یادداشت - احمد مؤذّنی؛
استحاله فکری و فرهنگی مردم و نیروهای فرهنگی مذهبی که دغدغه دارند اما حال کار...
شنبه 18 آذر 1396, 15:50

سرویس فرهنگی رویش نیوز-احمد مؤذنی:

منظور از استحاله چیست؟

استحاله در فرهنگ لغت دهخدا به این معنی امده است: گشتن از جایی به جای دیگر، دگرگون شدن، تغییر حال، تغییر حالت مثل تبدیل آب مایع به بخار آب.

استحاله فرهنگی نوعی تجزیه از درون و نوعی شکست وخود باختگی است. در استحاله فرهنگی به پایه های تمدنی و ارزشی طرف مقابل ضربه وارد میکنند. انسان همواره از حالی به حال دیگر منتقل می شود. (البته در استحاله فرهنگی این تغییر حالت ها همواره به سمت دانی و پست و پایین است تا رشد و فرهنگ و بالا رفتن

تلاش دشمنان یک ملت برای گرفتن اعتقادات و ارزش های مردم آن جامعه است. مردمی که با پشتوانه اعقادات دینی و ملی خود سرمایه عظیمی از فرهنگ و دست آوردهای فرهنگی را با خود دارند. این فرهنگ که بر اساس اعتقادات دینی مردم شکل گرفته و باعث ترقی و تعالی آنها شده و می شود، دشمن تلاش می کند تا به شیوه های گوناگون، به جنگ فرهنگی آنان رفته و فرهنگ آنان را مورد هجوم قرار داده و با تغییر فرهنگ وفکر آنان آن ملت را از پای در آورد، فرهنگ آنان را که در واقع هویت آن ملت است از آنها گرفته فکر و فرهنگ دل خواه خود را جایگزین آن می کند در نتیجه مردم بی هویت شده فرهنگی وارداتی جایگزین آن خواهد شد.

در بیان این موضوع که چرا دشمنان نظام به دنبال استحاله فرهنگی هستند باید گفت ، روش های فرهنگی براساس ذات و ماهیت خود ، اصطلاحاً آرام و خزنده هستند و حساسیت برانگیز نمی باشند و مهمتر از همه درک سازماندهی پنهان طراحان آن به راحتی امکان پذیر نیست و بعضاً نیز بسیار دشوار می باشد ، لذا این ویزگی ها باعث می شود در عمل ، ضریب موفقیت استفاده از آن قابل توجه باشد.

در مثالی مطلب بالا روشن می شود: در قضیه انرژی هسته ای در اوایل دهه 80 مردم در خیابان ها و راهپیمایی ها شعار سر می دادند که «انرژی هسته ای حق مسلم ماست» و تقریبا در همه اجتماعات شعار ثابتی بود اما طی یک بازه 10 ساله که دقیقا بازه های تعریف شده مشخص دشمن است اکثر همین مردم که طی این 10 سال استحاله شده اند می گویند انرژی هسته ای برای چه چیزی می خواهیم اصلا تمام مشکلات ما به این انرژی هسته ای بر می گردد چون ما را برای همین امر تحریم کرده اند! و...

سناریوی جدید دشمن که از سال 94 بعد از برجام کلید زده شده است کار روی توان موشکی و دفاعی است. جالب اینجاست که آن ها مثل ما عجول نیستند و صبر و حوصله فراوان دارند در یک پروژه 10 ساله برنامه ریزی کرده اند با 2 هدف:

1 –مردم کم کم به این باور برسند و استحاله شوند که اصلا موشک برای چه کاری می خواهیم! مگر نمی شود بدون موشک زندگی کرد! و دوباره اصلا تمام مشکلات ما به همین موشک بر میگردد!

2-با توجه به نفوذ دشمن در مدیران کشور آن ها به دنبال ابوموسی اشعری های دیگری می گردد که بتواند این مسئله را در بین مردم به یک مسئله مهم تبدیل کند که باید موشک را کنار بگذاریم و حتی در مقابل نظام و رهبری بایستد برای پیش برد این هدف

بر می گردیم به تاریخ و به زمان حکومت حضرت علی علیه السلام که یکی از علت های مهم کوتاه شدن عمر حکومت حضرت و ادامه پیدا نکردن در حکومت امامان بعد از آن همین استحاله فکری مردم است. با دقت در فرازهای مختلف حکومت حضرت به روشنی به دست می آید تا زمانی که مردم از علی علیه السلام حرف شنوی داشتند و مطیع فرامین آن حضرت بودند، همواره علی علیه السلام پیروز بوده و اقتدار حاکمیتش محفوظ مانده بود. عقب نشینی و شکست و ناکامی از روزی آغاز گردید که مردم دست از تبعیت از امامشان برداشته و از اطاعت ایشان سرباز زدند و خواستند نظر خودشان را بر ولی خدا تحمیل کنند مثل زمان ما!

این نظریه اولین بار، توسط مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مطرح گردید. ایشان در تحلیل و ریشه یابی حادثه دلخراش عاشورا، علت اساسی سستی و کاهلی جامعه اسلامی در حمایت از اهل بیت علیهم السلام و تنها گزاردن سیدالشهدا علیه السلام در روز عاشورا را مسأله انحراف خواص جامعه اسلامی دانستند.

