استمرار موضع فراملی امام در برابر استکبار در بیان و عمل رهبر انقلاب
مدعیان پیروی از خط امام موضع خود را مشخص کنند
دوشنبه 06 آذر 1396, 09:20

 

رویش نیوز-سینا روانبخش: «پیرو خط امام بودن» سال هایی است که تبدیل به برچسبی  شده که اکثر کنشگران سیاسی در درون کشور و هر فردی که می خواهد در عرصه مسائل سیاسی دست و پایی بزند، مدام آن را بر زبان خود جاری کرده و خود را منسوب واقعی در عمل و نسب به امام معرفی می کند. خط امامی بودن تا جایی پیش رفته که جریان اصلاح طلب، امام خمینی راستین را امام برخاسته از قرائت خود معرفی کرده و خط امامی بودن را به اسم خودشان سند زده اند.

حال اینکه منسوبین به امامِ عزیز و رحلت کرده تا چه حد در این سیاست بازی دخیل بوده اند و اصولا چه جنبه هایی از منش امام را به جای نگرش منظومه ای به تفکر امام جایگزین کرده اند، خود محل تامل و البته خارج از موضوع این نوشتار است تا جایی که انسان در برخی مواقع برای امام و تفکراتش به ویژه در عرصه مبارزه با استکبار دلتنگ می شود. دلتنگی برای امامی که می فرمود «ما اگر چنانچه قدرت داشته باشيم تمام مستكبرين را از بين خواهيم برد.» (صحیفه امام، ج‏6، ص: 499) و یا در جای دیگری بیان می کرد «تا شرك و كفر هست مبارزه هست و تا مبارزه هست ما هستيم.» (صحیفه امام، ج‏21، ص: 88) و یا «مبارزه‌‏ای که الآن بین کفر و اسلام است، این منازعه بین ما و امریکا نیست، بین اسلام است و کفر.» (صحیفه امام، ج‏11، ص: 105)

حال باید دید چقدر بین این ادبیات برخی از مدعیان نسبی و فکری منسوب به خط امام با بیانات صریح امام فقید تناسب وجود دارد. یکی از موضوعاتی که مدعیان سیاسی پیروی از خط امام هرگز نتوانسته اند آن را برای خود هضم کنند و لذا از آن همواره به نحو ناجوانمردانه‌ای عبور می کنند، بحث نگاه فرا ملی امام به مبارزه با استکبار بوده است. این موضوع برای این جریان تا جایی ناخوشایند بوده که حتی سعی کرده اند با بیان مطالب و خاطرات اثبات نشده، آن را به تحریف بکشانند و بگویند موضع امام در پایان عمرشان تغییر پیدا کرده بود.

اما بیش از هر چیز و هر کس، آن چه که موجب به فراموشی سپرده نشدن خط اصیل فکر امام در بین نسل های مختلف جامعه شده، بازگویی مواضع امام خمینی (ره) از زبان رهبر انقلاب بوده و هست. چنانچه رهبر انقلاب در دیدار اخیر شرکت کنندگان اجلاس جهانی محبان اهل بیت (ع) با ایشان در مسیر استمرار موضع فرا ملی رهبر فقید انقلاب در حوزه استکبار ستیزی بیان داشتند «با صراحت اعلام می‌کنیم جمهوری اسلامی ایران در هر جایی که برای مقابله با کفر و استکبار، نیاز به حضور باشد، کمک خواهد کرد و در بیان این موضوع ملاحظه‌ی هیچ‌کس را نمی‌کنیم.» و در واقع یاد سخنان پیر جماران را در اذهان زنده کرد و البته در عمل نیز بر طبق همین اصل حرکت کرده اند. اگر نبود این روشنگری های بیانی و عملی رهبر انقلاب درباره برخی جوانبِ منش فکری امام که سیاسیون نسبت به آن غفلت کرده و یا به تعمد از آن عبور کرده اند، شاید برخی از جنبه های خط اصیل امام، واقعا به فراموشی سپرده می شد و امامی به جامعه جوان امروز شناسانده می شد که بیشتر مطابق میل جریان های سیاسی باشد و طبیعتا در این زمینه، به نسبت تکثر جریان های سیاسی، امامی پر تعارض به جوان امروزی معرفی می شد کما اینکه برخی مدعیان پرطمطراق نیز در پی همین امر هستند.

اکنون بر مدعیان اصلاح طلبی ای که همواره از سویی دم از پیرو خط امام و جریان اصیل انقلاب بودن می زنند و امام را متعلق به خود و لاغیر می دانند و از سوی دیگر ژست روشنفکری و انتقاد نسبت به برخی سیاست های کلی نظام می گیرند و از سوی دیگر در مسیر و سودای بازگشت به قدرت هستند، لازم است که موضع خود را درباره درباره انطباق دیدگاه هایشان در این زمینه با بیانات امام، بدون پرداختن به حواشی دیگر اظهار نظر کنند. اصلاح طلبانی –و نه همه اصلاح طلبان- که با عبور از برخی بخش های تفکر امام و تقلیل اصول انقلاب به درون مرزهای جغرافیایی و تحولات داخلی یک کشور، به اظهار نظر درباره موضوعات جهان اسلام و کشورهای هدف قرار گرفته توسط استکبار و همچنین تخطئه موضوع مقاومت منطقه ای و بین المللی می زنند، باید موضع خود را مشخص کنند و دقیقا بیان کنند که کجای مواضعشان در این زمینه با خط امام و اصول اصیل انقلاب متناسب است.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.