ماجراجویی‌های سخنگوی جوان ادامه دارد:
این قسمت: اتوبوس‌های ویژه بانوان
سه شنبه 18 مهر 1396, 10:44

 

 تذکر به سازمان اتوبوسرانی اصفهان به خاطر طرح تفکیک جنسیتی برخی از اتوبوس‌های خط BRT و اختصاص اتوبوس‌های ویژه زنان!!! و درخواست به منظور  استفاده همه شهروندان از ظرفیت اتوبوس‌های موجود.

یک شنبه گذشته هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان برگزار شد. نکات جالب توجهی در این جلسه اتفاق افتاد؛ اما تذکر یکی از اعضای شورای شهر در این جلسه بسیار قابل توجه بود. مهدی مقدری سخنگوی شورای شهر در این جلسه تذکراتی مطرح کرد که یکی از آن ها پیرامون اتوبوسهایی است که با عنوان اتوبوس ویژه بانوان در شهر تردد می کنند.

مقدری در تذکر خود عنوان داشت:  به سازمان اتوبوسرانی اصفهان به خاطر طرح تفکیک جنسیتی برخی از اتوبوس‌های خط BRT و اختصاص اتوبوس‌های ویژه زنان تذکر داده و خواستار استفاده همه شهروندان از این اتوبوس ها و پایان طرح اتوبوس بانوان شد.

در قبال این تذکر دو نکته گوشزد می شود. اول این که اختصاص اتوبوس ویژه به بانوان با توجه به میزان استفاده خانم ها از اتوبوس و این موضوع که اکثر اوقات تعداد خانم های استفاده کننده از این وسیله حمل و نقل عمومی بیش از آقایان است حق گزافی نیست و حضور این اتوبوس ها در شهر نه تنها باعث اتلاف ظرفیت ناوگان اتوبوسرانی نخواهد شد بلکه یه استفاده بهینه از آن را به همراه دارد.

نکته بعدی که در طرح اتوبوس های بانوان مورد توجه قرار گرفته بحث امنیت اجتماعی و ایجاد یک فضای امن برای بانوان برای رغبت و استفاده بیشتر از سیستم حمل و نقل عمومی است. مطمئنا خانم ها در اتوبوس های ویژه بانوان راحتی و آرامش بیشتری داشته و  شهرداری هم وظیفه دارد تا برای امنیت اجتماعی شهروندان نیز هزینه کند. جالب است در حالی که در کشورهایی مثل چین، ترکیه و اندونزی شاهد خط های اتوبوس بانوان هستیم در شهر اصفهان یکی از اعضای شورای شهر که احتمالا ادعاهای فمینیستی و دفاع از حقوق زنان دارد نسبت به این کار معترض می شود.

نکته بعدی که باید در این رابطه گفت به گفته مدیر اتوبوسرانی اصفهان در ابتدای کار راه اندازی خط اتوبوس ویژه بانوان در اصفهان با یک اتوبوس آغاز به کار کرد اما پس از آن و با توجه به استقبال بانوان و همچنین نظر سنجی های مثبت این کار ادامه پیدا کرده است که نشان می دهد سخنگوی شورای شهر تذکری به گزاف داده است. در هفته های گذشته، تذکر غیر قانونی به سازمان فرهنگی - تفریحی شهرداری با سربرگ شورای شهر و تذکر به وزیر کشور از حاشیه های سخنگوی شورای شهر بوده است.

 

نظرات

- 1111
قابل توجه اینکه در گشور آلمان از ۹ سال پیش بنا به درخواست بانوان در زمینه مسافرت های شهری و بین شهری این به اصطلاح تفکیک جنسیتی محقق شده و آسایش بانوان در این مورد به اثبات رسیده است. و مخالفت با آن حاکی از باز ماندن در دریافت نیازهای جامعه بانوان بحساب می آید.
1396-07-22 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- ناز
با سلام اتوبوس های ویژه ی بانوان طرح بسیار خوبی است و من به عنوان یک شهروند از مسئولین امر به خاطر این اقدام تشکر میکنم.تعداد بانوان استفاده کننده از وسائل حمل و نقل شهری که یکی از آنها اتوبوس است بسیار بالاتر از آقایان می باشد و با وجود این خط های ویژه ی بانوان ظرفیت استفاده از اتوبوس ها برای آقایان هم افزایش پیدا میکند زیرا بسیاری از مواقع می بینیم که به دلیل تعداد زیاد بانوان,بسیاری از آنها در اتوبوس وارد قسمت ویژه آقایان می شوند.
1396-07-22 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.