" عصر دیوانگی" کره شمالی سال‌هاست که به پایان رسیده است!
دوشنبه 08 آبان 1396, 15:18

«داستان مضحک» اعتماد به آمریکا قدمت فراوانی دارد و تجارب کشورهای مختلف دنیا نشان داده عقب نشینی در مقابل فشار آمریکایی آنها را به این نتیجه می رساند که استراتژی فشار پاسخ می دهد! پس فشار بیشتری وارد می کنند تا بازهم امتیاز بیشتری بگیرد! اما اینکه چرا تیم حسن روحانی خود بارها به این «داستان مضحک» دامن زده و فریب این راهبرد را خورده و مسیر امتحان شده در دولت اصلاحات و کشورهای دیگر را در دولت اعتدال خود کپی کرده جای سوال و بحث دارد؟ جالب آنکه بعد از طی چند باره این تجربه مذاکره با آمریکا را دیوانگی هم معرفی می کنند!

به گزارش رویش نیوز به نقل از رجا، «داستان مضحک» نامی است که حسن روحانی برای برنامه جدید آمریکا در فشار بر کشورمان انتخاب کرده است. بازی که به دنبال عقی نشینی ایران در حوزه موشکی و پیروزی های منطقه ای است.

 

حسن روحانی که برای دفاع از وزرای پیشنهادی علوم و نیرو به مجلس رفته بود نتوانست در خصوص اتفاقات اخیر سکوت کند. او که روزی راه حل مشکلات را بستن با کدخدا معرفی می کرد امروز کارنامه سیاه آمریکایی ها را ورق زد و به دلایل خود برای عدم مذاکره ایران و حتی کره شمالی برای مذاکره با آمریکا پرداخت. 

 

به گزارش رجانیوز، سال هاست اصلاح طلبان برای برچسب زدن به رقیب از کره شمالی مثال می زنند وادعا می کنند رقیب شان می خواهد ایران را کره شمالی کند. اما امروز رئیس جمهور مورد تایید آنها در صحن علنی مجلس در سخنانی برای کشورکره شمالی، عدم مذاکره با آمریکا را تجویز می کند و از تجربه شکست خورده خود در مذاکرات صحبت می کند.

 

حسن روحانی با توجه به دبه های جدید و تخلفات پیاپی آمریکا گفت:

داستان مضحکی در هفته‌های اخیر اتفاق افتاده و بد نیست که به آن داستان مضحک اشاره کنم... برخی‌ها می‌گویند تعهدی که قبلاً با هم بسته‌ایم فعلاً این قرص و محکم نباشد و متزلزل باشد، بیاییم راجع‌به موضوعی دیگر با هم مذاکره کنیم. این یکی از حرف‌های خنده‌دار تاریخ است. یک کسی عهدی می‌بندد و می‌گوید پای پیمان خودم تا آخر ایستاده‌ام و به آن عمل می‌کنم و جایزه من این است که راجع به موضوع دیگر گفت‌وگو کنیم. این حالا قابل بحث است، اما کسی که همان تعهد اول را زیرپا گذاشته است و دارد با زبان عملش اعلام می‌کند که من اهل مذاکره نیستم، آمریکایی‌ها دارند اعلام می‌کنند که ما اهل مذاکره نیستیم، ما اهل تعهد نیستیم، ما اصول اخلاقی را نمی‌شناسیم، ما اصول بین‌المللی را نمی‌شناسیم، معنایش این است. خب، اگر کشوری در این مسیر قرار گرفت، آیا دیگر کشوری می‌تواند به آن اعتماد کند؟

 

اشاره حسن روحانی به فشارهای آمریکا و اروپا برای مذاکره موشکی و نوشتن برجام های دیگر است که آن را مشروط به تعهد عملی به همان برجام اول می کند. برجامی که معتقد است از اول توسط آمریکا زیرپا گذاشته شده است.

