سه‌شنبه بدون خودرو اصفهان نغمه غم داشت
چهارشنبه 24 آبان 1396, 09:12

 

سه‌شنبه بدون خودرو اصفهان این هفته در همدردی با زلزله‌زدگان کرمانشاه، نوای غم سر داد.

به گزارش رویش نیوز به نقل از پویش مردمی ترافیک شهر اصفهان، سه‌شنبه که می‌شود چهارباغ رنگ دیگری پیدا می‌کند، شاید هم بشود گفت رنگ‌ها دیده می‌شوند، رنگ‌هایی که احساسات ما را می‌سازند در تمام طول هفته گم‌شده‌اند، تنها رنگ ماشین‌ها به چشم می‌خورد، ماشین‌هایی که با صدای خود صدای انسان‌ها را گم می‌کنند.

این هفته چهارباغ رنگی دیگر داشت، رنگی از غم، رنگی از ماتم؛ این هفته چهارباغ به سوگ هم‌وطنان خود نشسته بود، ایران این هفته داغدار مردمی است که زمین آن‌ها را بلعید، مردمی که در زلزله کرمانشاه جان خود را از دست دادند.

از چهارباغ تا بیستون

این هفته سه‌شنبه بدون خودرو پیامی از غم داشت، پیامی از اصفهان برای کرمانشاه، پیامی که همدردی مردم اصفهان را با مردم کرمانشاه نشان می‌داد، گویی ماشین‌ها که نباشند صدای مردم بهتر به گوش می‌رسد، صدایی که مردم اصفهان امیدوار بودند به گوش مردم کرمانشاه برسد.

خیابان چهارباغ که بسته شد اصفهانی‌ها به وعده‌گاه هفتگی خود آمدند، آمدند تا سه‌شنبه بدون خودرو را در چهارباغ بگذرانند، وعده‌گاهی که این روزها به پایگاه فرهنگی اصفهان بدل شده است، این بار سه‌شنبه بدون خودرو پیامی برای بیرون از اصفهان داشت، پیامی از دل سکوت پیاده راه چهارباغ بهتر به گوش می‌رسید.

سه‌شنبه بدون خودرو در چهارباغ اصفهان نمونه‌ای از ایستادگی در برابر هجوم ماشین‌ها به تاریخ است، تاریخی که برای شهرها و مردمی که پیشینه ارزشمند دارند بسیار قابل توجه است، پیاده راه چهارباغ سه‌شنبه‌ها نشان می‌دهد که اگر ماشین‌ها نباشند می‌توان چیزهایی را دید که در هیاهوی شهرهای جدید گم شده است.

پیوند سکوت و سلامتی

حالا مردم اصفهان لحظه‌شماری می‌کنند تا سه‌شنبه بدون خودرو فرابرسد تا لذت شهری زیبا را تجربه کنند، شهری که زیبایی‌ها آن را در سکوت می‌توان بهتر دید، زیبایی‌هایی که با نبود ماشین‌ها نه‌تنها شکوه تاریخی اصفهان را نمایش می‌دهد بلکه پیام‌آور فرهنگ و تمدن این شهر است.

سکوتی که در سه‌شنبه بدون خودرو تجربه می‌شود یادمان آرامشی است که از انسان مدرن ربوده شده است، آرامشی که ماشین‌ها و خودروها آن‌ها به قیمت آسایش ظاهری از انسان سلب کرده‌اند. سلامتی روانی انسان طعمه آسوده طلبی آن‌ها شده است و سه‌شنبه بدون خودرو در اصفهان این آرامش را به نمایش می‌گذارد و پیامی از سلامتی روانی را به ارمغان می‌آورد.

دوچرخه‌ و پیاده‌راه چهارباغ

نقطه پررنگ سه‌شنبه‌های چهارباغ دوچرخه‌ها هستند، دوچرخه‌هایی که آن‌قدر امروز در زندگی اصفهانی‌ها نقش مهمی دارند که بار دیگر نام اصفهان را به شهر دوچرخه‌ها پیوند می‌زند، دوچرخه‌هایی که هم نوید سلامت و هم پیام‌آور لذت و آرامش هستند، این مهم به چشم نمی‌آمد مگر با همت حضور مردم در سه‌شنبه‌های بدون خودرو در چهارباغ عباسی.

سه‌شنبه بدون خودرو قراری است برای عاشقان دوچرخه، چه آن‌ها که دوچرخه شخصی دارند و چه آن‌هایی که با دوچرخه‌های شهرداری اصفهان به این گذر می‌آیند تا لذت دوچرخه‌سواری در امنیت چند ساعتی یکی از زیباترین خیابان‌های جهان را تجربه کنند. عده‌ای حتی ساعتی زودتر از بسته شدن چهارباغ و ممنوعیت عبور خودروها می‌آیند تا از محلی که برای کرایه دادن دوچرخه‌ها در نظر گرفته شده یکی از دوچرخه‌های آبی‌رنگ اصفهان را به امانت بگیرند.

خیلی سریع این کیوسک‌ها دوچرخه‌های خود را سه‌شنبه‌ها به امانت می‌دهند و چهارباغ پر می‌شود از دوچرخه‌ها، ماشین‌ها می‌روند افرادی که به چهارباغ پیاده و با دوچرخه آمده‌اند دیده می‌شود، گویی ماشین‌ها آن‌قدر پررنگ شده‌اند که انسان‌ها را نیز بی‌رنگ می‌کنند، حال که ماشین‌ها نبودند می‌شد آدم‌ها را دید، می‌شد صدای آدم‌ها را شنید.

این هفته صدای افرادی که به چهارباغ آمده بودند نغمه غم داشت، اصفهانی‌ها این بار به سوگ کرمانشاه نشسته بودند، حال که صدای ماشین‌ها به گوش نمی‌رسید صدای آدم‌ها را می‌شد شنید، بوی غم می‌داد چهارباغ اصفهان، نسیم داغ هم‌وطنان را به چهارباغ آورده بود و در سکوت چهارباغ نوای همدردی بود که می‌پیچید.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.