مشکل صدور روادید عراق برای اتباع افغانستانی همچنان برقرار است
یکشنبه 07 آبان 1396, 14:23

 

اوایل آبان ماه بود که سایت «فردا» فیلمی از مصاحبه با خانم افغانستانی که مقیم ایران منتشر کرد. این خانم برای گرفتن ویزای عراق اقدام کرده ولی بعد از سردرگمی بسیار موفق به گرفتن آن نشده بود.

مشکل صدور روادید عراق برای اتباع افغانستانی
به گزارش رویش نیوز به نقل از فردا، اوایل آبان ماه بود که سایت «فردا» فیلمی از مصاحبه با خانم افغانستانی که مقیم ایران است، منتشر کرد. این خانم برای گرفتن ویزای عراق اقدام کرده ولی بعد از سردرگمی بسیار موفق به گرفتن آن نشده بود. او در گفتگو با «فردا» گفته بود که پسر ۷ ساله‌اش که مکبر مسجد است یک پرچم خریده و می‌خواهد آن را در دستانش بگیرد و به کربلا ببرد ولی حلا نمی تواند به زیارت امام حسین(ع) برود.»

با انتشار این فیلم موجی در شبکه های اجتماعی به راه افتاد و افکار عمومی را تحت تاثیر خود قرار داد همین مسئله  منجر به واکنش برخی مسئولان شد. تا اینکه سه روز پس از پخش این فیلم، آقابابایی، جانشین ستاد اربعین نیروی انتظامی اعلام کرد: هنگام انتشار این فیلم خانم که مشکلاتش را مطرح کرد، ما با طرف عراقی در حال مذاکره برای حل مشکل تردد مرزی عزیزان افغانستانی مهمان کشورمان بودیم که خوشبختانه با پیگیری‌های انجام شده، این مشکل حل و فصل شد. بنا بر توافقات انجام گرفته مقرر شد تمام عزیزان افغانستانی که دارای گذرنامه دست‌نویس هستند، بتوانند با همکاری ایران، امکان اخذ ویزای کشور عراق را داشته باشند.

جانشین ستاد اربعین نیروی انتظامی گفت: بر این اساس لازم است این عزیزان به دفاتر کفالت در تهران و 10 استان دیگر مراجعه کنند و پس از ثبت مشخصات خود دفترچه اقامت یکساله دریافت کنند که با هماهنگی به عمل آمده، دولت عراق بر اساس این دفترچه‌های اقامت، ویزای سفر اربعین به این کشور را صادر کند.

اما امروز فاطمه محمدی؛ همین خانم افغانستانی گفته: «مشکل ما به همان وضعیتی که بود، همچنان هست. در یک هفته اخیر هیچ اتفاق جدیدی نیفتاده و تمامی پیگیری‌ها و تلاش‌هایمان برای گرفتن ویزای عراق، بی فایده بوده است. همچنان به ما می‌گویند صدور روادید عراق، برای اربعین، منوط به داشتن گذرنامه الکترونیک است، و صادر کردن آن هم علاوه بر اینکه دو میلیون تومان هزینه دارد، مستلزم صدور کارت ملی الکترونیک، در حالیکه برای صدور این کارت هم تاریخ زده اند، چهاردهم آذر ماه یعنی حدود یک ماه پس از اربعین حسینی سفارت عراق هم پیشتر اعلام کرده که به اتباع افغانستان صرفا برای مراسم اربعین ویزا می‌دهد و الان هم به بهانه نداشتن گذرنامه الکترونیک، از صدور روادید برای ما، سر باز می‌زند.»

فاطمه محمدی در پایان با ناراحتی ادامه داده: «همچنان امیدوارم و منتظر یک معجزه هستم، تا بتوانم درمراسم بزرگ روز اربعین در کربلا باشم و نذر خودم و پسرم را ادا کنم.»

عجیب است که مسئولان حرفی را می‌زنند، وعده‌ای را می‌دهند و وقتی در رسانه‌ها منتشر شد دیگر برای اجرایی شدن آن هیچ تلاشی نمی‌کنند. حالا هنوز خانم محمدی منتظر است و نمی‌داند که چطور به پسرش بگوید که بی‌تعهدی مسئولان باعث شده تا از سفر کربلا باز بمانند!

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.