یادداشت - محمود فروزبخش؛
قطب دایره امکان
سه شنبه 28 آذر 1396, 09:56

 

 سرویس سیاسی رویش نیوز-محمود فروزبخش: دوست عزیزی که از طرفداران احمدی نژاد بود می گفت آن چه در دولت نهم گذشته است مطابق با افکار احمدی نژاد نبوده است و به خصوص در عرصه فرهنگ شخصیت هایی مانند وزیر علوم و وزیر ارشاد و مهره هایی در این سطح مورد پسند احمدی نژاد و مطابق افکار او نبوده اند. علت آن این بوده که آن زمان احمدی نژاد هنوز فرصتی نداشته است که نیروهای متمایل به نظر خود را شناسایی کند.
این ادعا را من بارها به بیان های دیگر نیز شنیده ام فارغ از درست یا غلط بودن آن در اینجا باید سوالی بپرسم.

آیا احمدی نژاد پس از 14 سال حیات سیاسی در سطوح عالی هم اکنون به نفرات هم فکر خود در عرصه فرهنگ رسیده است و  می داند وزرای آموزش و پروش و امثالهم چه کسانی هستند؟

و یا بر فرض مثال برای آن که موضوع قابل فهم تر شود، آیا ما می دانیم که اگر احمدی نژاد رئییس جمهور شود چه کسی در در اصفهان استاندار می شود؟ آیا اصلا طرفداران احمدی نژاد می توانند در این زمینه حدسی داشته باشند؟

از آن جا استاندار باید یکی از نزدیک ترین آدم های فکری هر استان به مرام رئیس جمهور باشد به راستی در زمانه فعلی گزینه استاندار اصفهان از شخص احمدی نژاد چه کسی می تواند باشد؟

مسئله دیگر که بارها از زبان طرفداران احمدی نژاد شنیده ایم این است که هر کدام از طرفداران سابق احمدی نژاد ظرفیتی در درک انقلاب اسلامی داشتند و هر کدام تا جایی طاقت آوردند تا احمدی نژاد را فهم کنند و روزی از او جدا شدند. مثلا می گویند آقای الف از جنبه ای با احمدی نژاد همراه شد و از جایی به بعد نفهمید و ادامه ندارد. آقای ب از جنبه ای دیگر احمدی نژاد را ستایش می کرد و وقتی احمدی نژاد جلوه بیشتری از او خود را نشان داد او هم کم آورد. و یا آقای جیم طرفدار احمدی نژاد بود اما وسعت و عمق احمدی نژاد را از جایی به بعد نتوانست تحمل کند.

در واقع در این دیدگاه که کم هم طرفدار ندارد، احمدی نژاد پیوسته در راه حرکت به سمت کمال است و افراد مختلف یکی یکی از ادامه مسیر با او جا می مانند.

در واقع طبق این نگاه می شود گفت که شخص احمدی نژاد، به نوعی معیار حق و باطل شمرده شده است. هرکس با او بوده است در مسیر انقلاب اسلامی است و هر کس با از او جدا شده است در مرحله از فهم و همراهی انقلاب اسلامی جا مانده است.
سوال من در اینجا از طرفداران احمدی نژاد این است که آیا نمی شود به جای آن که به نخبگانی که تا دیروز حامی شما بوده اند، شک کنید کمی هم به خود احمدی نژاد شک کنید؟ شاید تمام این آدم ها کم فهم و شعور نباشند و شاید باید گاهی اوقات اشکال را در شخصی ببینیم که محبوب ما شده است.

مورد دیگر که این روزها به وضوح شنیده می شود این است که نمی شود عیوب دولت نهم و دهم را به پای احمدی نژاد نوشت زیرا در آن زمان کسانی و تفکراتی در این دو دولت حکمفرما بودند که مورد تایید مرام و منش احمدی نژادی نبودند.

سوالی که اینجا مطرح می شود این است که معایب دولت نهم دقیقا چه بوده است؟ آیا نمی شود یک بار برای همیشه طرفداران فعلی احمدی نژاد برای ما به طور مشخص بگویند که عیوب دولت نهم در چه جاهایی بوده است.

این طور نمی شود که دوستداران احمدی نژاد روزی از مزیتی در دولت نهم دفاع کنند و فردا روزی از آن قسمت بد بگویند. از دوستان درخواست داریم که مشخصا بگویند با کدام جهت گیری ها در دولت نهم مشکل دارید و شفاف بگویید که عیب کار در آن زمان چه بوده است تا ما بدانیم که اگر احمدی نژاد دوباره رئیس جمهور شد، دقیقا کدام قسمت ها را نسبت به قبل اصلاح می کند.

مسئله دیگر مقوله قرب و بعد در عالم سیاست است. برای مثال امام خمینی با آن که انجمن حجتیه را قبول نداشت اما باز به انجمنی ها نزدیک تر بود تا بهایی ها. بدیهی است که در سیاست ما نسبت به دیگران قرب و بعد داریم حتی اگر اصلا قبولشان نداشته باشیم. برای مثال برای ائمه هم مرزداران حکومت اسلامی چه عباسی و چه اموی عزیزتر از دشمنان خارجی غیرمسلمان بودند هر چند که معصومان از دستگاه خلافت هم دور بودند.

حال سوال اینجاست که الان احمدی نژاد با گروه های مختلف سیاسی در کشور چه نسبتی دارد. این طور که به نظر می آید یک احمدی نژادی واقعی باید بگوید که اصولگرا و اصلاح طلب برای من هیچ اختلافی ندارند و من از هر دو ایشان بیزارم و کیلومترها آن ها را دور از حقیقت انقلاب اسلامی می بینم.

