حقوق شهروندی نمی‌تواند جایگزین فرهنگ دینی شود
سه شنبه 09 آبان 1396, 12:09

 

دبیر مجمع اصولگرایان استان اصفهان گفت: اگر نماینده دولت در استان  وارد حاشیه‌هایی شود که فرصت سوزی را به دنبال داشته باشد همه ضرر می‌کنند.

به گزارش رویش نیوز، علیرضا باطنی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص انتخاب استاندار جدید اصفهان و مهم‌ترین کارهایی که استاندار باید در 4 سال پیش رو انجام دهد، اظهار کرد: استان اصفهان معروف به استان برخوردار است. وقتی ما در شاخص‌های مختلف این مقوله را دنبال می‌کنیم می‌توانیم بگوییم که شاخصه برخورداری اصفهان نیروی انسانی آن است. یعنی استان اصفهان به لحاظ نیروی انسانی توانمند، کارآمد و خلاق حقیقتاً استان برخورداری است. از اول انقلاب همواره استان‌های دیگر از چهره‌های مطرح اصفهانی بهره برده‌اند و بسیاری از مسئولان در رده‌های مختلف کشوری از استان اصفهان بوده‌اند.

وی افزود: حق و انصاف این است که اصفهان مانند شمعی نباشد که پای خودش خاموش است. چه اشکالی دارد مسئولان استانی بومی باشند. متأسفانه عده‌ای فکر می‌کنند مسئولان یک استان بزرگ با مردمی فهیم و فرهیخته و نیروهای آزموده شده و توانمند باید از بیرون آن استان باشند. حقیقتاً این موضوع را یک واقعیت تلخ می‌دانم چراکه افراد بومی قطعاً موفق‌تر خواهند بود. افراد بومی، اشخاص و توانمندی‌ها و مختصات استان خودشان را بهتر می‌شناسند. به هر حال بعد از دو ماه کش و قوس این قرعه به نام مهرعلیزاده افتاده است.

دبیر مجمع اصولگرایان استان اصفهان، تصریح کرد: یک سری مشکلات مزمن در استان اصفهان داریم که استاندار جدید باید برای رفع آنها تلاش کند. انتظار داریم که استاندار به این بیماری‌های مزمن توجه کند و از تمام ظرفیت‌های استان برای بهبود آن بیماری‌های مزمن استفاده کند. امروز یکی از بیماری‌های مزمن استان، موضوع آب است که کم‌کم دارد اصفهان آبادِ در طول تاریخ را به سمت بیابانی شدن سوق می‌دهد. این در حالی است که هم بالادست ما استفاده بی‌رویه از آب می‌کنند و هم مازاد آب به پایین دست اصفهان می‌رسد.

باطنی در همین خصوص گفت: در این میان استان اصفهان وضعیت ناخوشایندی پیدا کرده است و با مشکل شدید بی‌آبی مواجه است. موضوع دومی که باید به آن توجه شود بحث زیست‌محیطی است. آلاینده‌هایی که کم‌کم اصفهان را از محیط مساعد برای سکونت خارج می‌کند، کم نیستند مردمی که در این هوای آلوده مشکلات مزمن تنفسی پیدا کرده‌اند. جانبازانی که سلامتی خود را برای حفظ کشور تقدیم کردند امروز مشکلات زیادی پیدا کرده‌اند.

نایب رییس جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی در استان اصفهان، ادامه داد: نکته سومی که مهرعلیزاده باید به آن توجه کند این است که اصفهان دارالمومنین است و مشهور به این نام بوده  و ام القرای جهان تشیع از چهار سده قبل بوده است. اصفهان مکتب‌های بنام کلامی، اصولی و فقهی را به جهان اسلام صادر کرده است. هم‌اکنون فرهنگ دینی ما در اصفهان در معرض خطر است. برخی مسئولان هم از سر ناآگاهی یا غرض، توجهی به فرهنگ دینی جامعه ندارند.

حقوق شهروندی نمی‌تواند جایگزین فرهنگ دینی شود

وی در همین خصوص افزود: این افراد دارند مسیری را طی می‌کنند و فکر می‌کنند فرهنگ عمومی یا به تعبیر برخی حقوق شهروندی می‌تواند جایگزین فرهنگ دینی شود که این امر شدنی نیست. همه هویت ما به فرهنگ دینی ما است و به همین دلیل می‌طلبد که این فرهنگ در اصفهان حفظ شود و دستخوش تحریف قرار نگیرد. به هر حال وقتی شاخصه‌های ارزش دینی در یک نقطه پررنگ باشد ریشه‌های اعتقادی آن محیط هم تقویت می‌شود و مشکلات اجتماعی و فرهنگی  و جرایم کاهش پیدا می‌کند.

