قرآن مستر پرزیدنت یا قرآن محمد (ص)
دوشنبه 17 مهر 1396, 15:36

 

رویش نیوز-محمدرضا فرزادمهر: عجیب دورانی شده است این دوران ما. به قول دوستی که میگفت در این چند صباح عمر خود چه چیزها که به سمع و بصر مبارک ندیده و نشنیده ایم. بالاخره حرف از خدا و پیغمبر عجیب سکه رایج شده است. باد به پرچم دین و شریعت می وزد آخر. تعجبی هم ندارد که شبی در قاب تلویزیون و در بخش پررونق اختلاس های خبر شبانگاهی، ریشُوی یقه بسته ی عبوسی را ببینی که علی الظاهر سخت پیشانی بر درگاه ریا هم سائیده و مدام چند رکعت اَلاّ کُلنگ به کمر مبارک زده و خدا بده برکت یک دو سه قِران ناچیز به وجه رایج کشور در حدود چهار پنج هزار میلیاردی بالا کشیده است!
خلاصه که در جامعه ما روزانه جلوه های بدیعی از "کارکِرد ظاهر دینی" به مَنَصه ظهور در می آید. از سود و نزول بی حدِّ کف بازار گرفته تا موارد اخلاقی (بخوانید خاک بر سری) برخی نامدیران، دسته گُل های آقازاده گان و حتی انتخابات و فضای سیاسی کشور. مخلص کلام اینکه با دو سانتی متر یقه و کمی ته ریش و شاید هم دو متر پارچه چادری همه جوره کارت راه می افتد.اگر هم روی سوت صاد و ضاد "ضالّین" ـَت تمرین کرده باشی که دیگر موفقیتت گارانتی است و ردخور ندارد.
بگذریم؛ این فرمول کار راه اندازی و رد گم کنی ظاهرا سخت فراگیر است. گواه این مدعا هم مراسمی است که شنبه همین هفته در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد. سخنرانی مستر پرزیدنت را که به گوش جان نیوش کنی چنان بر اعماق دلت می نشیند که در دم حمد خدا میکنی که در این کشور خبری از بیکاری و رکود و اعتیاد و . . . نبوده و نیست. مشکل فقط کتک خور بودن یک جناح سیاسی و بیکاری دستگاه قضائی و افتضاحات دولت اسبق و ترامپ احمق و ... بود که بدان هم پرداخته شد. اما آنجایی که کار رتق و فتق امور مملکتی گیر می کند و گُل کاری های مسئولینِ گرام با هیچ ورژنی از محاسبات و ادبیات سیاسی توجیه شدنی نیست دقیقا همانجاییست که اساتید برای خروج از بن بست به همان فرمولی که راجع بدان صحبت کردیم دست می یازند. خاطر شریف باشد در ابتدای راه مذاکرات که بود قبل از آنکه صنایعِ ادبیِ ادبیات پارسی از تشبیه مذاکرات به ابر و باد و مه و خورشید و فلک و سیب و گلابی به اعجاب واداشته شوند، پای کربلا و درس گرفتن از عاشورا به میان آمد. حالا به این که چطور ملاقات سیدالشهدا (ع) با ابنِ سعدْ برای انذار و نصیحت وی به مذاکره ای بده بستانْ طورْ تنزّل یافت، کاری نداریم. العیاذ بالله حضرت (ع) به ملعونْ فرموده باشد با ما جنگ نکن در عوض ما هم حاضریم امتیازی بدهیم!!! کار برجام اما آنجا که بالا میگیرد و بوی حلوای آن از مطبخِ ترامپ به مشام دوستان که میرسد، آنها هم بعد از عاشورا پای قرآن را به میان می کشند. ایشان با اشاره به آیه ی 56 سوره انفال بیان داشتند : "خدا هم در قرآن خطاب به پیامبر (ص) راجع به نقض مکرر عهد از سوی کفار صحبت میکند. حالا ما بیاییم بگوییم چرا پیامبر (ص) بعد از این نقض های مکرر چندین مرتبه با آنان پیمان بست؟" . آقای رییس جمهور شاید به خیال خود گواهی تاریخی بر عزم خود برای ادامه برجام در صورت خروج آمریکا از آن تراشید و خوشحال از اینکه بازهم شبهه ای افکند و طرحی برای عملیات روانی در انداخت. واقعیت اما دگرگونه است. اگر تورق ناچیزی در تاریخ اسلام داشته باشیم به معاهداتی مابین پیامبر (ص) و قبایل یهود بر میخوریم که اینجا اصل ماجراست. ایشان بعد از هجرت به مدینه با سه قبیله بنی قینقاع، بنی نضیر و بنی قریظه معاهداتی منعقد کردند.این معاهدات حاوی مفادی برای عدم مانع تراشی در مسیر پیشرفت اسلام و تاکید بر منافع مشترک اسلام و قبایل و هم چنین هم پیمانی برای مقابله با کفار مکه بود.اما طی دو سه سال اول بعد از معاهدات، هریک از قبایل به ترتیب بنی قینقاع، بنی نضیر و در آخر هم بنی قریظه با فاصله زیاد و به انحاء مختلف پیمان شکنی کردند و در مواردی هم طرح ترور پیامبر(ص) را داشتند که بدان توفیق نیافتند! و پیامبر(ص) نیز بلافاصله با هریک وارد جنگ شدند که به این وقایع به طور مفصل در آیات 56-59 سوره انفال و 26-27 احزاب و آیات ابتدایی سوره حشر پراخته شده است.

