پایان مرمت پشت بام حمام تاریخی باغ فین کاشان
دوشنبه 08 آبان 1396, 10:26

 

رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کاشان از پایان مرمت پشت بام حمام تاریخی باغ فین کاشان خبر داد.

به گزارش رویش نیوز به نقل از روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان محسن جاوری با بیان اینکه مجموعه جهانی باغ فین کاشان نمونه بارز یکی از بهترین باغ های ایرانی است، اظهار داشت: باغ فین کاشان شاخص ترین بنای تاریخی شهرستان است که هر ساله در دستور مرمت و ساماندهی این اداره قرار دارد.

وی افزود: سبک سازی پشت بام ها و آواربرداری، استحکام بخشی بام ها شامل گچ و خاک کف مال و اجرای پالانه آجری، اجرای غوره گل برای شیب بندی و اجرای دولایه کاهگل برای حفاظت نهایی بام ها با اعتباری بالغ ۳۰۰ میلیون ریال از اقدامات این پروژه مرمتی است.

حمام فین در باغ فین کاشان است. این حمام قدیمی به‌دلیل قتل میرزا تقی‌خان امیرکبیر، صدراعظم ناصرالدین شاه قاجار در ۲۰ دی ۱۲۳۰ هجری خورشیدی مشهور است.

در قسمت جنوبی باغ فین دو حمام وجود دارد که به حمام کوچک و بزرگ معروفند. حمام کوچک از آثار دورهٔ صفویه و همراه با بنای اولیهٔ باغ فین ساخته شده‌است. حمام بزرگ در دوران قاجاریه به‌فرمان فتحعلی شاه ساخته شده‌است.

بنای حمام فین در ۱۵ آذرماه سال ۱۳۱۴ خورشیدی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. در سال ۲۰۱۱ میلادی، باغ فین ، که حمام فین نیز در آن مجموعه قرار دارد، در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.