پنج دلیل اثبات اقامت اجباری حریری در عربستان
پنجشنبه 25 آبان 1396, 11:51

 

مصاحبه یکشنبه‌شب سعد حریری، مناقشه‌های جدیدی را برانگیخته است. در حالی که عموم لبنانی‌ها نسبت به محدودیت‌های سعد حریری ابراز نگرانی کرده‌اند، باز خوانی مهم‌ترین مواردی که اقامت اجباری وی در قلمرو آل سعود را اثبات می‌کند ضروری باشد.

به گزارش رویش نیوز به نقل از فردا، مصاحبه یکشنبه‌شب سعد حریری، مناقشه‌های جدیدی را برانگیخته است. در حالی که عموم لبنانی‌ها نسبت به محدودیت‌های سعد حریری ابراز نگرانی کرده‌اند، باز خوانی مهم‌ترین مواردی که اقامت اجباری وی در قلمرو آل سعود را اثبات می‌کند ضروری باشد.

سعد حریری استعفا

ماجرای اقامت اجباری سعد حریری از زمان اعلام استعفای وی شروع شد. درست همان روزی که سعد حریری در خاک عربستان و در برابر دوربین شبکه العربیه (ارگان رسمی آل سعود) بیانیه استعفای خود با ادبیات بسیار تند علیه حزب الله و ایران را قرائت کرد، بسیاری از کارشناسان نسبت به این رفتار تشکیک کردند. نخستین تشکیک‌ها معطوف به مکان و نحوه اعلام استعفا و عدم اطلاع سیاسیون لبنانی و حتی هم‌حزبی‌های وی بود؛ اما همان شب، محتهد، افشاگر بزرگ توئیتری از حصر و اقامت اجباری سعد حریری خبر داد.

پنج دلیل برای اثبات اقامت اجباری سعد حریری در عربستان سعودی

از روز بعد، سیاسیون لبنانی خواهان ارتباط گیری با وی شدند، اما سعد پاسخ هیچ یک از تماس‌ها را نداد! به این ترتیب، به مرور کار به جایی کشید که رئیس جمهور لبنان رسما اعلام کرد تا زمانی که سعد حریری با سلامت کامل به بیروت بازنگردد، هیچ یک از پیام‌های منتسب به وی معتبر نخواهد بود! وزارت خارجه لبنان نیز به صورت رسمی خواهان بازگشت سعد حریری به کشور و حتی بررسی احتمال حصر وی توسط ریاض در جلسه شورای امنیت سازمان ملل شد!

در ادامه این یادداشت ۵ نشانه بزرگ که نظریه حصر سعد حریری را ثابت می‌کند، تشریح شده است:

۱- سعد حریری ابتدا سفر کوتاهی به عربستان داشت و بعد از بازگشت به بیروت در جلسه هیئت دولت شرکت کرد. او در این جلسه بر ضرورت تثبیت و تقویت دولت تأکید کرده و از حمایت عربستان برای تقویت روند ثبات و تأسیس دولت خبر داد. او در بیروت با برخی مقامات خارجی مانند دکتر ولایتی نیز دیدار کرد. او حتی زمانی که قرار شد به صورت اضطراری به عربستان برود، برنامه‌های بازگشت خود را تنظیم می‌کرد.با این حال زمانی که به عربستان رفت، از خطر ترور خود خبر داده و در آن‌جا تا اطلاع ثانوی مستقر شد! به راستی چه اتفاقی افتاد که هواپیمای شخصی وی در بیروت بدون سعد حریری بر زمین نشست و محافظان وی بدون نخست وزیر به لبنان بازگشتند؟

۲- او در حالی استعفای خود را در خاک کشور دیگری و در برابر دوربین شبکه دولتی ریاض بیان کرد که هیچ یک از سیاسیون لبنان در جریان استعفای وی نبودند! وقتی اعضای خانواده و حزب وی در جریان استعفای سعد حریری نیستند، چگونه می‌توان تصور کرد او پیش از سفر دوم به ریاض، ایده استعفا را در سر داشت؟

۳- در پی استعفای غیرمنتظره سعد حریری از نخست وزیری، جامعه سیاسی لبنان دچار شوک بزرگی شد. در این شرایط بسیاری از سیاسیون و خبرنگاران لبنانی تلاش کردند تا با وی صحبت کنند؛ اما هیچ راه تماسی از جهان خارج به سعد حریری وجود نداشت! نه‌تنها خبرنگاران و حتی مقامات عالیرتبه لبنانی بلکه هم‌حزبی‌ها و حتی خانواده وی نتوانستند با نخست وزیر مستعفی گفت و گو کنند.سئوالی که در مقیاس گسترده مطرح شد این بود: «آیا سعد حریری به اختیار خود به هیچ تماس خارجی و لبنانی پاسخ نمی‌گوید؟ آیا حتی خانواده وی هم نباید راهی برای گفت و گو با وی بیابند؟!»

۴- بعد از شیوع گسترده تشکیکات و شایعات در مورد حصر خانگی یا اقامت اجباری سعد حریری در ریاض، رسانه‌های آل سعود چند تصویر از وی را در جلسات رسمی منتشر کردند. تصاویری مانند دیدار با ملک سلمان، حضور در مراسم تشییع و سفر به ابوظبی در حالی منتشر شد که هیچ خبرنگار و حتی فیلمبرداری در آن جلسات حضور نداشت.

۵- در این شرایط رژیم آل سعود اجازه داد تا سعد حریری در یک مصاحبه زنده تلویزیونی حضور یابد. اما جزئیات این مصاحبه بیش از پیش به گمانه‌زنی در مورد احتمال حصر و محدودیت وی در ریاض دامن زد. بحث در مورد مصاحبه وی در این مقال نمی‌گنجد؛ اما ذکر این نکته که به تیم خبری همراه مجری اجازه حضور در محل اقامت حریری را ندادند یا تصاویری که از پشت صحنه و حضور پررنگ اتباع آل سعود منتشر شد، بیش از پیش به اخبار در مورد محدودیت‌های سعد حریری دامن زد.

به نظر می‌رسد طی روزهای پایانی این هفته یا نهایتا هفته آینده ریاض ناچار شود اجازه بازگشت سعد حریری را در ازای دریافت برخی ضمانت‌ها مانند وثیقه گرفتن اموال یا باقی ماندن اعضای خانواده وی را صادر کند. با این حال در تاریخ ثبت خواهد شد که پادشاهی عربستان سعودی در قرن بیست و یک، رئیس دولت یک کشور دیگر را که متحد خود می‌خواند، در خانه خود محبوس یا دست کم محدود کرده است! 

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.