قرآن کریم در ابتدای این آیات، کفار (یهود) را بدترین موجودات و آنان را با نقض مکرر عهد معرفی می فرماید : "همانا بدترين جنبندگان نزد خدا كسانيند كه كفر ورزيدند، پس آنان ايمان نمى‏آورند .(55) آنان كه تو با ايشان پيمان بستى آن گاه ايشان در هر بار عهد خود را مى‏شكنند، و ايشان نمى‏پرهيزند (56)." حال از اینجا به بعد نسخه ی پروردگار برای برخورد با کسانی که معرفی کرده(کفار عهد شکن) ارائه می شود: "پس هر گاه در جنگ بر ايشان دست يافتى (چنان بر ايشان بتاز كه) به وسيله آنان تار و مار شود هر كه پشت سر ايشان است، بلكه متذكر شوند.(57)
و اگر بيم داشتى از قومى (مبادا) خيانتى را (مرتكب شوند) پس بيفكن بسويشان (عهدشان را) بطور مساوى كه خدا دوست نمى‏دارد خيانت‏كاران را (58)." حتی بدون نیاز به تفسیر هم لحن کوبنده ی آیه نشانگر پاسخ قاطع به عهدشکنان است. ماجرا اما آنجا جالب تر میشود که کسی بیاید و اتفاقا برای ملاطفت در برخورد با عهدشکنان از این آیات گواه بگیرد.
اما چند نکته ی مهم در تشبیه برجام به معاهدات صدر اسلام توسط مستر پرزیدنت :
1-  خداوند مکرر به پیامبرش دستور داده که در معاهدات، عزت و اقتدار امت اسلامی را لحاظ کند که در صورت نقض عهد، کیان اسلام ضربه نبیند و راهی برای مقابله وجود داشته باشد. حال آیا واقعا برجام که در آن تمام تعهدات ایران فیزیکی، قبل از اقدام دشمن، روی زمین، هزینه بردار و سخت قابل برگشت است و تعهدات شش کشور فقط در حرکت یک قلم روی کاغذ خلاصه شده و به سهولت قابل برگشت است با معاهدات صدر اسلام قابل قیاس است؟

