پیرامون دیدار ظریف و سردار جعفری:
تجربه ای قابل تقدیر که هر چند دیر، ولی به دست آمد
سه شنبه 18 مهر 1396, 19:46

 

 رویش نیوز-سرویس سیاسی: دیر زمانی نگذشته که افراد مختلفی در دولت یازدهم از راس هرم کابینه گرفته تا وزیر امور خارجه هر کدام به نحوی در دفاعی غبارآلود و سیاست زده از سیاست خارجی دولت به ویژه در زمینه برجام، زبان به  انتقاد و حتی تخریب هایی علیه برنامه های موشکی و دفاعی کشور می گشودند. این گونه بود که هر مقدار دلسوزان و منتقدان سعی بر تفهیم این موضوع به دولتمردان نمودند که بنیه دفاعی کشور، از پشتوانه های مهم پیشبرد قدرت جمهوری اسلامی در همه زمینه ها به ویژه در سیاست خارجی و حتی مذاکرات رخ داده است، این موضوع تاثیر چندانی در رویکرد دولتمردان محترم نداشت تا حدی که روحانی در مناظرات انتخابات ریاست جمهوری و در معرض دید جهانیان و دشمنان، صحبت هایی را علیه توان موشکی کشور به زبان راند. در آن زمان برخی از آقایان با فهم ناقص از فلسفه وجودی انقلاب اسلامی و نظام مبتنی بر آن در هندسه سیاسی جهان و شاید خوش خیالی و کوته بینی و به خیال به دست آوردن لبخند از روباهان و گرگ های عالم سیاست بودند و به همین بهانه پشت خود را از عناصر قدرت آفرین کشور خالی می کردند.

اما اکنون کار به جایی رسیده که دولتمردان چه بپذیرند و چه نپذیرند، مهمترین خروجی سیاست خارجی چهار ساله دولت یعنی برجام و برقراری ارتباط خوش خیالانه با آمریکا، در معرض انتقادهای بیش از پیش و در مرز شکست خوردن قرار گرفته است و این دقیقا همان امری است که دلسوزان دولت سال های پیش آن را به دولت گوشزد نموده بودند. در این شرایط که آمریکا هر روز به نحوی برجام را نقض کرده و چیزی از جسم و روح آن باقی نگذاشته و حتی تهدید به خروج از برجام کرده و از سوی دیگر با تمرکز بر نقاط قوت دفاعی سعی بر باز کردن جبهه های جدید برای فشار بر جمهوری اسلام کرده، وزیر خارجه طی اقدام قابل تقدیر اما دیر هنگام، کاری را که بایستی مدت ها پیش صورت می گرفت، انجام داده است. در شرایطی که فشارهای ترامپ و فضاسازی های دشمنان درباره برنامه موشکی ایران افزون گشته و حتی دولت آمریکا صحبت هایی درباره تروریستی نامیدن سپاه انجام داده، ظریف با فرمانده سپاه پاسداران دیدار کرده و بر پیوند دیپلماسی و نیروهای نظامی و دفاعی تاکید کرده است.

می توان چنین برداشت کرد که هر چند این دیدار حاوی پیامی سیاسی برای طرف های غربی باشد، اما قبل این که این رویداد را به عنوان یک پیام تلقی کنیم، می توان چنین پنداشت که شاید تجربه ای برای فهم صحیح از هم افزا شدن قدرت نظامی و دیپلماسی برای وزیر خارجه در حال شکل گرفتن باشد؛ تجربه ای که می توانست در چهار سال گذشته بهترین بهره برداری ها از آن در جهت منافع ملی کشور عاید میهن اسلامی شود.  البته بایستی این نکته را مورد توجه قرار داد که با توجه به تفاوت نوعی فعالیت های دفاعی و دیپلماسی، ادبیات آنان نیز در مواجهه با رویدادهای یکسان، متفاوت بوده و بایستی باشد. اما این تفاوت در ادبیات نبایستی به تفاوت در راهبردهای کلان تفسیر شده و موجب آن گردد. لذا شاید بتوان دیدار اخیر ظریف و سردار جعفری را در این راستا اقدامی در خور در مواجهه با پدیده های اخیر عرصه بین المللی و بدعهدی ها و لفاظی های سردمداران دانست. البته امید است از سویی چنین رویکردی در دستگاه دیپلماسی مبنی بر استفاده دستگاه دیپلماسی از ظرفیت های گسترده قدرت نظامی و دفاعی کشور مستمر بوده و از سوی دیگر این دیدار مانند برخی از صحبت ها و رفتارهای رئیس دولت یازدهم و دوازدهم در قبال سپاه، بیشتر ناظر به مواجهه سیاسی کارانه و دوگانه با این نهاد انقلابی نباشد.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.