لطفا پسماندهای الکترونیکی را به سط‌ل‌های زباله نریزید
چهارشنبه 24 آبان 1396, 09:33

 

به گزارش رویش نیوز، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان تاکید کرد: شهروندان بايد پسماندهاي الکترونيکي را جداگانه جمع آوري کنند و هرگز اين پسماندها را وارد سطل هاي زباله نكنند.

پسماندهای الکترونیکی از جمله پسماندهای ویژه اي هستند که نحوه جمع آوري وامحاي نهايي آنها بايد به صورت جداگانه مديريت شود.

 دلیل آن این است که اینگونه پسماندها از عناصر سنگین و خطرناکی ساخته شده اند که براي سلامت شهروندان و محيط زيست خطرناک هستند، از اين رو نياز است شهروندان نسبت به جمع آوري اين پسماندها دقت ويژه اي داشته باشند.

امیرحسین کمیلی اظهارکرد: پسماندهای الکترونيکي جزو پسماندهاي ويژه و خطرناک دسته بندي شده اند.

وی ادامه داد: دلیل قرارگیری این پسماندها در گروه پسماندهاي خطرناک اين است که در چرخه توليد قطعات الکتريکي و الکترونيكي از جمله انواع وسايل الكتريكي منازل از پودرها و گازهاي سمي استفاده مي شوند كه اگر وارد طبيعت شوند، آسيب هاي زيادي به طبيعت مي رسانند و آلودگي آب، خاك و هوا را رقم مي زنند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان یادآور شد: اين موضوع اهميت مديريت صحيح اين پسماندها يا اقلام اسقاطي الکتريکي و الکترونيکي را گوشزد مي کند.

وی با اشاره به اینکه بخشی از این پسماندها در منازل و بخشی ديگر در ادارات توليد مي شوند که بايد به صورت صحيح جمع آوري شود تا ضرري به محيط زيست وارد نشود، تصريح کرد: در توليد انواع لامپ ها، گازهاي سمي به کار رفته و يا گَردهاي سمي در آنها وجود دارد که در صورت شكستن بلافاصله اين مواد سمي وارد محيط اطراف مي شود.

کمیلی افزود: انتشار مواد سمی بسیار خطرناک و بیماري زا است و عامل بسياري از بيماري هاي ناشناخته و صعب الاعلاج که در زندگي هاي ماشيني خانواده هاي زيادي با آن درگير هستند، مي شود.

وی تاکید کرد: شهروندان باید اینگونه اقلام را به صورت جداگانه جمع آوری يا حتي الامکان در جعبه هايي مخصوص براي تحويل به بازيافت نگهداري کنند و به ماموران جمع آوري بازيافت تحويل دهند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان با بیان اينکه اقلام الکترونيکي مثل:لامپ ها و مهتابي ها به هيچ عنوان نبايد در پسماندهاي تر وارد شوند، خاطرنشان کرد: اجزاي مختلف پسماندهاي الکترونيكي در كارخانه كود آلي جداسازي و براي بازيافت آنها مديريت هاي لازم اعمال مي شود.

وی اظهارکرد: در حال حاضر برخی از سودجویان قسمت های با ارزش این پسماند ها را جداسازي و به کشورهاي همسايه قاچاق مي کنند يا به صورت غير اصلي در کوره هاي غير استاندارد ذوب مي کنند تا فلزات گرانبهاي آنها را استحصال كنند اما آلايندگي كه اين كوره ها ايجاد مي كنند، چندين برابر رهاسازي عادي پسماندهاي الكترونيكي در طبيعت است.

کمیلی ادامه داد: قرار است با مشارکت بخش خصوصی خط استحصال فلزات ارزشمندی که در پسماندهای الکترونيکي به كار رفته، راه اندازي شود كه با اين اقدام علاوه بر اينكه از يك خطر زيست محيطي جلوگيري خواهد شد، ارزش افزوده اي هم به شهر و كشور باز مي گردد.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان به شهروندان توصیه کرد که در ازاي دريافت وجه نقدي ناچيز سلامتي خود، شهروندان و نسل آينده را با فروش پسماندهاي الکترونيکي و الکتريكي به افراد دوره گرد، به خطر نيندازند.

با توجه به تاکیدات مطرح شده، شهروندان باید پسماندهای الکتریکی و الکترونيکي را در ظرف يا جعبه اي جداگانه نگهداري و به مراكز جمع آوري پسماند خشك يا خودروهاي مخصوص جمع آوري پسماند هاي خشك كه هر دو هفته يكبار به درب منازل مراجعه مي كنند، تحويل دهند.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.