل هیچ رشدی در این بخش نداشته ایم .

 این در حالیست که بودجه آموزش و پژوهش کشور با رشد 100 درصدی همراه بوده است که نتیجه اش می شود ریل گذاری برای افزایش توان آموزشی و دانشجویی و دانش آموزی کشور بدون توجه به اینکه باید برای مباحث فرهنگی و اعتقادی و دینی و مذهبی همین فعالان عرصه های آموزشی و پژوهشی چاره ای اندیشیده شود. یعنی سیطره  و حاکمیت نوعی نگاه لیبرالی در بودجه بندی که قرارست صرفا آمار و ارقام مادّی و کمّی افزایش پیدا کند و هیچ افزایشی در بحث معنویت و فرهنگ این مرز و بوم مشاهده نشود.

منبع: فارس

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.