پیچیدن عطر نرگس در سه‌شنبه‌های مهدوی اصفهان
سه شنبه 28 آذر 1396, 10:33

 

چند هفته بیشتر نیست که اصفهان هم میزبان طرح شهید جهادگری شده که به نام امام زمان(عج) سه‌شنبه‌ها را مهدوی کرده است، حالا خیابان‌های اصفهان هم سه‌شنبه‌ها با نام منجی موعود بوی نرگس می‌گیرد.

به گزارش رویش نیوز به نقل از فارس، بعضی روزها از ابتدا به نام کسی رقم خورده است، در هر نقطه و در هر مکانی که آن روز واقع شود، ناخودآگاه، دل سمت او می‌چرخد و رنگ و بوی او را می‌گیرد، خیلی‌ها می‌گویند غروب جمعه‌ها همین حس و حال را تداعی می‌کند، اما در هفته روز دیگری هم هست که درست در وسط روزهای تکراری و یکنواخت هفته و درست وقتی ذهن، درگیر مشغله‌های دنیایی شده، طلوع کرده و تمام هفته را عطر خوش نرگس طلایی می‌کند.

کم کم نفس‌های پاییز به شماره افتاده و همه‌جا صحبت از شبِ یلداست! اما کسی هست که نبودنش هر روز را پاییز و هر شب را یلدا می‌کند، او که گر بیاید عطر عدالت دنیا را پر می‌کند، فریاد ناله مظلومان به لبخند بدل می‌شود و صدای شادی کودکان جهان را رنگین می‌کند.

چند هفته بیشتر نیست که اصفهان هم میزبان طرح شهید جهادگری شده که به نام امام زمان(عج) سه‌شنبه‌ها را مهدوی کرده است، شهید «امین شیرازی» 4 شهریور ماه طی اردوی جهادی در گیلان غرب در اثر واژگونی خودرو به درجه رفیع شهادت نائل آمد و این طرح را که در ایام فراغ و دوری‌اش از جمکران به ذهنش رسیده بود، در تهران از خود به یادگار گذاشت تا باقیات‌الصالحاتی برایش باشد به سبب هر یادی که از صاحب این عصر و زمان می‌شود.

 پس از شهادت وی، «مؤسسه طلوع حق» راه این شهید را در پیش می‌گیرد و به تدریج آن را در دیگر شهرهای کشور رونق می‌بخشد، حالا خیابان‌های اصفهان هم سه‌شنبه‌ها با نام منجی موعود بوی نرگس می‌گیرد و با امید چشمان جوان منتظری که هفته را در تدارک سه‌شنبه‌ها می‌گذرانند، ذکر العجل را در هوای آلوده این شهر پراکنده می‌کند.

سحر کبیری دختر دهه هفتادی است که بانی این طرح در اصفهان شده و در ابتدا با هزینه شخصی خود آن را به راه انداخته است، افراد زیادی پیش از اجرای این طرح او را از مخالفت‌های شهرداری و ارگان‌های دیگر ترسانده‌اند اما او با نادیده گرفتن همه سنگ‌اندازی‌ها، سه‌شنبه‌های مهدوی را از چهارراه شیخ صدوق اصفهان آغاز می‌کند و اکنون در خیابان ولی‌عصر ادامه دارد.

او این طرح را با یک میز کوچک، نذورات اندک و یک نوای امام زمانی احیا کرده است و برخلاف تصور بعضی که فکر می‌کردند باید این طرح را سنگین و پرهزینه اجرا کنند، با یک سیب و یک حدیث، نذر تداعی یاد امام زمان(عج) را اجرا می‌کند.

خانم کبیری و چهار تن دیگر از دوستانش با حجابی آراسته، هر هفته شاخه گل‌هایی را هم برای دخترانی که دچار سوءبرداشت از حجاب شده‌اند، اهدا می‌کند، حتی بعضی از آن‌ها اکنون عضو این طرح شده‌اند و خالصانه برای امام زمان قدم برمی‌دارند.

او که عضو گروه عکاسان جهادی(وارثین) هم هست به اذعان خودش و به لطف شهدای مدافع حرم، با تحولاتی مواجه می‌شود که اکنون او را در این مسیر قرار داده است، اگرچه از گذشته ناراضی نیست اما حال خوش امروزش را با هیچ‌چیز عوض نمی‌کند.

نذوراتی که هر هفته با یاد امام زمان در شهر پخش می‌شود، به دست خود مردم تأمین شده، صبح سه‌شنبه‌ها گل‌ها از بازار گل خریداری می‌شود تا غروب سه‌شنبه دل رهگذری را با یاد صاحب‌الزمان گره بزند، خانم کبیری احادیث را با هزینه شخصی‌اش چاپ می‌کند تا روی گل‌ها قرار گیرد؛ او درباره چرایی تقبل این هزینه می‌گوید: «وقتی درگیر این طرح باشی و خود را مقید کنی که حتماً آن را انجام دهی، در واقع خودت را در راه امام زمان(عج) قرار داده‌ای، همین باعث می‌شود که آن روز از گناه دوری‌کنی و روزت را با نام امام زمان آغاز کنی که در کنار آن برکت و رزق مثبتی نصیبت می‌شود که بسیار شیرین است.»

در این بین هستند کسانی که به سبب بعد مسافت هر هفته نذورات خود را برای «سه‌شنبه‌های مهدوی» می‌فرستند، نذورات با ذکر صلوات بین مردم توزیع می‌شود و بازخورد این طرح در بین مردم هم حکایت مفصلی دارد، خانم کبیری از بانویی می‌گوید که با ناراحتی و غم درونی به سمت اعضای گروه آمد اما وقتی شاخه گل را به او تقدیم کردند، با حس رضایتی، دوباره این گل را برمی‌گرداند و می‌گوید: «این شاخه گل برای خودت که من را به یاد امام زمان انداختی، تو برای من دعا کن.»

تأثیرگذاری این حرکت در ظهور امام زمان برای خانم کبیری و اعضای گروهش مثل روز روشن است، او با قاطعیت تمام تأکید می‌کند: «اکنون بسیاری از نشانه‌های ظهور محقق شده و شاید همه‌چیز فراهم باشد اما اینکه مردم خودشان را برای این رویداد آماده کنند، هنوز جای کار دارد، شاید در همین سه‌شنبه‌هایی که دوستان ما نذورات خود را پخش می‌کنند، امام زمان(عج) ظهور کردند.»

خانم کبیری بر حفظ وجه مردمی این طرح اصرار دارد و اگر تاکنون برای تأمین هزینه‌های «سه‌شنبه‌های مهدوی» به ارگان دولتی مراجعه نکرده و حتی هر هفته میزی را برای این کار اجاره می‌کند، به این دلیل است که نمی‌خواهد نیت خالصانه مردم را با نمایش‌های مسؤولان آغشته کند.

برکات اجرای این طرح در زندگی روزمره خانم کبیری به وضوح پیداست، پیش از این طرح توجه چندانی برای استعانت از شهدا نداشته است اما اکنون هر روزه‌اش را با نام شهدا آغاز می‌کند و شیرینی روزهای پیش رویش را با این حرکت لذت‌بخش‌تر می‌کند.

امروز هم سه‌شنبه است، شاید در کنار گذر از خیابان‌های آلوده این شهر، گذرتان به نوای یاصاحب‌الزمان جوانانی افتاد که بی چشم‌داشت برای ذکر نام مولایشان سر از پا نمی‌شناسند و شما را به ذکر صلوات و یک تکه شیرینی مهمان کردند.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.