واکنش های مراجع و مقامات کشور به کشتار مسلمانان میانمار
واکنش آیات عظام نوری همدانی، مکارم شیرازی، سبحانی، حجت الاسلام روحانی، آیت الله هاشمی شاهرودی و علی لاریجانی
پنجشنبه 16 شهریور 1396, 10:47

 

به گزارش رویش نیوز اتفاقات و کشتار مسلمانان در میانمار قلب همه را به درد آورده است و در همین رابطه مواضعی که مراجع تقلید و مقامات و روسای قوای کشور داشته اند را از دیده می گذرانیم

آیت‌الله نوری‌همدانی: مسلمانان در برابر کشتار مظلومان میانمار قیام کنند

نوری همدانیمرجع تقلید شیعیان گفت: بودائیان شروع به نسل‌کشی در کشور میانمار کرده‌اند، کشتن و سوزاندن مسلمانان یک مسئله است و فرار آن‌ها به بنگلادش مسئله دیگری است که نباید در برابر آن سکوت کرد.

به گزارش رویش نیوز، آیت‌الله حسین نوری‌همدانی پیش از ظهر امروز در جلسه درس خارج که در مسجد اعظم قم برگزار شد، ضمن تبریک سالروز ولادت امام هادی(ع) اظهار داشت: تاریخ ائمه(ع) بسیار آموزنده و مفید است و لازم است به روش، منش و تاریخ آن‌ها توجه داشته باشیم.

وی با اشاره به‌ پیش‌روی بودن عید غدیر گفت: مسئله ولایت، سیاست و امامت بعد از مسئله نبوت بسیار مهم است، در آیه سوره مائده « اوفوا بالعقود» هر کلمه‌ای را شامل می‌شود و اشاره به این مسئله دارد که به عهد و عقود وفا باید کرد.

آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به آیه 67 سوره مائده گفت: پیامبر اکرم(ص) با توجه به تعصباتی که در میان مردم وجود داشت، امیرالمؤمنین(ع) را به‌عنوان خلیفه معرفی کرده‌اند.

مرجع تقلید شیعیان بابیان اینکه با انتخاب حضرت علی(ع) به امامت سبب مأیوس‌شدن کفار و دشمنان شد، افزود: غدیر دارای عظمت بسیار بالایی است، امام راحل در چند بخش در مورد عید غدیر صحبت کرده‌اند و گفته‌اند که از نظر ظاهر و سیاست اسلامی عظمت غدیر بسیار است.

وی با اشاره به کشتار مسلمانان میانمار گفت: بودائیان شروع به نسل‌کشی در این کشور کرده‌اند، کشتن و سوزاندن مسلمانان یک مسئله است و فرار آن‌ها به بنگلادش مسئله دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد، مسلمانان وظیفه بسیار حساسی در قبال کشته شدن مسلمانان میانمار دارند و باید سکوت نکرده و قیام کنند.

 

آیت‌الله مکارم‌: اجتماعی متشکل از وزرای خارجه کشورهای اسلامی فکری به حال "قتل‌عامِ مسلمانان" میانمار کنند

مکارم شیرازیمرجع تقلید شیعیان گفت: باید مسلمانان اجتماعی متشکل از وزرای خارجه کشورهای اسلامی تشکیل دهند و برای حل مشکل قتل‌عام مسلمانان میانمار فکری کنند.

به گزارش رویش نیوز، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی پیش از ظهر امروز در جلسه درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، ضمن تبریک ولادت امام هادی(ع) اظهار داشت: مرحوم علامه مجلسی در جلد 75 بحارالانوار حدیثی نقل کرده که شاکر هر شکری که از نعمت می‌کند نتیجه‌ای که از شکر می‌گیرد بالاتر از خود شکر است به این دلیل که نعمات مطاع‌هایی است که غالباً زودگذر است بنابراین آنچه از شکر عاید انسان می‌شود از خود نعمت بالاتر است.

وی بابیان اینکه معنای شکر در احادیث و قرآن دامنه‌دار است، گفت: وجدان انسان می‌گوید که باید از منعم تشکر کرد و به دنبال شناسایی منعم می‌رویم تا از او تشکر کنیم، بنابراین پایه شکر خداشناسی است.

