هرگونه برداشت از زاینده رود مشروط به تکمیل تونل سوم است
سه شنبه 28 شهریور 1396, 12:38

 

نماینده مردم اصفهان ضمن اشاره به پروژه انتقال آب زاینده رود از بن به بروجن گفت: براساس مصوبه ۹ ماده‌ای شورای‌عالی آب، هرگونه بارگذاری جدید در حوضه زاینده‌رود ممنوع اعلام شده و  این پروژه بارگذاری جدید بر زاینده رود به حساب می آید و عملا بحران زاینده رود را از وضع موجود پیچیده تر می کند.

به گزارش رویش نیوز ناهید تاج الدین در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: در مصوبه چهارم شورای هماهنگی مدیریت منابع آب حوضه آبریز زاینده رود و در بند سوم دهمین مصوبه شورای عالی آب در برابر منابع تونل دوم و سوم کوهرنگ، طرح بهشت آباد و چشمه لنگان تخصیص آب به چهارمحال و بختیاری، کاشان و مصارف شرب اصفهان داده شده و منبع مازادی برای بارگذاری جدید وجود ندارد و هرگونه بارگذاری جدید بر زاینده رود اساسا ممنوع شده است.

نماینده مردم اصفهان افزود: ۴۲ طرح در بارگذاری جدید وجود داشت که باید متوقف شود و پروژه انتقال آب زاینده رود از بن به بروجن نیز مشمول این توقف می شود.

تاج الدین گفت: در این پروژه با ایجاد یک سیکل، آبی که  از طریق سرشاخه‌های بین حوضه کارون به زاینده رود منتقل می‌شود، دوباره به حوضه اولیه بازگردانده می‌شود، این سیکل آبی که بسیار هزینه بر است و اعتباری 300 میلیارد تومانی برای آن پیش بینی شده  مجوزهای لازم را از هیچ یک از سازمانهای محیط زیست، منابع طبیعی و نیز شورای عالی آب ندارد.

نماینده اصفهان در مجلس افزود: تا به حال  بیش از 39 کیلومتر برای این طرح لوله گذاری شده است که بخشی از محل اجرای پروژه در محدوده اصفهان قرار دارد که یکی از انتقادات ما به این پروژه همین مسئله است. 

تاج الدین گفت: 93 درصد مساحت و 98 درصد جمعیت حوضه آبریز زاینده رود در استان اصفهان قرار دارد این در حالی است که تنها  هفت درصد مساحت و دو درصد جمعیت این حوضه آبریز در استان چهار محال و بختیاری قرار دارد، اما متاسفانه همواره شاهد اجحاف در حق اصفهان و اصفهانی ها هستیم.

وی افزود: اگر قرار به بارگذاری جدید بر زاینده رود باشد باید از منابع جدید این بارگذاری انجام شود و هرگونه برداشت منوط به تکمیل تونل سوم شود.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.