اردوغان: اسرائیل دولت اشغالگر و تروریستی است
چهارشنبه 22 آذر 1396, 13:18

 

نشست اضطراری سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی با موضوع بررسی تصمیم آمریکا علیه قدس، در استانبول آغاز شد.

به گزارش رویش نیوز به نقل از فارس، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه به عنوان اولین سخنران این نشست گفت: «برای صحبت درباره قدس که اولین قبله اسلام است در اینجا جمع شدیم...از کشورهایی که تصمیم آمریکا درباره قدس را نپذیرفتند، شامل پاپ، تشکر می‌کنیم.»

اردوغان با بیان اینکه کشورهای اسلامی، تصمیم آمریکا درباره قدس را رد می‌کنند، تاکید کرد: «به جامعه جهانی می‌گوییم، این تصمیم، علیه تاریخ، علیه اخلاقیات و پوچ و بی‌معنا است. این تصمیم به معنای تنبیه فلسطینیان است.»

وی سپس از روی نقشه، تصرف تدریجی اراضی فلسطینیان توسط رژیم صهیونیستی از سال 1946 تا به امروز را نشان داده و گفت: «این چنین اقدامی (اشغالگری) حتی از سوی گرگ‌ها علیه گله گوسفند نیز انجام نمی‌شود.»

رئیس‌جمهور ترکیه سپس به عکسی از یک نوجوان فلسطینی که توسط بیش از 20 نظامی صهیونیست محاصره شده اشاره کرده و گفت: «آقای ترامپ این چه چیزی را به شما نشان می‌دهد؟ اسرائیل یک دولت اشغالگر و تروریستی است.»

 

اردوغان با بیان اینکه جنایات رژیم‌صهیونیستی مانند تخریب خانه‌های فلسطینیان، کشتار مردم غزه و غیره، از سوی ترامپ مورد پاداش قرار گرفته، افزود: «دنیا فقط از آمریکا تشکیل نشده و سازمان ملل 196 عضو دارد، باقی اعضا علیه این تصمیم واکنش نشان می‌دهند.

وی با بیان اینکه طبق قطعنامه 478 هیچ کشوری نمی‌تواند در قدس سفارتخانه داشته باشد، خطاب به رژیم صهیونیستی گفت: «از نظر آمریکا شما شاید یک کشور باشید و سلاح و موشک اتمی داشته باشید اما این به معنی این نیست که شما قوی هستید.»

رئیس‌جمهور ترکیه سپس درباره اقدامات آمریکا در سوریه نیز گفت: «آمریکا در شمال سوریه بیش از 4هزار کامیون مملو از سلاح را به شبه‌نظامیان کُرد داده است، چرا این کار را کرد؟ تا تروریست‌ها را پشتیبیانی کند. آمریکا با تروریست‌ها (چه در فلسطین و چه در سوریه) هم‌موضع می‌شود.»

اردوغان با بیان اینکه دیگر مشکلات در خاورمیانه نمی‌تواند ما را از مسئله فلسطین دور کنند، افزود: «بدون حل شدن این مشکل، نمی‌توان درباره صلح در خاورمیانه صحبت کرد. ما نمی‌توانیم در برابر چنین تصمیماتی ساکت باشیم. تصمیم آمریکا درباره قدس، قوانین بین‌المللی را نقض کرده و به جامعه اسلامی آسیب می‌رساند.»

وی سپس از همه کشورها خواست تا قدس را به عنوان پایتخت فلسطین، که اشغال شده، به رسمیت بشناسند و گفت: «ما نمی‌توانیم از درخواستمان برای تاسیس یک دولت فلسطینی به پایتختی قدس دست بکشیم.»

رئیس‌جمهور ترکیه تاکید کرد: «قدس خط قرمز ماست. مسجدالاقصی و قبه الصخره در داخل حرم الشریف است و برای همیشه به مسلمانان تعلق دارد. بعد از این اعلام تصمیم آمریکا، صلح به هیچ‌وجه قابل دسترس نیست.»

اردوغان سپس به آمریکا هشدار داد تا از تصمیم اشتباهش درباره قدس برگردد و افزود : «اسرائیل می‌خواهد از جهان زمان بخرد تا اشغالگری را ادامه دهد. ما هر روز باید این مسئله را غیرممکن تر کنیم.»

«محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین سپس به عنوان سخنران بعدی، گفت: «100 سال از بیانیه بالفور میگذرد؛ انگلیس، سرزمین فلسطین را به جریان صهیونیسم تقدیم کرد و آمریکا این جریان را ادامه داد تا اینکه اکنون وعده  دیگری فرا رسیده و دونالد ترامپ قدس را به عنوان هدیه‌ای به جریان صهیونیسم داد»

عباس افزود: «ترامپ گویا شهری از شهرهای آمریکا را به صهیونیست‌ها هدیه می‌دهد. برای اولین بار، جهان یک موضع واحد علیه تصمیم ترامپ درباره قدس اتخاذ کرده است. انگلیس اکنون موضعی خلاف با موضع زمان صدور بیانیه بالفور اتخاذ کرده اما این موضع، از جرم لندن در تاسیس اسرائیل نمی‌کاهد.»

