فعالیت جهانگیری در ادامه رویکرد سیاسی اصلاح‌طلبان درباره مشکلات اقتصادی دولت
یکشنبه 26 آذر 1396, 09:17

 

سرویس سیاسی رویش نیوز-سینا روانبخش: صحبت‌های معاون اول رئیس‌جمهور در دومین همایش اقتصاد ایران همراه با چاشنی انتقاداتی از وضعیت اقتصادی کشور بود. انتقاداتی همچون «قدرت خرید و درآمد آحاد جامعه کاهش پیداکرده است. رشد اقتصادی، بودجه دولت و بهره‌وری نیز وضعیت مناسبی ندارد.» و یا «یک بازنشسته را نمی‌بینید که از حقوق خود راضی باشد» و یا «حل نشدن مشکلات اقتصادی به خاطر این است که نه‌تنها با تغییر دولت‌ها سیاست‌ها عوض می‌شود، بلکه این سیاست‌ها بعضاً در یک دوره ریاست جمهوری نیز دستخوش تغییراتی بوده‌اند.»

به نظر می‌رسد شرایط پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر و بر زمین ماندن وعده‌های اقتصادی رئیس‌جمهور و نامزد پوششی وی از سویی و افزایش مشکلات اقتصادی و هزینه‌های زندگی مردم از سوی دیگر، با این اعلام موضع جهانگیری به‌عنوان اصلی‌ترین نماینده جریان اصلاح‌طلب درون دولت، مرتبط باشد. البته با توجه به فضای جریان سیاسی و رسانه‌ای اصلاح‌طلبان طی هفته‌های اخیر این موضوع جنبه دیگری نیز یافته است. چراکه طی هفته‌های اخیر روزنامه‌های اصلاح‌طلب و برخی شخصیت‌های این جریان با توجه به مشکلات اقتصادی کشور و ناکارآمدی دولت در این عرصه، موضوع کنار کشیدن خود از مسئولیت شرایط به وجود آمده و عبور از روحانی و چاره‌اندیشی برای انتخابات سال 1400 را مطرح کرده و دراین‌بین نیز برخی از جهانگیری نام‌برده بودند.

آنچه باعث شده اصلاح‌طلبان در این عرصه به تحرک بیفتند و در لابه‌لای مصاحبه‌ها و تحلیل‌های خود چنین مطالبی را بیان کنند، ریشه در سه موضوع می‌تواند داشته باشد که عملکرد جهانگیری هم در همین راستا قابل برآورد است.

این جریان سیاسی که پشتوانه انتخاباتی روحانی را فراهم کرده بود، با دیدن ناکارآمدی‌های اقتصادی دولت و حتی برخی تغییرات در تیم اقتصادی دولت روحانی، سعی در شانه خالی کردن از زیر مسئولیت حمایت از روحانی دارند. چراکه عملکرد دولت به‌پای جریان اصلاح‌طلب به‌طور عام و جهانگیری به‌طور خاص به‌عنوان معاون اول رئیس‌جمهور نوشته می‌شود. این موضوعی است که پایگاه اجتماعی این جریان و نماینده اصلی آن‌ها در دولت را در بین جامعه به‌ویژه قشر متوسط و ضعیف جامعه به‌شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد. لذا هم اصلاح‌طلبان از خارج دولت و هم جهانگیری در درون دولت شروع به انتقاداتی از وضعیت موجود اقتصادی کشور کرده‌اند تا از سویی از خود در شکل‌گیری وضع نامناسب موجود سلب مسئولیت کرده باشند و از سوی دیگر خود را هم‌صدا با مردم در دیدن این مشکلات نشان دهند. لذا برخی از اصلاح‌طلبان در این راستا آش را چنان شور کرده‌اند که عبور از روحانی را مطرح کرده و به اظهار وجود اختلاف بین جهانگیری با دفتر روحانی و تیم اقتصادی دولت پرداخته‌اند. هر چند که ترجیح داده اند امروز صحبت‌های روز گذشته جهانگیری را بایکوت کنند و به غیر از روزنامه ایران، کسی به تیترهای گزنده دیروز نپرداخته اند.

مسئله دیگری که در این نوع عملکرد اصلاح‌طلبان خودنمایی کرده و احتمالاً در این نوع کنش سیاسی جهانگیری نیز بی‌تأثیر نبوده، دورخیز و دوراندیشی این جریان برای انتخابات 1400 است. چنانچه روزنامه آرمان و همچنین برخی از اصلاح‌طلبان همچون صادق زیباکلام پیشنهاد خروج جهانگیری از دولت را مطرح کرده‌اند تا در انتخابات آینده گزینه‌ای مطلوبی –به‌زعم خودشان- داشته باشند. چراکه عملکرد دولت بر ذهنیت مردم درباره گزینه احتمالی اصلاح‌طلبان اثر منفی خواهد گذاشت و ریزش رأی آن‌ها را به دنبال خواهد داشت. بر این اساس بیان چنین انتقاداتی درباره شرایط اقتصادی کشور، هم وجهه منفی کمتری برای نماینده اصلی اصلاح‌طلبان در دولت به همراه خواهد داشت و هم با خروج احتمالی وی از دولت، مشکلات اقتصادی به‌پای وی نوشته نخواهد شد و امتیاز منفی برای وی در رقابت انتخاباتی محسوب نخواهد شد.

از سوی دیگر نیز شرایط اقتصادی کشور به سمتی طی سال‌های اخیر پیش رفته و اقشار متوسط و ضعیف تحت‌فشار اقتصادی قرارگرفته‌اند که هیچ فردی نمی‌تواند چشم خود را بر روی آن‌ها ببند مگر آن‌که نخواهد واقعیت‌ها را ببیند؛ حتی اگر آن فرد مسئولی درباره همین شرایط به وجود آمده باشد. بر این اساس نه‌تنها معاون اول رئیس‌جمهور بلکه سایر مسئولین نیز چاره‌ای جز اذعان به شرایط نامناسب اقتصادی و وارد شدن فشار مضاعف نسبت به درصد زیادی از مردم ندارند. چراکه تجربه سالیان اخیر نشان داده که در غیر این صورت نوع تعامل و مواجهه مردم با چنین افرادی هم در طی دوران تصدی مسئولیت مستقیم و هم پس آن متفاوت خواهد شد.

اسحاق جهانگیری در حالی روز گذشته این اظهارات را بر زبان آورد که این شیوه رفتاری وی به مذاق برخی اصلاح طلبان خوش نیامده است به گونه ای که برخی به طور آشکار و برخی نیز در لفافه زبان به نقد منش وی گشوده اند؛ برای مثال محمد علی ابطحی در صفحه شخصی خود نوشت: «در اوج هجوم رسانه اي به دكتر روحاني بعضي از اعضاي كابينه اش بيشتر از آن كه به فكر دفاع از روحاني باشند، به فكر كانديداي سال ١٤٠٠ رياست جمهوري هستند. عاشق خدمتند نه شيفته قدرت!»

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.