ناز آمریکا، ناز کشی اروپا
چهارشنبه 26 مهر 1396, 13:42

 

به گزارش رویش نیوز« ناز آمریکا، ناز کشی اروپا » عنوان سرمقاله روزنامه سیاست روز به قلم محمد صفری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ قرار بود نتایج بزرگی را برای ایران داشته باشد، که همگان از آن باخبر هستند و می‌دانند آن وعده‌ها چه بوده، تکرار آن هم جز تکدر خاطر و اعتماد از دست رفته چیز دیگری نیست.
اکنون که ترامپ رئیس جمهور آمریکا شمشیر را از رو و کمر به نابودی توافق هسته‌ای بسته است، چند کشور اروپایی که به ظاهر همسو با آمریکا برای نابودی توافق هسته‌ای نیستند، یک طرف ماجرا قرار دارند و سعی می‌کنند تا برجام برجای خود بماند.
در صحنه سیاسی درست شده از سوی آمریکا، اروپا نقش میانجی و منجی را بازی می‌کند و آمریکا نقش ترمیناتور را، اروپا ناز آمریکا را می‌کشد و آمریکا هر چه بیشتر به ناز خود می‌افزاید. اما در این میان قرار نیست هزینه این ناز کشیدن‌ها را اروپا بپردازد، بلکه سناریو بر این اساس نوشته شده که، ایران به خاطر پابرجا ماندن برجام، باید هزینه آن را هم بپردازد.
تحریم‌های گسترده‌ای که به تازگی دولت ترامپ از طریق وزارت خزانه داری آمریکا علیه ایران تدارک دیده است، بخشی از آن پروژه‌ای است که قرار است جمهوری اسلامی را وادار کند تا تن به خواسته‌های آمریکا در اصلاح توافق هسته‌ای آن هم به دلخواه ایالات متحده بدهد.
و این تنها بخشی از سناریوی تهدید و تحریمی است که پس از برجام نوشته شده و بخش مهم آن موضوع هراس ایران از جنگ است. جنگی که سایه آن قرار بود پس از مذاکرات و توافق هسته‌ای از سر ایران برداشته شود، وعده‌ای که دولت محترم و اعضای تیم هسته‌ای آن را پس از ناکامی در لغو تحریم‌ها مطرح کردند.
همگان به این موضوع آگاه بوده و هستند که تهدید جنگ و سایه آن از سر جمهوری اسلامی ایران نه به خاطر مذاکرات هسته‌ای که به توافق رسید از سر ایران برچیده شد بلکه، وجود نیروهای مسلح مقتدر، مجهز و مردمی است که توانسته تاکنون دشمن را از خیال خام حمله به ایران برحذر بدارد.
نگاهی به سابقه جنگ‌هایی که ارتش آمریکا در دنیا به راه انداخته نشان می‌دهد که پنتاگون و حاکمیت آمریکا، تنها به کشورهایی حمله نظامی کرده است که در ضعف قرار داشته‌اند.
کافی است به سوابق جنگ‌افروزی‌های چند سال گذشته ایالات متحد بنگریم به این نتیجه خواهیم رسید که حملات نظامی ارتش آمریکا به لیبی، عراق، افغانستان و حتی یمن، حمله به کشورهایی ضعیف چه از نظر اقتصادی و چه از نظر نظامی بوده است.
در واقع عملکرد آمریکا در نظامی‌گری‌های این کشور، هیچگاه درگیر شدن با کشوری قدرتمند از لحاظ نظامی و مردمی نبوده است، چرا که به خوبی می‌داند، جنگ با چنین کشوری هزینه‌های زیادی را به ایالات متحد تحمیل می‌کند.
بی‌تردید جنگ آمریکا علیه ایران بسیار پرهزینه و با تلفات سنگین برای آنها خواهد بود، قابلیت‌های نظامی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران فراتر از تصور آمریکایی‌ها است، همین ظرفیت‌های بزرگ و عزم و اراده قوی در ارتش و سپاه پاسداران است که باعث گشته سایه و تهدید جنگ از سر مردم ایران اسلامی برداشته شود.
پتانسیل موشکی نیروهای مسلح ایران که با مناقشه آمریکا، رژیم اسرائیل و برخی کشورهای اروپایی روبرو است، پس از توافق هسته‌ای که البته بی‌نتیجه مانده، از مطالبات آن‌هاست، همانگونه که برجام برای ایران الزام جمع‌آوری فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای را به دنبال داشت، آمریکا در مرحله‌ای دیگر خواهان محدود سازی پیشرفت‌های موشکی ایران است.
اکنون برای رسیدن به این هدف، تهدید به خروج از توافق هسته‌ای از سوی آمریکا ابزاری برای دستیابی به آن شده است، در پی این سیاست، کشورهای اروپایی همچون آلمان، فرانسه و انگلیس برای این که خود را دلسوز توافق هسته‌ای نشان دهند، تلاش‌هایی را آغاز کرده‌اند که یکی از آنها، هراس از جنگ میان ایران و آمریکاست.
گابریل وزیر خارجه آلمان هشدار داده لغو برجام از سوی آمریکا خطر وقوع جنگ را در پی خواهد داشت.
اظهارات گابریل هشدار و تهدیدی برای جمهوری اسلامی‌ایران است نه برای آمریکا، چرا که جنگ‌طلب و جنگ‌افروز دولت آمریکا است، اما علیرغم این هشدارها، آمریکایی‌ها دست به عملیات نظامی علیه ایران نخواهند زد، چرا که به خوبی می‌دانند، نخستین مکانی که شخم زده خواهد شد، سرزمین اشغالی فلسطین و نابودی رژیم اسرائیل است.
آمریکا و اروپا باید به این باور برسند که ایران اسلامی با این هشدارها که تهدیدآمیز است، از میدان به در نخواهد شد، بلکه بر عزم و اراده خود خواهد ایستاد، حقانیت جمهوری اسلامی ایران اثبات شده است، اما دنیا، دنیایی نیست که بتوان مسائل و مشکلات ایجاد شده را با گفت وگو، مذاکره و دیپلماسی حل و فصل کرد.
 

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.