وی تاکید کرد: «قدس پایتخت دولت فلسطین بوده و تا ابد پایتخت دولت فلسطین باقی خواهد ماند»

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین همچنین اضافه کرد: «آنچه اتفاق افتاده، از ما می‌طلبد که تصمیم‌های سرنوشت‌ساز برای حمایت از قدس و مقدسات آن تا پایان اشغالگری در فلسطین بگیریم.»

عباس در ادامه خطاب به ترامپ تأکید کرد تصمیم وی علیه قدس، نقض فاحش قطعنامه‌های شورای امنیت و قوانین بین‌المللی است و تصریح کرد: «ما در برابر توطئه‌ها علیه قدس خواهیم ایستاد.»

وی ادامه داد: «آمریکا خودش انتخاب کرد تا شایستگی‌اش به عنوان یک میانجی (در مذاکرات سازش) را از دست بدهد و ما دیگر نمی‌پذیریم که این کشور در روند سیاسی نقشی داشته باشد.»

این مقام فلسطینی گفت: «ما نمی‌پذیریم که دولتی فلسطینی یا صلحی (فلسطینی-اسرائیلی) در منطقه باشد جز در آن صورت که قدس پایتخت دولت فلسطین باشد.»

عباس با مردود خواندن تصمیم آمریکا در معرفی سازمان آزادیبخش فلسطین به عنوان یک سازمان تروریستی، افزود: «ما با 83 کشور در جهان، توافقنامه‌ها و پروتکل‌هایی درباره مبارزه با تروریسم داریم.»

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین ادامه داد: اسرائیل به سرزمین ما یورش آورد، ملت ما را بیرون کرد، 400 روستا و شهر فلسطینی را محو و قطعنامه‌های بین‌المللی را نقض کرد، نظام آپارتاید را اجرا کرد و هیچ کسی ، محاکمه‌اش نکرد.

وی تصریح کرد: آمریکا با تصمیمش درباره قدس تمام خطوط قرمز را زیر پا گذاشته و (با این وضعیت) ما دیگر نمی توانیم به تعهدات خود پایبند باشیم.

عباس پرسید: مرزهای اسرائیل کجاست؟ اسرائیل اصلا مرزی ندارد پس چگونه برای آن، پایتخت به رسمیت شناخته می‌شود.

وی سپس از کشورهای جهان خواست از تصمیم خود در به رسمیت شناختن اسرائیل تجدید نظر کنند.

وی به آشتی داخلی نیز پرداوخت و گفت: برای تحقق آشتی داخلی بر اساس توافق قاهره تلاش می‌کنیم؛ نه دولتی در غزه و نه دولتی بدون غزه وجود خواهد داشت.

رئیس تشکیلات خودگردان از کشورهایی که حامی راه‌حل دو دولتی هستند خواست دولت فلسطین را به رسمیت بشناسند.

عباس سپس خواستار افزایش تلاش‌ها برای عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل شد.

وی تأکید کرد ادامه اینگونه اقدامات اسرائیل، تشکیلات خودگردان را به سمت لغو توافق‌های امضا شده سوق می‌دهد.

عباس تأکید کرد: خیلی زود به اسرائیلی‌ها خواهیم گفت ما دیگر به هیچ توافقی با شما از اسلو گرفته تا به امروز، پایبند نخواهیم بود و مسئولیت این به عهده خودتان است.

سخنران بعدی پس از عباس، «عبدالله دوم» شاه اردن بود. وی گفت  معرفی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل توسط آمریکا تصمیمی خطرناک است؛ صلح فراگیر در منطقه ما نمی‌تواند برقرار شود جز در صورتی که نزاع (فلسطینی-اسرائیلی ) بر اساس راه‌حل دو دولتی پایان یابد.

وی تأکید کرد:تلاش‌ها برای یهودی کردن قدس منجر به افزایش بیشتر خشونت و افراط‌گرایی خواهد شد؛ تمام تلاش خود را برای جلوگیری از هرگونه تغییری در وضعیت تاریخی و قانونی کنونی در مسجدالاقصی انجام خواهیم داد.

 

نمایندگانی از 48 کشور از جمله 16 «سر» شامل رئیس‌جمهور، شاه و شاهزاده در نشست سران سازمان همکاری اسلامی حضور دارند. نکته قابل توجه، عدم حضور «ملک سلمان» پادشاه عربستان و «محمد بن سلمان» ولیعهد او در این نشست است.

«حسن روحانی» رئیس‌جمهور کشورمان نیز برای شرکت در نشست سران، به استانبول سفر کرده است.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا ساعات پایانی روز چهارشنبه ضمن به رسمیت شناختن قدس به پایتختی اسرائیل، دستور انتقال سفارتخانه آمریکا از تل‌آویو به قدس را امضا کرد.

«اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی «حماس» روز پنجشنبه ضمن دعوت به تظاهرات در سراسر فلسطین اشغالی، جمعه را آغاز انتفاضه چهارم و روز خشم اعلام کرد.

همچنین در اقدامی کم‌سابقه چهارده عضو شورای امنیت سازمان ملل از جمله انگلیس، فرانسه و روسیه، در جلسه که ساعات پایانی روز جمعه برگزار شد، ضمن انتقاد شدید از اعلام شدن قدس به پایتختی رژیم صهیونیستی توسط آمریکا، گفتند سفارتخانه‌هایشان را از تل‌آویو منتقل نمی‌کنند.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.