 

رئیس جمهور در همین خصوص به پیشنهاد آمریکایی ها برای مذاکره با کشورهای شرق آسیا اشاره می کند. از آنجایی که در شرق آسیا تنها کره شمالی است که با مخالفت آمریکایی ها برنامه هسته ای و نظامی خود را پیش می برد و تحت فشار آمریکا برای مذاکره قرار گرفته است می توان فهمید که روی صحبت روحانی با کره شمالی است.

 

حسن روحانی می گوید:

«به بعضی از کشورهای شرق آسیا پیغام می‌دهند که با ما مذاکره کن، این کشورها مگر دیوانه شده‌اند که با شما مذاکره کنند. شما علناً مذاکره دیروز را زیرپا می‌گذارید، شما مذاکره امضاشده‌ای که به تأیید شورای امنیت سازمان ملل رسیده، به آن بی‌اعتنا هستید، بعد کشورها بیایند با شما مذاکره کنند؟ آمریکا باید با این شیوه‌ای که در پیش گرفته است آینده مذاکره و تعهدات خود نسبت به کشورهای دیگر را برای همیشه کنار بگذارد. بعد می‌گویند مشکل ایران چیست. ایران که در بحث هسته‌ای به تعهدات خودش عمل کرده است.»

 

او به وضوح توافق هسته ای ایران و عمل نکردن آمریکایی ها به وعده هایشان و حتی افزایش فشارها برای عقب نشینی در موضوعات دیگر را دلیلی می داند که برای بازداشتن کره شمالی از طی مسیر ایران کافی است. روحانی حتی پا را فراتر از این می گذارد و به نوعی کشوری که مسیر اعتماد و مذاکره با آمریکا را برود لایق صفت «دیوانه» معرفی می کند.

 

روحانی تا چند سال گذشته مدام بر مذاکره و نشستن با کدخدا تاکید کرده بود و مذاکره را راه حل دنیای گفتمان ها معرفی می کرد، این در حالی است که تجارب کشورهایی چون کره شمالی و لیبی را پیش روی چشم داشت، تجاربی که به خوبی نشان می داد آمریکایی ها به وعده هایشان پایبند نخواهند بود و به قول معروف خرشان که از پل گذشت به ریش طرف مقابل می خندند!

 

به عنوان مثال در توافق 21 اكتبر 1994 آمريكا و کره شمالی با وعده‌هاي مفصل شامل رفع تحريم‌ها و احداث راكتور‌هاي آب سبك  به جاي راكتور‌هاي واسط گرافيتي  در شرف بهره‌برداري توسط خود كره‌اي‌ها و خارج كردن موشك‌هاي ميان‌برد هسته‌اي از كره جنوبي و تبديل شبه جزيره كره به منطقه عاري از تسليحات هسته‌اي و دادن ماهانه 40 هزار تن نفت كوره به اين كشور در ازاي ظرفيت توليد برق از دست رفته تا زمان تكميل احداث راكتور‌هاي آب سبك جايگزين، هم راكتور هسته‌اي 50000 كيلوواتي در حال كار كره را خاموش و هم تكميل راكتور‌هاي دو ميليون كيلوواتي در شرف بهره‌برداري توسط متخصصين داخلي اين كشور كه قرار بود در 1995 به بهره‌ برداري برسند و نيز تمام ساير فعاليت‌هاي هسته‌اي اين كشور را به طول كامل متوقف كرد. در نهایت بعد از 8 سال عقب نشین های چشم گیر و اجرا نکردن توافق از طرف آمریکا توافقنامه به پایان رسید و کره شمالی به مسیر عادی خود بازگشت.

 

«داستان مضحک»  اعتماد به آمریکا قدمت فراوانی دارد و تجارب کشورهای مختلف دنیا نشان داده عقب نشینی در مقابل فشار آمریکایی آنها را به این نتیجه می رساند که استراتژی فشار پاسخ می دهد! پس فشار بیشتری وارد می کنند تا بازهم امتیاز بیشتری بگیرد! اما اینکه چرا تیم حسن روحانی خود بارها به این «داستان مضحک» دامن زده و فریب این راهبرد را خورده  و مسیر امتحان شده در دولت اصلاحات و کشورهای دیگر را در دولت اعتدال خود کپی کرده جای سوال و بحث دارد؟ جالب آنکه بعد از طی چند باره این تجربه مذاکره با آمریکا را دیوانگی هم معرفی می کنند!