2-  مغالطه ی آقای رییس جمهور اما خیلی شنیدنی است. ایشان از لفظ "فی کل مره" تفسیری به رای انجام دادند تا ذهن مخاطب را با هدف خود همراه کنند.ایشان فرمودند :"خب در بسیاری موارد عهد های پیامبر هم توسط کفار نقض شد حالا بیاییم بگوییم چرا باز هم عهد می بست؟" بعبارتی ما می توانیم به این سند قرآنی با نقض عهد مکرر آمریکا راحت کنار بیاییم.این در حالی است که حضرت رسول (ص) در هیچ موردی بیش از یک بار با هیچ قبیله ای پیمان نبست. اصلا مگر نعوذبالله درایت ایشان خدشه دار است که بیاید و با قومی که یکبار نقض عهد کرده باز هم پیمان ببندد؟! از طرفی قرآن هم می فرماید حتی قبل از نقض اگر "بیم نقض" عهد هم از سوی آنان داشتی، تو هم در الغای معاهده، مقابله به مثل کن تا مبادا فکر پیشدستی به ذهن آن ها خطور کند. در همین رابطه در "المیزان" می خوانیم : " و خلاصه، اين دو آيه دو دستور الهى است در قتال با كسانى كه عهد ندارند، و عهد را مى‏شكنند، و يا ترس اين هست كه بشكنند. پس اگر دارندگان عهد از كفار بر عهد خود پايدار نباشند و آن را در هر بار بشكنند بر ولى امر است كه با ايشان مقاتله نموده و بر آنان سخت‏گيرى كند، و اگر ترس اين باشد كه بشكنند و اطمينانى به عهد آنان نداشته باشد بايد او نيز لغويت عهد را اعلام نموده و آن گاه به قتال با آنان بپردازد، و قبل از اعلام لغويت آن مبادرت به قتال نكند چه اين خود يك نحوه خيانت است."

حالا جناب روحانی آمریکای فعلی را بمثابه "همه ی قبایل کفر" گرفته که پیامبر با آنان "چندین" پیمان بست و آنان هم نقض میکردند و طبق آن ما هم می توانیم با نقض عهدهای او کنار بیاییم . این در حالیست که پیامبر طبق دستور قرآن بلافاصله پس از هر نقض با طرف مقابل برخورد می نمود و کار به معاهده دوم نمی کشید. حتی در موردی همه ی مردان جنگی آن ها را هم کشت و در مورد آخر هم بعد از نقض صلح نامه حدیبیه بی درنگ مکه را فتح کرد! جالب تر اینجاست که کوبنده ترین و نظامی آیه قرآن هم بعد از این آیات است که خداوند دستور "واعدوا لهم ماستطعتم من قوه . . ." را برای زهر چشم گرفتن از کفار نازل می کند.
آیا 4 بار برخورد پیامبر با کفار بعد از 4 معاهده، نافی مغالطه ی پیامبر نیست؟

3-  بر فرض هم که آمریکا را مانند همه ی قبایل کفر بگیریم و بتوان با او چندین عهد بست و تماشاگر نقض هایش بود باز هم طبق روش پیامبر(ص) بالاخره باید از جایی به بعد با او برخورد کرد. حال سوال این است آیا با این وجود هنوز موعد برخورد با آمریکا فرا نرسیده است؟ کاری هم که به جنایات مکرر آمریکا از ابتدای انقلاب و نقض معاهدات او با ایران و تحریم های افراد و شرکت ها در پسا برجام نداشته باشیم، همین چند فقره ی اخیر من جمله "آیسا و کاتسا و سیدا" چوب خط نقض را پر نکرده است ؟ آیا دوستان نمی دانند که پیامبر(ص) هم فقط 3 بار شاهد نقض عهد بود و سریعا وارد فاز برخورد نظامی شد!

بی شک مستر پرزیدنت که در اصل فرزند حوزه های علمیه است به خوبی عالم به این مفاهیم است اما مع الاسف با بازی در زمین طراحان عملیات روانی و نویسندگان متون سخنرانی در اصل در حال شبهه افکنی و شاید "تحریف" متون دینی و سیره ی ائمه اطهار (ع) است.

خلاصه کلام اینکه دیوار مبانی اعتقادی عجیب کوتاه است.باید گفت آقای روحانی! حالا دیگر مشخص شده است که از قرآنی غیر از قرآن محمد (ص) سخن می گویید، شما را به خدا دست از سر مقدسات بردارید!

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.