ولایتی، پیشنهاد مذاکره مجدد ایران با 1+5 را رد کرد و همچنین با اشاره به توطئه‌ آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها، مسئله همه‌پرسی در کردستان عراق را مخالف نظر دولت عراق و ایران دانست.

به گزارش رویش نیوز به نقل از فارس، علی‌اکبر ولایتی ظهر امروز در جمع خبرنگاران در پاسخ به ادعای یک رسانه آمریکایی در حمایت پاریس و لندن از مذاکره مجدد درباره توافق هسته‌ای با ایران اظهار داشت: به‌هیچ‌وجه مذاکره مجدد از طرف جمهوری اسلامی ایران پذیرفته نیست.

وی بابیان اینکه در مدت‌های طولانی ایران و 1+5 مذاکراتی را انجام دادند تا به توافق و برجام رسیدند، افزود: برای یک‌بار توافق انجام‌ شده و هیچ نوع تردیدی از سوی کشورهای مذاکره‌کننده در خصوص این قرارداد نیست و پیشنهاد مذاکره مجدد پذیرفته نخواهد شد.

مشاور امور بین‌الملل رهبر معظم انقلاب در توضیح موضع ایران در قبال همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق بیان کرد: موضع ایران کاملاً روشن است، از تمامیت ارزی کشورهای منطقه و عراق حمایت می‌کنیم.

ولایتی تأکید کرد: همه‌پرسی در بخشی از یک کشور مستقل مثل عراق، مقدمه‌ای برای تجزیه این کشور است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: دولت قانونی عراق، جمهوری اسلامی ایران و همه جوامع بین‌المللی مخالف این‌ همه‌پرسی هستند.

به گفته ولایتی در صورت همه‌پرسی شروع آن مشخص است اما پایان آن معلوم نیست؛ همه‌پرسی ممکن است به دیگر کشورها نیز سرایت کند و این مسئله محلی برای نفوذ صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها خواهد شد.

ولایتی تصریح کرد: ممکن است آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها در ظاهر موضعی داشته باشند اما در باطن به دنبال تضعیف و تجزیه کشورهای منطقه هستند و در آینده هم به‌عنوان حامیان اقوام مختلف وارد صحنه بشوند و منطقه را به آشوب بکشند.

مشاور امور بین‌الملل رهبر معظم انقلاب یادآور شد: آمریکایی‌ها و برخی از کشورهای غربی در ایجاد آشوب در سوریه دخالت مستقیم داشتند و صهیونیست‌ها نیز با خلق داعش و سلفی‌های افراطی دخالت واضح و روشنی داشتند.

وی افزود: درحالی‌که ایران و متحدانش در سوریه پیروز شدند؛ آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها به دنبال تحریک قومیت‌ها در ظاهر برای استقلال‌یابی و در واقع تجزیه کشورها هستند.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست