نشست خبری مدیرعامل هلال احمر اصفهان در خصوص زلزله اخیر؛
کمک‌های مردمی فرا تصور ما بود
یکشنبه 12 آذر 1396, 21:46

 

به گزارش رویش نیوز، محسن مومنی پیش از ظهر یکشنبه در نشست خبری با خبرنگاران اظهار داشت: هلال احمر اصفهان، مسئولیت شهرستان ثلاث باباجانی را برعهده داشت که چهارشنبه 8 آذر مأموریت اصفهان به پایان رسید ولی همچنان همکاران راننده در منطقه حضور دارند و به توزیع اقلام کمک می کنند.

وی افزود: ابعاد این زلزله نسبت به زلزله بم -که زلزله بزرگی بود- وسیع بود به طوری که حدود 180 میلیون جمعیت در منطقه این زمین لرزه را احساس کردند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر اصفهان گفت: پس از بروز زمین لرزه در منطقه غرب استان آماده باش دادیم و تیم های ارزیاب را به منطقه اعزام کردیم که گزارش ها حکایت عدم تخریب در استان داشت؛ پس از آن 6 دستگاه آمبولانس و 7 دستگاه خودروی  سنگین را به منطقه پل نوقان در غرب استان اعزام کردیم و پس از آن به منطقه کرمانشاه اعزام شدند و حدود 6 صبح در منطقه حاضر بودیم.

مومنی افزود: ثلاث باباجانی در مرز ایران و عراق واقع است و از نظر وسعت گسترده است و حدود 250 روستا دارد که در ابتدا این نگرانی وجود داشت که تلفات بالا باشد که خوشبختانه اینگونه نبود و علی رغم تخریب بالا در این شهرستان تنها 15 نفر فوت کردند. در لحظات ابتدایی شرایط بسیار ناگوار بود و پس لرزه ها هم نگرانی ها را بیشتر می کرد و خود شهرستان هم امکان تامین اقلام را نداشت.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر در خصوص تیم های اعزامی استان گفت: 153 نفر از همکاران امدادی اصفهان حضور داشتند و همچنین تیم های سحر (سامانه حمایت های روانی) هم در قالب 5 تیم 12 نفر در منطقه حاضر شدند؛ این تیم های سحر در زمینه های فرهنگی، مذهبی، روانشناسی و ورزشی خدمت رسانی کردند؛ به علاوه 11 نفر از روحانیون استان هم به صورت داوطلبانه به تیم های سحر کمک می کردند؛ که وظیفه این تیم ها سرکشی به مدارس و کاهش تألم عمومی بود که در این مدت به 20900 نفر خدمت رسانی شد.

مومنی افزود: تیم های درمان اضطراری (BHCU) نیز در منطقه حاضر شدند و اقدامات اولیه بهداشتی را کنترل کرده و آموزش های لازم را به مردم ارائه کردند تا دچار مشکلات بعد از حادثه نشوند که جمعاً در این مدت به 67 روستا سرکشی شد. این تیم ها شامل 13 نفر شامل پزشک، پرستار، کارشناس تغذیه و کارشناس بهداشت محیط حضور داشتند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر اصفهان در خصوص کمک های اهدایی استان گفت:۵۰ هزار تخته پتو، ۱۴۴ هزار قوطی کنسرو، ۶۷ تن برنج، ۱۸۶ هزار سوق پوشاک گرم، ۹۹ تن سیب زمینی، یک هزار و ۳۸۶ پتوی مسافرتی، ۹۸۲ وسیله گرمایشی به علاوه شیر خشک، موکت، اسباب بازی و ۳۴ کانکس به مردم زلزله زده کرمانشاه از سوی مردم استان اصفهان، کمک رسانی شد که این اقلام در قالب 287 دستگاه تریلی و 2 فروند هواپیمای سی 130 به منطقه ارسال شد.

وی بیان داشت: به همین اندازه اقلام مورد نیاز را در انبار داریم تا به فراخور وضعیت منطقه ارسال کنیم که در همین راستا روز گذشته ۱۵ هزار کنسرو اعلام نیاز شد و فرستادیم.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر اصفهان تصریح کرد: ورود مستقیم مردم برای کمک به زلزله زدگان اگرچه جای تشکر دارد اما باعث شد که این کمک‌ها به نقاط دوردست نرسد و افراد سالمند یا خردسالان و زنانی که نمی توانستند مستقیم به پای کامیون‌ها بیایند از کمک‌ها محروم شوند که تلاش کردیم برای این افراد توزیع مناسب صورت بگیرد.

وی با اشاره به اینکه در این زلزله شهروندان ارمنی هم کمک کردند، گفت: اگر یگان ویژه اصفهان نبود نمی‌توانستیم موضوع توزیع را به درستی انجام دهیم.

وی با اشاره به حجم گسترده کمک‌های مردمی افزود: خود ما تصور نمی‌کردیم تا این اندازه مردم کمک کنند. به میزانی آب معدنی به منطقه ارسال شد که دیگر امکان تخلیه نداشتیم و کمک نقدی به صندوق‌های هلال احمر اصفهان به یک میلیارد تومان رسید.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر اصفهان با بیان این‌که در تقسیم مسئولیتی که صورت گرفت امدادرسانی به شهرستان ثلاث باباجانی به عهده اصفهان گذاشته شد، گفت: مجموع تلفات در این منطقه ۱۵ نفر بیشتر نبود اما حجم تخریب منازل گسترده بود؛ ساعات اولیه پس از حادثه شرایط وخیم بود و همه متأثر بودند به همین دلیل ارسال چادر در همان ساعت‌های اولیه انجام شد.

وی تصریح کرد: فردای روز حادثه تیم دیگری از امدادگران اصفهانی به منطقه اعزام شدند و پس از گذشت یک هفته زیرساخت‌های اساسی مهیا و امکانات اولیه توزیع شد؛ در مرحله بعد شناسنامه امدادی و دفترچه ارزاق برای همه خانواده‌ها تهیه شد.

 

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر اصفهان: اصفهان زلزله خیز است

داریوش کریمی پیش از ظهر یکشنبه، در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: این باور که اصفهان زلزله خیز نیست، صحت ندارد.

وی بیان داشت: جمعیت هلال احمر اصفهان معین دولت در حوادث طبیعی است و لازم است که به هنگام بروز حوادث و سوانح اقلام ۲۲ گانه امدادی از جمله زیستی، چادر، پتو، والن، هیتر و موکب را به حادثه دیدگان برساند.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر اصفهان تصریح کرد: جمعیت هلال احمر اصفهان پشتیبان هر استانی است و تاکنون پوشش دهنده پر جمعیت ترین استان‌های کشور بوده است.

وی با اشاره به اینکه بر اثر وقوع زلزله در کرمانشاه ۱۳ هزار خانوار تحت پوشش این جمعیت قرار گرفت، اضافه کرد: اگر کمک های اهدایی مردم نبود جمعیت هلال احمر موظف بود خود مایحتاج اولیه مردم از قبیل چادر، پتو و غیره را فراهم کند.

کریمی افزود: در این مدت، ۹۱ هزار چادر توزیع شد و تلاش کردیم بین تمامی مردم این توزیع صورت گیرد زیرا ساکنان این منطقه به دلیل پس لرزه ها جرات اینکه به خانه هایشان بروند، نداشتند.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.