دبیر مجمع اصولگرایان استان اصفهان، گفت: بنابراین همه باید در این مسیر حرکت کنند. حوزه علمیه تلاش می‌کند چهره‌هایی را تربیت کند که این بنیان‌ها به‌واسطه آنان تقویت شود. پس هم باید حوزه را تقویت کنیم و هم از دانش آموختگان حوزوی استفاده کنیم. فکر می‌کنم اگر استاندار بخواهد بعد از چهار سال با یک نمره قبولی از معدلی که به دست می‌آورد اصفهان را ترک کند باید به این مسائل توجه ویژه داشته باشد.

باطنی با تأکید بر ایجاد همگرایی در استان، اظهار کرد: نکته آخری که استاندار جدید باید به آن توجه داشته باشد این است که در استانی مانند اصفهان باید تلاش کرد همگرایی ایجاد کرد نه واگرایی. افراد مختلف و مسئولان در رده‌های گوناگون باید همدل باشند. اگر همدل باشند کارها انجام می‌شود و اگر کنار هم، ‌هم‌افزایی اتفاق بیفتد جامعه روبه پیشرفت حرکت خواهد کرد. به جای اینکه خودشان و وقتشان را مصروف حاشیه‌های گروهی و جناحی کنند باید به کار و تلاش و همدلی در این مدت کوتاه مسئولیتی بپردازند. در یک کلام به عمل کار برآید و توقع این است که استاندار این مسیر را به خوبی طی کند.

وی در پاسخ به این سؤال که "فکر می‌کنید با توجه به اینکه مهرعلیزاده اصفهانی نیست می‌تواند این همگرایی را در استان اصفهان ایجاد کند؟" گفت: استاندار باید از مشاورانی فهیم بهره ببرد که او را در معادلات اجتماعی و فعالیت‌های مختلف طرف دیگران و روبروی دیگران قرار ندهند. البته مهرعلیزاده جنس اصفهان را به‌خوبی نمی‌شناسد، اما اگر مشاوران عاقلی که به‌عنوان عقول منفصله در کنارش قرار داشته باشند و به حکم قرآنی مشورت بگیرد و تصمیم را بنابر مصلحت کشور و نظام اتخاذ کند موفق می‌شود.

جریان‌های ارزشی اصفهان صبر و تحملشان تا اندازه‌ای است

باطنی افزود: اگر نماینده دولت در استان که استاندار باشد وارد حاشیه‌هایی شود که فرصت سوزی را به دنبال داشته باشد همه ضرر می‌کنند. استان اصفهان مستحق خدمت است چراکه سهم بسزایی در انقلاب و نشر اسلام داشته است. یک فرصت خدمت نصیب آقای مهرعلیزاده شده  که می‌تواند نقیصه‌ها را با بهره‌گیری از مشاوران عاقل و دلسوز و فراجناحی پر کند.

نایب رییس جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی در استان اصفهان، خاطرنشان کرد: اینکه بگوییم چون مهرعلیزاده اصلاح طلب است پس باید از تمام مهره‌های اصلاح‌طلب استفاده کند حرف صحیحی نیست. در دسته‌بندی‌های سیاسی یک عده به اصولگرا و عده‌ای هم به اصلاح‌طلب معروف شده‌اند. ایرادی نیست، طبیعی است که استاندار افرادی را که بهتر می‌تواند با آنان کار کند انتخاب می‌کند. منتها کدام اصلاح طلب؟ اصلاح طلبی که از روز اول همه همتش را برای تخریب جناح‌های دیگر به کار می‌بندد این فرد نه تنها به‌کارگیری‌اش مشکلی را حل نمی‌کند بلکه باعث تخریب آن مسئول هم خواهد شد.

وی در همین خصوص افزود: یعنی وقتی امثال ایشان همکارانی را انتخاب کنند که به شدت گروه گرا باشند فعالیت آن‌ها به نام شخص استاندار ثبت خواهد شد. به هر حال در اصفهان جریان‌های ارزشی قوی وجود دارند که صبر و تحملشان تا اندازه‌ای است و نمی‌توانند خیلی چیزها را تحمل کنند. توقع مردم اصفهان این است که در مسیرهایی که تردد بیشتر خانم‌ها وجود دارد علاوه بر وسایل عمومی، اتوبوس ویژه برای بانوان گذاشته شود. آن وقت کسی بیاید و بگوید این با حقوق شهروندی مغایر است و اتوبوس‌های ویژه را بردارید! مسلماً مردم این اجازه را نمی‌دهند.

باطنی گفت: مگر می‌شود به غیرت دینی مردم توجه نداشته باشیم؟ در نظام اسلامی روی منصبی که پایه‌هایش بر خون شهدای وطن استوار شده است اگر افراد فکر کنند اینجا یک جامعه لائیک است و بخواهند آموزه‌های یک جامعه لائیک را مرسوم کنند. طبیعی است که نیروهای ارزشی و جریان‌های ارزش‌مدار این مسائل را برنتابند. بنابراین به نفع مسئولان است که همکاران خود را به گونه‌ای انتخاب کنند که حساسیت دیگران را بر نیانگیزد.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.