مقام معظم رهبری ابتدا در مورد دلیل طرح این بحث فرمودند: «آن چیزی که مرا دچار دغدغه می کند این قضیه است. من می گویم چه شد که کار به اینجا رسید؟ چرا امت اسلامی که آن قدر نسبت به جزئیات احکام اسلام و آیات قرآنی دقت داشت، در یک چنین قضیه واضحی، این قدر دچار غفلت و سستی و سهل انگاری شد که یک چنین فاجعه ای به وجود آمد؟! این مسأله، انسان را نگران می کند، مگر [ما] از جامعه زمان پیامبر صلی الله علیه و آله و امیرالمؤمنین علیه السلام قرص تر و محکم تریم؟ چه کار کنیم که آن طوری نشود؟»

دقت کنید مقام معظم رهبری می فرمایند«در یک چنین قضیه واضحی فاجعه عاشورا اتفاق افتاد» و این سخن تک تک ما است بر سر بسیاری از مسایل کشور و از همه مهم تر انتخابات از همه نزدیکتر انتخابات 94 و 96 که چطور مردم این قضیه به این واضحی را تشخیص نمی دهند! شما خود حدیث مفصل بخوان از مجمل ...

در یک سکانس در فیلم یتیم خانه ایران افسر انگلیسی به یک فرد ایرانی می گوید «اگر ملتی پشت سر لیدرشان بایستد دنیا به احترام ملت سر خم می کند می گوید در صد سال گذشته همه لیدرهایتان در انزوا مردند خونشان گردن شماهاست»

1-نمونه استحاله در هیئت:

در هیئت های ما هم این اتفاق و استحاله در حال انجام است بنده در هفته های گذشته در یک هیئتی بودم که مسئولین آن بر این نظر بودند که در این جا اصلا نباید بحث سیاسی شود به ما چه که کی رفت و کی آمد ما با امام حسین علیه السلام کار داریم و بس!

2-نمونه استحاله در اشخاص متفرقه:

با یکی از رفقایم صحبتی می کردیم که اتفاقا از نیروهای فرهنگی و مذهبی بوده است! متاسفانه دچار استحاله شدیدی شده بود ایشان می گفت همه این مشکلات در کشور برای این است که ما دین را از سیاست جدا نکردیم بعد از مدتی صحبت به بحث امام زمان و ظهور آن حضرت رسیدیم که در نهایت تعجب از ایشان شنیدم که اصلا ما امام زمان نخواهیم باید چه کار کنیم! امام زمان برود در یک کشور دیگر ظهور کند!

3-نمونه اسحاله در کارمند ادارات:

در سازمان های دولتی نیروهای مذهبی زیادی وجود دارند اما با وجود این شما می بینید که چقدر خلاف اتفاق می افتد از رانت بگیر تا رشوه و از حق مظلوم را زیر پا گذاشتن و به طبقه ثروتنمند رسیدن اگر با برخی از نیروهای به اصطلاح مذهبی صحبت کنید که چرا اقدامی یا صحبتی نمی کنید می گوید شکم زن و بچه ام را از کجا سیر کنم! این فرد همان فردی است که وقتی هنوز مجرد بود و در پایگاه های بسیج و مراکز فرهنگی کار می کرد می خواست دین اسلام را به کشور های دیگر صادر کند و آمان های بلندی در سر داشت اما...

حال نکته اصلی اینجاست که دشمن به صورت مداوم و شبانه روزی کار می کند در جهت استحاله فکری مردم و برنامه های بلند مدت دارد اما ما داریم در جا می زنیم و یک ماه مانده به انتخابات هر سال بیدار می شویم می خواهیم کاندید مورد نظرمان را به دیگران معرفی کنیم و انتظار قبول کردن و تاییدکردن هم از آن ها داریم

و به این نکته تاسف بار توجه نداریم وقتی اکثر ما چهار سال در خواب بودیم و کم کاری می کردیم به روش های زیر:

1-فقط سالی 10 شب در دهه محرم در صحنه ها حضور داشتیم!

2-امر به معروف و نهی از منکر را در محل کار و در بین خویشاوندان و دوستان فراموش کردیم!

3-مجموعه های فرهنگی که راه انداختیم در حد یک جلسه هفتگی و در حد اعضای خود آن مجموعه است!

4-دنیا زده و گرفتار مشکلات مادی و خانوادگی شدیم!

و...

 دشمن و نفوذی های آن ها در داخل کشور در حال استحاله فکری و فرهنگی مردم بودند و نتیجه این می شود که ریزش اتفاق می افتد.

در پایان از تمام نیروهای مخلص و فداکاری که در سالیان اخیر بار فرهنگی را به دوش کشیدند و شبانه روز کار کردند تشکر کرده و دستشان را می بوسم. روی سخن این متن اول به خودم بعد هم به کسانی است که دغدغه دارند اما حال کار ندارند!! و تا جام زهری دیگر به رهبری نداده اند کاری کنیم.

ان شا الله در متن آینده با کمک دوستان راهکاری جهت ارتباط عمیق و دوباره مراکز فرهنگی و فعالیت وسیع و اثر گذار مثل اوائل دهه 80 را ارائه می دهم.

 

نظرات

- عمو
آفرین خصوصیت استحاله این است که آنقدر آرام اتفاق می افتد که خود شخص علی رغم اینکه قبلا خیلی هم روی موضوع تعصب داشته،‌ باز هم متوجه نمیشود. چون دچار روزمرگی میشود. چون باید هر از گاهی نسبت عملکرد خود با اهداف و آرمانها و اعتقاداتش را بسنجد. چون باید هر از گاهی برای خودش آنها را برشمارد و به خود نهیب زند؛ و در یک کلام باید مراقبه و محاسبه را از مشارطه جدا نکند. نوشتن و عرضه اعتقادات بر علما و بر نفس خود، خیلی خوب است. ما منا من لم یحاسب نفسه فی کل یوم
1396-09-19 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.