گزارشی از اردوی فرهنگی تربیتی فرمانده دل‌ها؛
جای خالی برنامه‌های تربیت‌محور در برنامه‌های آموزشی
شنبه 20 آبان 1396, 15:23

 

اردوی فرمانده دل‌ها، شیوه‌های نوین آموزشی را به دانش آموزان چهارم ابتدایی بیان می دارد که تا 15 آبان ماه تمدید شده و در گلستان شهدای اصفهان درحال برگزاری است.

به گزارش رویش نیوز، حجت‌الاسلام محمد قطبی، رئیس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان گفت: در منظومه حیات بشری سرمایه‌هایی همچون ابنیه تاریخی برای نسل بعد می‌ماند اما برخی از این میراث ها ناملموس است مانند آداب و فرهنگ که افتخاری است برای آیندگان و پشتوانه فرهنگی است.

بالاتر از اینها سرمایه های حقیقی و نمادینی وجود دارد که نه تنها می ماند بلکه باعث افتخار است و برای نسل های بعدی حیاتبخش است و به آن ها روح می دهد و نسلهای بعد را می سازند و باید توجه جدی به آن شود که متأسفانه ما به دیده شده ها بیشتر توجه می کنیم در حالی که باید عکس این باشد.

وی افزود: درون مایه سرمایه های حقیقی و نمادین یکی از سرمایه ها در ادبیات شیعه شهادت است؛ شهید هم برای نسلهای بعدی می ماند و هم آن ها را می سازد؛ یک مصداق جدی که برای همه قابل درک است امام حسین(علیه السلام) است که به اعتبار شهادتش درجه بالایی می یابد که ماجرای عظیم اربعین ثمره امروز آن است.

حجت‌الاسلام قطبی گفت: برای مرز گفتمانی محدودیت جغرافیایی وجود ندارد و یک نفر به سبب مقامی که می یابد برای همگان عزیز می شود و در دلها جا باز می کند؛ هر چه انسان روح متعالی تری پیدا کند جنس روحش لطیف تر می شود و این روح در جان ها نفوذ می کند. شهدا به سبب اینکه جانشان را در کف دست گرفته اند و منظر حضور ملک الموت نشده اند و برای دفاع از باور، کیان، جان و میهن پیش قدم شده اند.

 

این استاد حوزه افزود: یکی از روش های نوین در تربیت کمک گرفتن از همه ی حواس پنجگانه نوجوان است -برخلاف روش های سنتی که فقط گوش آن ها را به کار میگیرد-و با کمک کریدور محیطی، محیط را تبدیل به یک مدرسه می کنند. در اردوی تربیتی فرمانده دلها، یکی از گروه های دفتر با عنوان شهید مهرداد عزیزاللهی، درس فرمانده دلها پایه چهارم را که استاد درس آن را در کلاس ارائه کرده است در فضای گلستان شهدای اصفهان به یک نمایشگاه بزرگ تبدیل کرده اند.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان ادامه داد: دانش آموز را در این اردو در برشی از تاریخ پیش می برند و با تم دفاع مقدس با محوریت شخصیت شهید خرازی؛ امروز در دنیا نیز همین روش را به کار می گیرند ولی فضای گلستان شهدای اصفهان با این اردوها قابل مقایسه نیست؛ گلستان شهدا به یک محیط آموزشی تفریحی با فضای معنوی برای دانش آموزان تبدیل شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محسن هاشمی، رئیس فرهنگسرای پایداری سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان، بهترین زمان برای مشاوره و فرهنگ‌سازی را دوران کودکی دانست و بیان داشت: در زمان امیرالمؤمنین این حرکت را انجام می‌دادند، گوسفندی را به کودکان می‌دادند و می‌گفتند معاویه داده است و بعد از او با خشونت آن را پس می‌گرفتند و می‌گفتند امام علی (ع) گرفته و کینه امام را در دل کودکان می‌گذاشتند.

وی سن چهارم ابتدایی را سنی مناسب برای معرفی فرهنگ ایثار و شهادت دانست و گفت: دفاع مقدس شکل ظاهری و خارجی دارد، اما شکل درونی آن حکومت بر دل‌هاست که مغفول مانده است، شهدای ما با نظر به لایه‌های زیرین خود را فرمانده دل‌ها کردند، باور و نظرهای آن‌ها برای ما قیمت تعیین می‌کند، بر اساس گروه‌های سنی روش‌هایی در فرهنگسرای پایداری سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان مشخص و برنامه ریزی شده است

.

معصومه خلیلی مدیر گروه تولید محتوای آموزشی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان نیز تربیت را در همه ابعاد ارزشمند دانست و بیان داشت: یکی از ابعادی که در سند آموزش و پرورش به آن توجه شده پرداختن به عوامل مذهبی به‌عنوان عامل مهمی در پیشگیری از آسیب اجتماعی است، در فرهنگ اسلامی الگوپذیری بسیار مهم است و سهم مهمی در آموزش دارد.

وی ادامه داد: در کتاب‌های درسی از ابتدایی تا آخر متوسطه در فراگیران به ارزش‌های توجه ویژه شده است، یکی از درس‌هایی که برای ما در کشور مایه افتخار شده، فرمانده دل‌ها است که از استان اصفهان آغاز شد و به‌عنوان برترین کار در کشور مطرح شده است و آموزش و پرورش به آن بسیار توجه داشت، ما به افراد خلاق در استان افتخار می‌کنیم

.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد نظری دبیر اجرایی اردوهای فرمانده دل‌ها، آموزش در اردوهای بسیج دانش‌آموزی را آموزش روح درس خواند و گفت: سه درس انتخاب شد، درس استعمار در پایه ششم که اردوی مدافعان برای آن تعریف شد که هر روز 210 نفر در خانه مشروطه در دو نوبت اجرا در چهار گروه خانه مشروطه را دیده و با شخصیت‌های استعمارستیز آشنا می‌شوند.

وی ادامه داد: مقطع پنجم بخش نام‌آوران در مورد شهدای هسته‌ای آمده و اردوی نام‌آوران در اردوگاه شهدای درچه از 22 مهر آغاز شد، در این اردو کودکان ابتدای از سایت شهید احمدی روشن دیدن کرده و با انرژی هسته‌ای آشنا می‌شوند، سپس علت مخالفت دشمن با انرژی هسته‌ای را می‌فهمند، بعدازآن به سایت شهید تهرانی مقدم می‌روند و با ساخت موشک آشنا می‌شوند و سپس به سایت بازی رفته و خلاقیت خود را به نمایش می‌گذارند.

[گزارش تصویری از حجت امانیان]

 

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.