 

در ادامه صحبت های کامل روحانی در خصوص بدعهدی آمریکایی ها در مجلس در اختیار مخاطبین قرار داده شده است:

 

«شرایط پیش‌آمده در تخلفات پیاپی آمریکا است. در طول تاریخ و دولت‌ها از گذشته تاریخ یکی از راه‌های تعامل با یکدیگر بستن عهدها و پیمان‌ها است. اصل وفای به عهد فراملی است، فرادینی است، اصل وفای به عهد اصلی است که همه انسان‌های عاقل و با تدبیر با هر مذهب و دینی به‌عنوان یک اصل مهم به آن احترام گذاشته‌اند. یک معیار برای تمدن یک ملت، یک معیار برای قانونی بودن و حرکت صحیح یک دولت وفای به عهد است.

 

رئیس‌جمهور ادامه داد: اگر دولتی وفای به عهد نکرد، اعتبار خودش را از دست می‌دهد. اگر یک تعهد بین‌المللی را دولتی مثل دولت آمریکا بگوید به آن متعهد نیستم و استدلال آن نیز این باشد که سر دولت قبلی کلاه رفته است، خب، در هر کشوری هر دولتی که روی کار می‌آید، می‌تواند این ادعا را داشته باشد، پس تداوم مسئولیت دولت‌ها چه می‌شود، پس تداوم تعهدات چه می‌شود. تعهدات که دو ساله و چهارساله نیستند، تعهد یک ملت با یک ملت است. تعهد یک دولت با یک دولت است. تعهد یک نظام با یک نظام است. حالا اگر آمریکا را بگوییم نظام یا رژیم، به‌هرحال اگر رژیم هست، تعهد یک رژیم در برابر یک نظام بزرگ بنام جمهوری اسلامی ایران نه‌تنها ایران و حتی 5 کشور دیگر، این یک تعهد بین‌المللی است که در برابر این تعهد متعهد به اجرای بوده و باید عمل کند.

 

وی بابیان اینکه داستان مضحکی در هفته‌های اخیر اتفاق افتاده و بد نیست که به آن داستان مضحک اشاره کنم، خاطرنشان کرد: برخی‌ها می‌گویند تعهدی که قبلاً با هم بسته‌ایم فعلاً این قرص و محکم نباشد و متزلزل باشد، بیاییم راجع‌به موضوعی دیگر با هم مذاکره کنیم. این یکی از حرف‌های خنده‌دار تاریخ است. یک کسی عهدی می‌بندد و می‌گوید پای پیمان خودم تا آخر ایستاده‌ام و به آن عمل می‌کنم و جایزه من این است که راجع به موضوع دیگر گفت‌وگو کنیم. این حالا قابل بحث است، اما کسی که همان تعهد اول را زیرپا گذاشته است و دارد با زبان عملش اعلام می‌کند که من اهل مذاکره نیستم، آمریکایی‌ها دارند اعلام می‌کنند که ما اهل مذاکره نیستیم، ما اهل تعهد نیستیم، ما اصول اخلاقی را نمی‌شناسیم، ما اصول بین‌المللی را نمی‌شناسیم، معنایش این است. خب، اگر کشوری در این مسیر قرار گرفت، آیا دیگر کشوری می‌تواند به آن اعتماد کند؟

 

وی ادامه داد: به بعضی از کشورهای شرق آسیا پیغام می‌دهند که با ما مذاکره کن، این کشورها مگر دیوانه شده‌اند که با شما مذاکره کنند. شما علناً مذاکره دیروز را زیرپا می‌گذارید، شما مذاکره امضاشده‌ای که به تأیید شورای امنیت سازمان ملل رسیده، به آن بی‌اعتنا هستید، بعد کشورها بیایند با شما مذاکره کنند؟ آمریکا باید با این شیوه‌ای که در پیش گرفته است آینده مذاکره و تعهدات خود نسبت به کشورهای دیگر را برای همیشه کنار بگذارد. بعد می‌گویند مشکل ایران چیست. ایران که در بحث هسته‌ای به تعهدات خودش عمل کرده است.