مرجع تقلید شیعیان به دو گونه شکر یعنی شکر با قلب و شکر با عمل اشاره کرد و افزود: کفران نعمت سبب سلب نعمت و شکر نعمت سبب بقای نعمت است.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی یکی از نعمت‌های مهم را نعمت ولایت و نظام اسلامی بیان کرد و گفت: کسانی که زمان گذشته و قبل از انقلاب را درک کرده‌اند می‌دانند که چه حقارت‌هایی به ایرانیان می‌شد، نمایندگان مجلس را آمریکا باید تأیید می‌کرد، آبرویی برای ما نگذاشته بودند اما امروز در دنیا سرفراز هستیم و باج به آمریکا با آن گردن‌کلفتی و یا به حتی اروپا نمی‌دهد.

وی ادامه داد: امروز کشورمان در مقابل اسرائیل می‌ایستد و یا به عراق کمک می‌کند اما در گذشته جرأت ایستادن در مقابل دشمنان را نداشت این نعمت‌ها را باید شکرگذاری کرد و مشکلات را با دست‌به‌دست هم دادن حل کرد.

آیت‌الله مکارم شیرازی افزود: پست و مقام‌ها را نباید سهم‌بندی و جناح‌بندی کرد باید اعطای مقام‌ها براساس صلاحیت‌ها باشد و همه به فکر حل مشکلات فرهنگی و اقتصادی باشند در این صورت است که دشمنان نتوانند توانست بر ما چیره شوند.

وی با اشاره به کشتار مسلمانان میانمار گفت: این کشور حدود 60 میلیون جمعیت دارد و 2 درصد آن مسلمان هستند، بودائیان تصمیم به قتل‌عام مسلمانان گرفته‌اند حتی من شنیدم طالبان این قتل‌عام را محکوم کرده‌اند اما دنیا بی‌تفاوت است.

استاد برجسته حوزه علمیه قم بیان کرد: شورای امنیت، اگر گردی به دامان اسرائیل بنشیند دادش بلند می‌شود چرا سکوت اختیار کرده است.

وی به ارائه پیشنهادی پرداخت و گفت: باید مسلمانان، اجتماعی متشکل از وزرای خارجه کشورهای اسلامی تشکیل دهند و برای حل مشکل فکری کنند، باید در این‌گونه موارد به‌طور جدی ورود کرد و فریاد کشید و در مقابل این جانیان وحشی بی‌رحم ایستاد و از آن‌ها دفاع کرد.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به‌پیش رو بودن عید غدیر گفت: باید غدیر از مظلومیت بیرون آید و باید به محتوای غدیر تمام جوانان شیعه را وارد کرد و غدیر را با آبرومندی بیشتر برگزار کرد، بنده نیز در راهپیمایی عید غدیر شرکت خواهم کرد.

 

آیت‌الله سبحانی:کشورهای اسلامی از طریق مجامع بین‌المللی به میانمار فشار بیاورند

درس خارج فقه آیت الله سبحانیمرجع تقلید شیعیان گفت: باید دولت‌های اسلامی از طریق سازمان ملل بر آن دولت متجاوز فشار بیاورند و آن را تنبیه کنند تا این بلا رفع گردد.

به گزارش رویش نیوز، آیت‌الله جعفر سبحانی امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: باید دولت‌های اسلامی از طریق سازمان ملل بر آن دولت متجاوز فشار بیاورند و آن را تنبیه کنند تا این بلا رفع شود.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به کشتار مسلمانان میانمار، تصریح کرد: اکنون اگر ملاحظه می‌کنید که در میانمار مسلمانان را می‌کشند یک نوع نسل‌کشی است.

 

روحانی: دولت میانمار جلوی جنایات وحشیانه علیه مسلمانان را بگیرد

روحانیرئیس‌جمهور گفت: به عنوان یک کشور مسلمان در برابر مظلومان احساس وظیفه و کمک‌رسانی می‌کنیم و دولت میانمار را دعوت می‌کنیم جلوی جنایات وحشیانه علیه مسلمانان را بگیرد.

