به مناسبت هفته جهانی سالمند؛
خانه سالمندان صادقیه اصفهان
سه شنبه 11 مهر 1396, 13:44


رویش نیوز- محمد حسین عیدی: آن روز ها چیزی در من تغییر نخواهد کرد. همان خواهم بود که هستم! شاید همراه با ضعفِ بیش‌تر، مقداری اختلالِ حواس، اندکی چین و چروکِ پوستی، سرِ سوزن ذوقی، ... . آن روز هایم ادامه‌ همین روزهاست. من تغییر نخواهم کرد، نگاه دیگران به من البته چرا، تغییر خواهد کرد.

به آن روز ها بسیار فکر کرده‌ام. آن روز ها دیگر از سیلاب حوادث خبری نیست، گوشه‌ی امن و راحتی برای خودم برگزیده‌ام. نه با کسی به جدال خواهم پرداخت و نه بر سرِ امور پیش پا افتاده بگومگو خواهم کرد. نه به «داشته» ها دل خواهم بست، نه برای «از دست داده» ها زانوی غم بغل خواهم کرد.
آن روز ها حتما معنای این جمله را بهتر و ملموس.تر خواهم فهمید که «...» که هم پایانِ شیرینِِ فرقتِ را چشیده‌ام، و هم فرسایشِ تدریجیِ حلاوتِ ترکِ دیار را.
آن روز ها شاید بر قله‌ای بلند، شاید روی بُرجی مرتفع از تجارب، رفت و آمد ها و گشت و گذار های تلخ و شیرین را به نظاره نشسته باشم. همان «خرده‌روایت» ها که نه ملاحتشان چنگی به دل می‌زند و نه وقاحتشان اسبابِ پریشانی خاطر است.


آن روز ها همین خواهم بود که هستم. قدری فرتوت‌تر، با چشمانی کم‌سو تر و گونه‌هایی آویزان‌تر و عینکی که احتمالا تهِ استکانش عمیق‌تر است. با قامتی خمیده و آهنگِ ناموزونی که سازِ کهن‌سالی را با جای جایِ تنِ دوران‌گذرانده‌ام کوک می‌کند. روحم اما همین است؛ همین کودکِ سر از پا نشناس که می‌خواهد زمین و زمان را ببلعد و با شور و حرارتی وصف‌ناپذیر از دیوارِ راستِ زندگی بالا برود. من همان سوار خواهم بود، منتها با مرکبی پیر و از پا افتاده. شور و شرِ دورانِ صباوت نه تنها از من رخت بر نخواهد بست، که بارِ دیگر با قدرتی ویران‌گر به من باز خواهد گشت و در مفاصل و عضلاتِ بی‌رمقم اشتیاق زندگی خواهد دمید.
آن روزها کوله‌باری پُر و پیمان تر از این خواهم داشت، هرچند رفتارم به تیرگی بگراید و گاه بی‌دلیل بهانه بتراشم و وعده های سرِ خرمن را - بی آن که نیاز به فریب و دغل‌کاری باشد - باور کنم! اما باور کنید که آن روز هایم همین است. از منِ من چیزی کم نمی‌شود و به منِ من چیزی اضافه نخواهد شد.
به آن روز هایم زیاد فکر می‌کنم، و به این نتیجه رسیده‌ام که آن روز هایم سرشار از زیبایی خواهند بود، اگر همین «حالا» بفهمم که منِ آن روز ها همان منِ این روز هاست.
آن روزها همان خواهم بود که بودم و هستم. آن روز هایم را جدی بگیرید، همان طور که با این روز هایم رفتار می‌کنید.

همزمان با هفته جهانی سالمند گزارش تصویری از خانه سالمندان صادقیه اصفهان را مشاهده می کنید

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.