نظر دولت درباره بحران موسسات مالی:
مردم مقصرند!
یکشنبه 21 آبان 1396, 15:42

 

رویش نیوز-سرویس اقتصادی- کامران اعتصامی: یک روز ثامن‌الحجج، یک روز کاسپین روز دیگر فرشتگان و هر روز نامی جدید به سر زبان رسانه ها می افتد که فلان موسسه مالی و اعتباری توان بازپرداخت مطلبات و سپرده های مردم را ندارد و در نتیجه با وساطت بانک مرکزی یکی از بانکها یا موسسات مالی و اعتباری دیگر ضامن بازپرداخت دیون مردم شده و مطالبات را به صورت خرد و در چندین قسط باز می گرداند؛ مثل معروفی هست که اگر می خواهی پولی که قرض گرفته ای را پس ندهی آن را تقسیط کن. این داستان سالهاست که در نظام بانکی جمهوری اسلامی وجود دارد و نمونه های بسیار داخل استانی و کشوری دارد.

پس از اعتراضات فراوان رهبر انقلاب رسیدگی به وضعیت موسسات اعتباری را به سران قوا تفویض کردند و چند جلسه ای مسئولین سه قوه پیرامون این موضوع بحث و تبادل نظر کرده اند؛ در آخرین این جلسات که روز گذشته و به میزبانی قوه قضائیه برگزار شد، حجت‌الاسلام روحانی در پایان این جلسه در خصوص مباحث مطرح شده پیرامون موضوع موسسات مالی و اعتباری گفت: «در خصوص مشکل مالباختگان موسسات اعتباری، اولاً اینکه پیش از این مجوز چنین مؤسساتی را دستگاه‌های مختلف می‌دادند، لذا اگر از این به بعد، این مؤسسات صرفاً از بانک مرکزی مجوز بگیرند و کاملاً مراقبت و نظارت شود، بخش بزرگی از مشکلات حل و فصل خواهد شد. در برخی از موارد هم مؤسساتی دچار مشکلاتی شده و مردم گرفتار شدند، از این‌رو تصمیم بر این شد که نمایندگان روسای سه قوه این مسأله را پیگیری کنند تا هر چه سریع‌تر حل و فصل شود. اگر مؤسساتی دچار مشکلاتی شدند، ضمن اینکه وظیفه داریم مشکلات مردم را برطرف کنیم؛ ‌از طرف دیگر بانک مرکزی هم محذوراتی دارد و نمی‌توان گفت که از پول بانک مرکزی برای حل این مشکلات استفاده کند. البته برای این مسایل می‌توان اعتباراتی در نظر گرفت، ضمن اینکه در این زمینه سه قوه باید با یکدیگر همکاری داشته باشند. مردم هم مراقبت کنند و سرمایه خود را به بانک‌ها و مؤسساتی که کاملاً معروف و مورد اعتماد هستند، بسپارند و در خصوص مؤسساتی که به ارایه سودهای بالا تشویق می‌کنند، تردید داشته باشند.»

بیت الغزل صحبت های رئیس جمهور پس از جلسه دیروز سران قوا آن جایی بود که اظهار داشت «. مردم هم مراقبت کنند و سرمایه خود را به بانک‌ها و مؤسساتی که کاملاً معروف و مورد اعتماد هستند، بسپارند.»

این که مردم باید مراقب باشند یک بحث است و این که دولت به عنوان رکن اصلی اجرا در کشور بایستی نسبت به این موسسات پیش از آن که این اتفاقات رخ دهد، وارد عمل شود؛ برخی از این موسسات در دولت یا دولت های قبل مجوز فعالیت گرفته یا نگرفته فعالیت می کردند ولی قصه آن جایی تاسف بار می شود که بدانیم برخی در دولت یازدهم که شعار انضباط پولی و بانکی را مدام تکرار می کرد آغاز فعالیت نموده اند.

سوال اصلی و اساسی این است که برای تاسیس یک مغازه کوچک در هر صنفی، باید از چندین دستگاه مختلف اخذ مجوز کرد ولی برای تاسیس موسسه اعتباری نیاز با مجوز نیست؟ آیا نباید پیش از آغاز به کار یک موسسه ای که قرار است امین مردم باشد و مردم دسترنج چند ساله خود را در آن به امانت بگذارند، به دنبال اخذ مجوز برود و بعد شروع به فعالیت کند؟ چگونه است که یک موسسه اعتباری با شعبی که از نظر تعداد از خیلی از بانک های رسمی کشور بیش تر فعالیت می کند و به یکباره بدون مجوز اعلام می شود؟

قصه به همین جا ختم نمی شود و باید گفت در بانک ها نیز اوضاع خوب نیست و نمونه های فراوانی وجود دارد که بیش از میزان اعتبار خود تسهیلات پرداخت کرده اند و الان قدرت بازپس گیری آن ها را ندارند؛ به نظر می رسد مسئولین قوا باید اقدام عملی نمایند و مردم را از این سردرگمی نجات دهند.

یکی از دلایلی که باعث شد تا مردم به این حجم به سمت موسسات اعتباری برای سود زیاد حرکت کنند وضعیت رکودی است که مملکت دچار آن شده است. ریسک سرمایه گذاری در بازار و سکون آن باعث شد تا مردم فرصت را از دست نداده و به سمت این موسسات بروند ولی سرانجام این موسسات به کام ورشکستگی کشیده شدند  سرمایه زندگی بسیاری از مردم نیز به ورطه نابودی.

ذکر یک نکته هم باقی می ماند و آن این که دولت ابتدا باید از خود شروع کند نه این که به مردم فقط توصیه نماید که پول خود را نزد موسسات معتبر بگذارید؛ میزان بدهی دولت به بانک ها طی 4 سال گذشته بیش از دو برابر شده است و به بیش از 1200 هزار میلیارد تومان رسیده است و میزان معوقات بانکی نیز به 118.5 هزارمیلیارد تومان رسیده است؛ پیش از آن که این بمب ساعتی عمل کند باید برای آن فکری کرد و گرنه انفجار آن را هیچ کسی نمی تواند تحمل کند.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.