 

وی افزود: می‌گویند چرا ایران از لحاظ دفاعی و نظامی توانمند و قدرتمند است. چرا کشورهای منطقه به ایران احترام می‌گذارند؟ این مشکل کیست، این مشکل شما آمریکایی‌ها است. شما آمدید در منطقه امنیت عراق را به‌هم زدید، شما ثبات و امنیت افغانستان را به‌هم زدید. شما با آوردن تروریست در منطقه امنیت سوریه را به‌هم زدید. شما امنیت لبنان را به هم ریختید، شما که تروریست منطقه را پرورش داده‌اید، آیا شما باید جایزه بگیرید؟ اما کشور ایران که به کمک مردم عراق رفته است و به کمک مردم سوریه رفته، شما نسبت به کشوری که یار ملت‌های دیگر بوده است، شما می‌خواستید عراق را تجزیه بکنید، این ملت عراق و ارتش عراق و این ملت ایران و کشورهای منطقه بودند که نگذاشتند تمامیت ارضی عراق خدشه‌دار بشود. (فریاد مرگ بر آمریکای نمایندگان)

 

رئیس‌جمهور ادامه داد: اگر بنا است به این مسائل اعتراض کنید، ما از شما می‌پرسیم ملت ایرانی که حامی کشورهای مظلوم در برابر تروریسم بوده، در برابر تجزیه‌طلبی بوده، این ملت از نظر شما رفتارش خوب نیست و شما که امنیت را به هم زده‌اید و داعش را به وجود آورده‌اید و شما که طالبان و دیگر گروه‌های تروریسم را ساخته‌اید و منافقان را پناه داده‌اید. شما که به ملت ایران در طول تاریخ ظلم کرده‌اید، شما سکوی نفتی ملت ایران را زدید، آیا سکوی نفتی میدان جنگ بود، سکوی نفتی هواپیما و تانک بود که آن را زدید؟ شما در داستان طبس تجاوز کردید و قبول ندارید که کشور متجاوز هستید.

 

وی اضافه‌کرد: شما هواپیمای مسافربری ما را زدید، آیا قبول ندارید که متجاوز هستید؟ شما بارها بی‌ادبانه ملت ایران را تروریسم خواندید، ملت ایران در طول تاریخ با تروریست‌ها مبارزه کرده است. ملت ایران منافقین تروریست را از این کشور بیرون رانده است. گروهک‌های تروریستی دیگر را از کشور بیرون رانده است، داعش را در عراق به زانو درآورده است. تروریست‌ها را در سوریه به زانو درآورده است. شما به جمهوری اسلامی ایران ایراد می‌گیرید به خاطر تلاش‌هایش در منطقه و از آن طرف به موشک‌های ما ایراد می‌گیرید، ما برای دفاع از تمامیت ارضی خودمان، برای دفاع از ملت‌مان هر نوعی نیاز داشته باشیم در تولید کردن آن، در انبار کردن آن و در زمان لازم برای دفاع لازم در استفاده کردن از آن تردید نخواهیم کرد.

 

روحانی خاطرنشان کرد: ما موشک ساخته‌ایم، می‌سازیم و خواهیم ساخت و با هیچ‌یک از قوانین بین‌المللی در تضاد و تنافی نیست. ما راه دفاع از امنیت ملی‌مان را ادامه خواهیم داد و بدانید که هر نقض عهدی که شما بکنید، به ضرر شما خواهد بود و جمهوری اسلامی ایران به شما پاسخ قاطع خواهد داد، به حول و قوه الهی.»

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.