این حرف هم حرف عجیبی است زیرا بدیهی است که بالاخره ما در سیاست به گروهی نزدیک و به گروهی دورتریم. الان طرفداران احمدی نژاد واقعا باید جواب دهند که به کدام دسته از تفکرات نزدیک ترند و به کدام یک دورترند. به نظرم این چیزی است که مبهم مانده است.

نکته آخر آن که این که گفته می شود احمدی نژاد نگاه والا و ثابتی دارد که در همه تصمیماتش قابل پیگیری است به چه معناست؟ طرفداران او می گویند در پس این همه رفتارهای متفاوت احمدی نژاد (از طرفداری از هاشمی تا مخالف خوانی های اخیر) حقیقتی نهفته است. آن ها می گویند احمدی نژاد یک تفکر است. این تفکر بر تمام رفتارهای او سیطره دارد و این طور نیست که او در این سال ها دچار تناقض یا جیله گری شده باشد. احمدی نژاد ثابتاتی دارد که از جنس اندیشه است.

این کلام بسیار نویدبخش است و من هم مثل خیلی از جوانان جویای حق دوست داریم این منظومه معرفتی فکورانه را ببینیم. خواهش می کنم و تقاضا دارم و این را از سر صدق می گویم و خدا را شاهد می گیرم که آرزوی قلبی من این است که یکی از این خیل طرفداران احمدی نژاد، مکتوبی با عنوان اصول عقاید احمدی نژاد بنویسد و ذقیقا به صورت مبسوط و مفصل شرح دهد که مراد احمدی نژاد ار انقلاب اسلامی چیست. شوق آن داریم که چنین مکتوبی را ببینیم فکر کنم بعد این همه سال خواسته زیادی نباشد. اگر هم چنین مکتوبی هست به ما معرفی کنید (البته به شرطی که تا چند وقت بعد آن نویسنده هم از قافله فهم احمدی نژاد عقب نماند!)

اگر منظومه معرفتی هست که باید مکتوب شود و ما باید ارتباط میان نظر و عمل را در احمدی نژاد بفهمیم. در غیر این صورت به ما حق بدهید که همچنان با بهت به اقدامات احمدی نژاد بنگریم و مدام سوالات بی پاسخ داشته باشیم.

 

نظرات

- ناشناس
از نظر ما مردم : آقاي احمدي نژاد عزيز و پاک ُ عاشق خداترين ُ عاشق امام زمان ترين ُ متفکرترين باانديشه ترين خلاق ترين ُ باهوشترين ً زيرکترين ُ غير قدرت طلب ترين ُ شجاع ترين ُ مدبرترين ُ ولايت مدارترين ُ مديرترين ُ عاشق نظام ترين ُ عاشق امام ترين ً عاشق مقام معظم رهبري ترين ُ قانون مدارترين ُ پاک ترين ُ خالص ترين ُ صادق ترين ُعاشق مردم ترين ُ مبارک ترين براي نظام و مردم ُ يک عالمه برنامه ها و طرح هاي نوترين و بديع ترين ُ وزين ترين ُ دقيق ترين ُ مناسبترين براي مردم و نظام ُُ عاشق اسلام ترين ُ عاشق انسان ترين ُ مسلط ترين ُ عالم ترين ُ آگاه ترين ُ خبره ترين و ... بر همه مباحث ريز و درشت داخلي و خارجي ُ يک خبره ناب ترين در سياست خارجي نظام ُ بخصوص در مصاحبه ها و گفتگوها با قدرترين خبرنگاران ُ قدرترين شبکه هاي در شت اندام امريکاي و اروپايي ُ آسيايي و .... ساده زيست ترين ً غير تشريفاتي ترين ُ مردمي ترين ُ بين مردم ترين ُ درقلب مردم ترين ُ بي حزب ترين و بي دسته ترين ُ بي وابسته ترين ُ انتقاد پذيرترين ُ دادن آزادي انتقاد ترين ُ با ادب ترين ُ با نزاکت ترين نسبت به مردم و حتي مخالفان و منتقدان خود ُ رعايت ادب ترين نسبت به دولت قبل و دولت هاي قبل ُ بي شعار دادن ترين و بشتر عمل کردن ترين ُ عامل ترين نسبت به همه وعده هايش ُ خندان ترين و هيچ وقت عبوس نبودن ترين نسبت به ملت و نظام و انسان هاي ايران و جهان ُ عبوس ترين خشن ترين محکم ترين با استقامت ترين و .... نسبت به دشمنان نظام و ملت و مقام معظم رهبري ُ گسترش دوستي ترين با نظام ها و دولت ها و ملت هاي مظلوم و مورد ستم و انقلابي در جهان ُ اهيمت ندادن ترين به کشورهاي زورگو مستکبر جنايتکار جهان ُ اسراييل ستيز ترين ُ تشخيص دوست و دشمن ترين ُ مورد بدترين ُ اهانت ها ُ تخريب ها تهمت هاي ناروا قرار گرفتن ُ از طرف اصلاح طلبان ديکتاتور ُکارگزاران ديکتاتور ُ اعتداليون ديکتاتور و اصول گرايان بي عرضه ُ احزاب و دسته ها و امريکا و اروپاي جنايت کار مستکبر و اسراييل غاصب ُ و داراي يک عالمه صفات نيکوترين ُ رييس جمهور بود و انشا‌ ء الله دردوره بعدي انتخابات يعني سال 1400 با بالاترين راي ُ رييس جمهور عزيز ما مردم خواهد بود .
1396-09-28 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- مسعود
درود بر حضرت فروزبخش... سوالاتمان همین هاست... جانا سخن از...
1396-10-03 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.