هر دقیقه یک نفر به جرم مواد مخدر به زندان می‌رود
دوشنبه 22 آبان 1396, 15:11

 

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر اصفهان گفت:در هر دقیقه یک زندانی مرتبط با مواد مخدر به زندان وارد می‌شود که زندان بخش مواد مخدر اصفهان با ظرفیت هزار نفر، چهار هزار زندانی دارد.

به گزارش رویش نیوز به نقل از مهر، مصطفی هادی‌زاده پیش از ظهر دوشنبه در همایش استانی هفته مبارزه با اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی در مدارس استان اصفهان با بیان اینکه طی یک دهه اخیر در حوزه گرایش به اعتیاد در استان اصفهان شاهد آمارهای متفاوتی نسبت به مدت مشابه قبل بودیم، اظهار داشت: کاهش سن اعتیاد، افزایش گرایش زنان به اعتیاد و افزایش گرایش به اعتیاد در افراد شاغل از شاخصه‌های بارز روند گرایش به اعتیاد در یک دهه اخیر است.

وی با بیان اینکه برخی از معتادان برای تامین مواد مخدر مورد نیازشان دست به اقدامات ناشایستی می‌زنند، افزود: باید باور داشته باشیم که در حال حاضر در اصفهان زنان و دخترانی هستند که به منظور تامین حتی دو هزار تومان هزینه خرید مواد مخدرشان اقدام به تن فروشی می‌کنند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با اعتیاد با اشاره به اینکه اعتیاد در بین اقشار تحصیل‌کرده و متخصص جامعه نیز رو به افزایش است، تصریح کرد: اعتیاد در بین دانشجویان روبه رشد است و خوابگاه‌های دانشجویی در این زمینه به یکی از دغدغه‌های اصلی ما تبدیل شده است.

پزشکی که با مصرف مواد کارتن خواب شد

وی همچنین با اشاره به اینکه بعضا مشاهده شده است که پزشکی به دلیل مصرف مواد مخدر از کار بیکار و در حال حاضر به معتادی کارتن‌خواب تبدیل شده است، اضافه کرد: باید باور داشته باشیم که اعتیاد در کمین همه اعضای جامعه نشسته است و همه باید در این زمینه مراقب رفتار خود باشند.

هادی‌زاده با بیان اینکه بر اساس گزارشات به دست آمده ۶۴ درصد از معتادان استان اصفهان شاغل هستند، افزود: باید توجه داشت که ۲۱ درصد از کارگران واحدهای تولیدی اعتیاد دارند و می‌توان گفت که نرخ رشد اعتیاد در استان از نرخ رشد جمعیت پیشی گرفته است.

وی با بیان اینکه متاسفانه در حال حاضر روزانه سه جوان جان خود را بر اثر سوءمصرف مواد مخدر از دست می‌دهند، ادامه داد: باید باور داشته باشیم که بر اساس پژوهش‌های صورت گرفته تنها سه درصد از معتادان بهبود کامل می‌یابند و مابقی نیز هر چند بار که نسبت به ترک اعتیاد اقدام کنند باز هم به این چرخه برمی‌گردند.

افزایش دو برابری گرایش به اعتیاد در بین زنان و دختران

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان با اشاره به روند ورود دختران و زنان به چرخه اعتیاد در استان اصفهان تصریح کرد: امروز آمار ورود زنان به چرخه اعتیاد نسبت به ۱۰ سال گذشته افزایش دوبرابری داشته است و این امر در خانواده‌های پر جمعیت به خوبی مشهود است.

وی در ادامه به آمار کشف مواد مخدر در استان اصفهان در سال ۹۵ اشاره کرد و افزود: در سال گذشته ۷۲۰ تن انواع مواد مخدر در سطح استان اصفهان کشف شد که ۴۰ تن از آنها از سطح شهر اصفهان جمع آوری شده است.

هادی‌زاده با تاکید بر اینکه به طور متوسط در هر دقیقه یک زندانی مرتبط با مواد مخدر به زندان‌های کشور وارد می‌شود، ابراز داشت: باید توجه داشت که در حال حاضر زندان بخش مواد مخدر استان اصفهان که دارای یک‌هزار نفر ظرفیت است اما امروز چهار هزار زندانی را در خود جای داده است.

وی با اشاره به اینکه از هر ۱۰۰ زندانی ۵۴ نفر با محکومیت مستقیم مواد مخدر وارد زندان می‌شوند، اضافه کرد: باید توجه داشت که سالانه معتادان ۳۰ هزار میلیارد تومان برای خرید مواد مخدر هزینه می‌کنند و این میزان اعتبار چرخه اقتصادی بالایی برای قاچاقچیان فراهم ساخته است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان همچنین با اشاره به اینکه ۸۰ درصد از واردات موادمخدر به کشور از سوی پاکستان است، افزود: البته ۹۰ درصد از این مواد در افغانستان تولید می‌شود و نیروی انتظامی برای کشف یک محموله مواد مخدر بعضا بیش از چهار ماه کار اطلاعاتی و تعقیب و گریز انجام می‌دهد.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.