رویش نیوز-سرویس سیاسی: روز چهارشنبه صحن علنی مجلس شورای اسلامی شاهد قرائن گزارش کمیسیون امنیت ملی درباره برجام بود و علاوه بر قرائت گزارش، عباس عراقچی نیز به سخنرانی در این زمینه پرداخت. در این نوشتار قرار نیست که به محتوای گزارشی اشاره شود که عراقچی از آن با عنوان گزارش متعادل یاد کرده بود. بلکه آن چه که موضوع این نوشتار است این است که هم در جلسه روز گذشته و هم طی هفته اخیر اشاره شد که ظریف تاکنون 10 بار به موگرینی درباره نقض عهدهای آمریکا نسبت به روح و متن برجام نامه نگاری کرده و برخی موارد ذکر شده در نامه های ظریف، در کمیسیون مشترک برجام ثبت شده است.

طبیعتا آن چه که در این بین واضح و مبرهن است این است که برجام هم در دوران اوباما و هم در دوره ترامپ تاکنون بارها و بارها توسط آمریکا نقض شده که مسئولان وزارت خارجه آن را تا 18 مورد ذکر کرده اند. اما آن چه که دارای اهمیت است این است که خروجی برجامی این نامه نگاری ها تا کنون چه بوده و این نامه های متکثر در عمل چه جوابی را در برداشته است. آیا روند نقض عهدهای آمریکا را متوقف کرده و یا حتی کاهش داده است؟ آیا باعث گردیده که فرآیندهای تصویب شده در مفاد برجام به منظور حل اختلاف بین طرف ها، منافع ایران را ضمانت کند و منجر به احقاق حق گردد؟ آیا روندهایی که در حین تصویب برجام، تیم مذاکره کننده به شدت از آن دفاع می کردند، تاکنون کارآمدی داشته است؟

باید به خاطر داشت زمانی که برجام در حال تدوین و تصویب بود، یکی از موضوعاتی که منتقدان دلسوز نسبت به آن هشدار و بیدارباش جدی می دادند، مربوط به سازوکار بررسی تخلفات و شکایات طرفین بود. در آن زمان منتقدین اظهار می داشتند که سیستم تعریف شده در برجام، نمی تواند در صورت شکایت ایران از آمریکا، منجر به حصول نتیجه بحق گردد چرا که این این سازوکار تا حد زیادی به صورت یک طرفه به نگارش درآمده است که پرداختن به آن در حوصله و موضوع این نوشتار نیست؛ و البته قبلا به آن پرداخته شده است.

اما اکنون پرسش هایی که در فوق مطرح شد در چند روز گذشته شکل جدی تری به خود گرفته است. البته مسئولان دولت محترم نتیجه نقض عهدهای مکرر برجام توسط آمریکا را انزوای سیاسی این کشور و اثبات حقانیت جمهوری اسلامی ایران عنوان می کنند که در جای خود قابل قبول است. اما علاوه بر این دستاورد -به شرط اینکه حتی به اندازه درصدی محقق شود- باید دید واقعا منافع ایران به لحاظ حقوقی نیز حاصل شده است یا نه. این پرسشی که است روند حرکت برجام و در عین حال نقض عهدهای جدید و تحریم های مکرر آمریکا جواب آن را روشن ساخته است. پس بهتر است بین دستاوردهای سیاسی و حقوقی در این زمینه مغالطه ای صورت نگیرد.

اکنون دست اندرکاران تصویب برجام و مجریان آن باید پس از گزارش های اخیر در مجلس شورای اسلامی به ملت نیز گزارش دهند که پاسخ نقض عهدهای آمریکا از طریق روندهای تصویب شده در برجام چه بوده و هست و چگونه منافع ملت ضمانت و حقوق ملت احقاق شده است. هر چند که برجام از سویی با عجله فراوان، از سوی دیگر با اعتمادی عجیب به دولت وقت آمریکا و از سوی دیگر با بی اعتنایی به هشدارهای منتقدین دلسوز مورد تصویب قرار گرفت، اما در حال حاضر نه تنها نتیجه ای از نقض عهدهای مکرر آمریکا برای دولت و ملت ایران حاصل نشده، بلکه نقض ها هر بار تشدید می شود که نمونه های آن در روزهای اخیر مطرح شده است. به عبارت دیگر دیپلماسی توئیتری، اینترنتی و نامه ای وزارت خارجه در این باره تاکنون دست ملت ایران را از منافع خود خالی کرده و ملت ایران در ازای دادن داشته های نقد خود و گرفتن وعده های نسیه، اکنون از احقاق حق پایمال شده خود در برجام نیز محروم مانده است و نتیجه عملی از سوی کمیسیون مشترک برجام در قبال نامه های ظریف مشاهده نشده است. همچنین باید از دوستان مذاکره کننده سوال کرد که به نظرشان چه زمانی ملت ایران دستاورد و خروجی مکانیسم های برجامی برای عواقب نقض عهدهای آمریکا و بالتبع احقاق حقوقشان را بالاخره خواهند دید.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست