حجت‌الاسلام رحیمیان در سخنرانی مراسم 13 آبان در اصفهان:
هنگام تصویب کاپیتولاسیون همه اقشار مردم خواب بودند
شنبه 13 آبان 1396, 10:45

 

به گزارش رویش نیوز به نقل از فارس، حجت‌الاسلام محمدحسن رحیمیان صبح امروز در سخنرانی مراسم 13 آبان در اصفهان اظهار کرد: 13 آبان ماه نشانگر 3 حادثه در تاریخ ایران و نهضت اسلامی است، دستگیری امام خمینی(ره)، شهادت ده‌ها دانش‌آموز و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا این 3 حادثه مهم است، وجه مشترک همه این سه حادثه استکبار ستیزی است.

وی با اشاره به اعتراض امام خمینی(ره) به تصویب قانون کاپیتولاسیون، بیان کرد: 4 آبان 1343 و دستگیری امام خمینی سرآغاز این روند استکبارستیزی است، روزی که مجلس ملی زمان شاه، قانون کاپیتولاسیون را تصویب کرد، من خودم شاهد این حادثه بودم، در حالی که مستشاران آمریکایی همه شئون ملت ایران را در اختیار داشتند قانونی را نیز به عنوان کاپیتولاسیون برای مصونیت قضایی آمریکایی‌ها در ایران تصویب کردند.

*هنگام تصویب کاپیتولاسیون حوزه علمیه و اقشار مردم خواب بودند

تولیت آستان مقدس مسجد جمکران با اشاره به غفلت مردم از تصویب کاپیتولاسیون، تصریح کرد: در حالی که همه اقشار مردم و حوزه علمیه در خواب بودند امام بیدار ما، از ماجرا مطلع شد و اعلامیه‌ای صادر کردند، روز استکبار ستیزی مأخذ آن این آیه قران کریم است که خدا برای کافران هیچ راهی برای تسلط بر مؤمنین قرار نداده است.

وی با بیان این که در سخنرانی امام خمینی(ره) در خصوص تصویب کاپیتولاسیون حضور داشته است، عنوان کرد: در سحرگاه روز سخنرانی در حوزه علمیه فیضیه قم بودم و بعد از نماز صبح خود را به منزل امام(ره) رساندم تا بتوانم هنگام سخنرانی امام، خود ایشان را از نزدیک ببینم.

*ضجه مردم با هر جمله امام زمین و زمان را پر می‌کرد

حجت‌الاسلام رحیمیان در ادامه مطرح کرد: در آخرین سخنرانی امام(ره) قبل از انقلاب در ایران حضور داشتم و امام سخنرانی خود را با انا للله‌ و انا الیه راجعون آغاز کرد، نماینده شاه قبل از سخنرانی امام(ره) خود را به قم رساند و به امام گفت شما در مورد هرچه می‌خواهید حرف بزنید اما در مورد آمریکا صحبت نکنید، امام(ره) فرمود قلب من در فشار است و روزشماری می‌کنم که مرگ من پیش بیاید و با هر جمله امام(ره)، صدای ضجه مردم زمین و زمان را پر می‌کرد.

وی با بیان این که مانند روز سخنرانی امام(ره) در مورد کاپیتولاسیون را سراغ ندارد، خاطرنشان کرد: امام(ره) فرمود ما و استقلال ما را فروختند، آمریکا بر همه چیز ما مسلط بود و قانون کاپیتولاسیون را نیز تصویب کردند و به دنبال مصونیت قضایی بودند، امام(ره) فرمود عظمت ایران را پای‌کوب کردند.

*مردم ایران را از سگ آمریکایی پست‌تر کردند

رئیس جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی با اشاره به ناآگاهی مردم در خصوص کاپیتولاسیون، یادآوری کرد: در آن زمان کسی معنای کاپیتولاسیون را نمی‌دانست اما امام(ره) با یک جمله معنای آن را برای مردم مشخص کرد، امام(ره) فرمود مردم ایران را از سگ آمریکایی پست‌تر کردند چرا که اگر شاه سگ آمریکایی را بکشد باید پاسخگو باشد اما اگر آشپز آمریکایی شاه ایران را بکشد کسی حق تعرض به او را ندارد.

