عوارض خروج از کشور، فرعی که جای اصل را گرفته!
سه شنبه 21 آذر 1396, 16:45

 

به گزارش رویش نیوز بودجه 97 ابتدای هفته در جلسه علنی مجلس توسط رییس جمهور تحویل به مجلس شد تا مراحل تصویب آن در مجلس طی شود. خوشبختانه امسال شاهد بودیم که بودجه بدون تاخیر و در اولین جلسه علنی مجلس پس از 15 آذر آماده شده و به مجلس تحویل شد.

به سان همه سال و با توجه به گسترده شدن فضای مجازی شاهد بودیم که بسیاری از آمار ریز بودجه ای به سرعت در فضای مجازی پخش شده و بحث بروی روی آن ها آغاز شد. اما در این بین قسمتی از بودجه بیش از پیش مورد توجه رسانه ها و شبکه های اجتماعی قرار گرفت که شاید خیلی هم مبتلا به جامعه نباشد. عوارض خروج از کشور که 3 برابر شده بود بسیار مورد توجه قرار گرفت و انتقادات زیادی پیرامون آن مطرح شد. تیتر اول برخی برنامه های تلویزیونی شد و بهایی که به آن داده شد غیر قابل پیش بینی و جالب توجه بود. البته برخی رسانه ها و جریان ها هم از این اتفاق بدشان نیامد و در همه گیر شدن آن اثر بیشتری داشتند

درست است که 3 برابر شدن یک بند بودجه ای که از جیب مردم است باید هم قابل توجه قرار بگیرد و نباید دولت از جیب مردم بودجه خود را تامین کند اما مطمئنا نکات دیگری در بودجه هست که برای کشور اهمیت بالاتری داشته باشد.

هر چند که حساسیت جامعه نسبت به 3 برابر شدن عوارض خروج از کشور نشان از تیزبینی مردم و شاخک های تیزشان در خصوص چنین بحث های نسبتا تخصصی دارد. به نظر می رسد که برخی اعداد بودجه ای جالب توجه تر باشد و باید چکش کاری بیشتری نسبت به آن صورت پذیرد و باید مواظب باشیم که این مبحث باعث گم شدن باقی مباحث نشود.

بحث هایی چون قیمت سوخت، حذف یارانه نقدی تعداد زیادی از یارانه بگیران، مباحث مالیاتی و سرانه استان اصفهان مطمئنا برای جامعه اولویت بیشتری نسبت به افزایش عوارض خروج از کشور دارد. مسائلی که از مسائل بنیادی بودجه و تاثیر گذار در معیشت مردم می باشد.

 

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.