واقع بينانه قضاوت كنيم!
یکشنبه 21 آبان 1396, 09:48

 

محمدرضا زائری: در روزهاي نخست راهپيمايي ميليوني اربعين عكس هايي از مسير راهپيمايي در فضاي مجازي منتشر شد كه زباله هاي حاشيه جاده را نشان مي داد و به دنبال آن موجي از اظهار نظرها به راه افتاد.   
در آن زمان براي پاسخ نقضي تنها به عنوان نمونه و مثال يك عكس از زباله هاي نيويورك منتشر كردم تا بگويم طبيعت تجمعات گسترده و عمومي همين است و البته خودم مي دانستم اين پاسخ مغلطه و قياس مع الفارق است و براي همين وعده دادم كه جواب حلي و مفصل را بعد از پايان اين تجمع بزرگ تقديم كنم.
مشكل اصلي كساني كه حتى با حسن نيت ايرادها و اشكال هايي چنين را مطرح مي كنند اين است كه غالبا خودشان به راهپيمايي اربعين نرفته اند و طبيعتا كسي كه به جايي نرفته نمي تواند شرايط و اقتضائات آنجا را درك كند و مثلا چون حجم مشاركت شخصي ميزبانان عراقي را نمي بيند و نمي داند مدعي مي شود كه ايران در عراق هزينه كرده است. (توضيح شفاف: من خود با هزينه كردن نهادهاي رسمي و حاكميتي ايران در راهپيمايي اربعين كاملا مخالفم) يا مثلا از بي توجهي به نظافت و حجم زباله در مسير شكايت مي كند! (توضيح صريح: من اين موضوع را بسيار مهم مي دانم و مراعات نظافت را به عنوان نشانه ايمان يكي از جدي ترين مهارتهاي زندگي ديني ارزيابي مي كنم)
ولي به هر حال وقتي حتى يكبار تجربه راهپيمايي اربعين را داشته باشيم قضاوت مان تفاوت خواهد داشت.
اين ايراد را البته همه ما داريم، حزب اللهي و ضدانقلاب، مؤمن و بي اعتقاد، راست و چپ ... همه در اين نكته مشترك هستيم كه توي خانه زير كولر يا كنار بخاري لم داده ايم و براي دنيا نسخه مي نويسيم و حكم صادر مي كنيم!
راهپيمايي اربعين اصالتا عراقي است و ما همه ايراني و غير ايراني مهمان هاي عراقي ها هستيم، اگر ماهيت عراقي اين راهپيمايي را درك كنيم و در نظر بگيريم كه اين سيل جمعيت از روستاها و شهرهايي مي آيند كه طي قرنها تحت شديدترين محروميت هاي فرهنگي و اقتصادي قرار داشته اند سطح توقع مان پايين مي آيد.
شيعيان در مناطق مختلف خاورميانه سالها از ابتدايي ترين حقوق خود محروم بوده اند و جز برخي فرصت هاي اندك (مانند ايران) معمولا با محدوديت هاي جدي در تحصيل و فرصت هاي رشد اجتماعي مواجه گرديده اند و در نتيجه متن اصلي راهپيمايي اربعين را كساني تشكيل مي دهند كه هرگز مانند شهروندان اتريش و فنلاند موقعيت ارتقاي سياسي و فرهنگي را نداشته اند اما وجودشان سراسر ايمان به خدا و محبت به فرزندان پيامبر است.
شايد ما به هر دليل شهروندان فلان كشور را كه به خاطر برخورداري از آموزش و تربيت فرهنگي مناسب در خيابان رفتاري قانونمند دارند و نظافت و بهداشت را به خوبي رعايت مي كنند بيشتر از اين جوان روستايي عشاير جنوب عراق بپسنديم اما خداوند دل شيفته و قلب گداخته اين جوان در مسير كربلا را بيشتر مي پسندد.
در روايتي پيرامون روزه ماه مبارك رمضان داريم كه : " لخلوف فم الصائم أطيب عندالله من ريح المسك/ خداوند بوي ناخوشايند دهان روزه دار را بيشتر از عطر دل انگيز مشك دوست مي دارد" !
اين جماعت برخي رفتارهاي غلط را مرتكب مي شوند، بهداشت شخصي را رعايت نمي كنند، زباله در خيابان و كوچه مي ريزند و ... اما بندگان پاكباخته خدا و ياران مخلص جبهه حق هستند.
همين جماعت عامي و كم سواد و به ظاهر عقب مانده از مظاهر تمدن مسير تاريخ را تغيير مي دهند و به ياري حق مي شتابند، هرچند كه عيب و ايراد هم فراوان دارند و نيازمند اصلاح و آموزش و تربيت و پرورش هستند.
(يادداشت روزنامه خراسان)

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.