وی افزود: امام(ره) در 53 سال پیش  برای اولین بار هیمنه آمریکا را فروریخت و به جرم همین سخنرانی امام(ره) در سحرگاه 13 آبان دستگیر شد، البته بهتر است بگوییم امام را ربودند چرا که با خشونت وارد خانه امام(ره) شدند و امام(ره) را به ترکیه تبعید کردند، 13 آبان 43 امام دستگیر شد و از ایران تبعید شد، در 13 مهر 1344 به عراق منتقل شد و 13 مهر 1357 امام به پاریس مهاجرت کرد، نتیجه این مبارزه طولانی امام، سرانجام به پیروزی نهضت ملت ایران منجر شد.

*72 درصد شهدای انقلاب و دفاع مقدس 14 تا 24 سال سن دارند

حجت‌الاسلام رحیمیان به بیان خاطره‌ای از معمار کبیر انقلاب اسلامی پرداخت و بیان کرد: از امام(ره) پرسیدند با کدام سربازهایت می‌خواهی با رژیم شاه بجنگی و ایشان فرموده بود سربازان من در گهواره هستند، دانش‌آموزانی که سراسر مدرسه خود را تعطیل کردند و در چنین روزی در سال 57 ده‌ها نفر از دانش‌آموزان به دست دژخیمان رژیم طاغوت شهید شدند همان سربازان در گهواره امام خمینی(ره) بودند.

وی با اشاره به پیشتازی جوانان در انقلاب اسلامی، تأکید کرد: 72 درصد شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، سن بین 14 تا 24 سال دارند و بیش از 150 هزار نفر از شهدای ما سن بین نوجوانی و جوانی داشتند و نقش سرنوشت‌ساز را جوانان و نوجوانان ایفا کردند.

*امام مخالف مرگ بر آمریکا نبود

تولیت آستان مقدس مسجد جمکران، ادامه داد: در 13 آبان سال 58 نیز باز همین جوانان بودند که لانه جاسوسی آمریکا را فتح کردند تا امام(ره) این حادثه را انقلابی بزرگ‌تر از انقلاب اول بدانند، ایشان فرمودند همیشه با بصیرت و چشمان باز به دشمنان خیره شوید و لحظه‌ای آن‌ها را آرام نگذارید که اگر آن‌ها را رها کنید شما را رها نخواهند کرد.

وی با اشاره به تحریف اندیشه امام خمینی(ره) توسط برخی از مسؤولان، بیان کرد: آن‌هایی که می‌گویند امام موافق مرگ با آمریکا نبود، به این جمله امام توجه کنند که امام فرمود امیدواریم نه تنها از مساجد که از ناقوس کلیساها نیز صدای مرگ بر آمریکا را بشنویم.

*قرن آینده قرن اسلام است

حجت‌الاسلام رحیمیان در ادامه گفت: امام بعد از تسخیر لانه جاسوسی با صراحت می‌فرماید ما باید دشمن سرسخت کسانی باشیم که پرونده همکاری آن‌ها با آمریکا از لانه جاسوسی بیرون آمد، امام فرمودند آن‌هایی که خواب رابطه با آمریکا را می‌بینند خدا بیدارشان کند و یادمان نرود که انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی و حزب الله لبنان با مقاومت پیروز شد.

وی در پایان با اشاره به پیروزی جبهه مقاومت در سوریه و عراق، مطرح کرد: خودشان اذعان می‌کنند که بیش از 80 ملت دنیا متحد شدند تا سوریه را از محور مقاومت خارج کنند اما محور مقاومت به پیروزی رسید و همواره شکست‌ها برای شیطان بزرگ بوده است، امام به ما نوید داد که قرن بعدی قرن اسلام است و اسلام گرده ابرقدرت‌ها را به خاک می‌نشاند.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.