به گزارش رویش نیوز، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور  (چهارشنبه 15 شهریور) در نشست هیئت دولت، با اشاره به مشکلات موجود در دنیای اسلام و لزوم حل و فصل آن از طریق مذاکره و گفتگو، اظهار داشت: امروز یمن برای حل مشکلات خود، نیازمند وحدت است و ایجاد جدایی بین گروه ها و اقوام یمنی و بمباران این کشور کار ناصحیحی است. باید همه گروه‌ها را به وحدت دعوت کنیم تا خودشان برای آینده کشور خود تصمیم بگیرند.

وی با تأکید بر اینکه ثبات و امنیت در منطقه و جهان اسلام، نیازمند اتحاد است، گفت: چرا باید کشورهای همسایه جنوبی مدام از غرب، تسلیحات نظامی خریداری ‌کنند و مسابقات تسلیحاتی در منطقه راه بیندازند در حالی که قطعاً این سلاح‌ها برای مبارزه با دشمن اصلی یعنی رژیم صهیونیستی نیست.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه در مناسبات دنیای امروز باید عنصر تهدید حذف گردد، تصریح کرد: امروز کره شمالی، بخاطر موجودیت خود و در برابر تهدید مسیر کنونی را انتخاب کرده است. واشنگتن مرتباً کره شمالی را تهدید می‌کند و این کشور هم در مقابل بمب‌های جدیدی را آزمایش می‌نماید.

روحانی گفت: تهدید کشورهایی که به سلاح اتمی دست یافته‌اند، بازی بسیار خطرناکی برای کل جهان است؛ لذا معتقدیم در این عرصه حل و فصل مشکلات باید با مذاکره و گفتگو باشد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه امنیت شبه جزیره کره و کل قاره آسیا و منطقه برای ایران حائز اهمیت است، به کشتار مسلمانان میانمار اشاره کرد و اظهار داشت: در میانمار مردم مسلمان دچار مضیقه شده و صدها هزار نفر آواره و تعداد بسیاری کشته شدند به نحوی که جنازه برخی سوزانده و خانه بسیاری از مردم نیز آتش زده شده است.

روحانی با تأکید بر اینکه تفاوتی بین مردم میانمار و سایر مسلمانان جهان وجود ندارد، اظهار داشت: ما به عنوان یک کشور مسلمان و انقلابی در برابر مظلومین عالم حتی اگر مسلمان هم نباشند، احساس وظیفه و کمک‌رسانی می‌کنیم و دولت میانمار را دعوت می‌کنیم، جلوی جنایات وحشیانه علیه مسلمانان را بگیرد و از کشورهای همسایه و مسلمان می‌خواهیم که در این زمینه به مردم آواره میانمار کمک کنند و از سازمان ملل نیز می‌خواهیم که وظیفه و مسئولیت خود را در این زمینه انجام دهد و در دنیای اسلام نیز بایستی از لحاظ سیاسی و انسانی به مردم میانمار کمک کنند و در این راستا جمهوری اسلامی ایران و مشخصاً هلال احمر آماده است تا در زمینه اسکان و رسیدگی به مردم آسیب‌دیده کمک‌های لازم را مبذول دارد.

رئیس‌جمهور توسل به نسل‌کشی در دنیای امروز را غیرقابل قبول دانست و گفت: رژیم‌صهیونیستی به عنوان یک رژیم آپارتاید، با کشتار مردم فلسطین به دنبال پاک‌سازی نژادی است و زمانی در بوسنی و هرزگوین نیز این شیوه جریان داشت، امروز همه باید علیه اینگونه اقدامات و نسل‌کشی‌ها، مواضعی یکسان و قاطعی اتخاذ کنیم تا بتوانیم به مظلومین جهان و مردم میانمار کمک کنیم.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام:کشتار وحشیانه مسلمانان میانمار انسانیت را سرافکنده کرد/ دعوت از دولت‌های اسلام برای توقف جنایات

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری در پی کشتار مسلمانان در میانمار بیانیه‌ای صادر کرد.
به گزارش رویش نیوز، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری در پی کشتار مسلمانان در میانمار بیانیه‌ای صادر کرد. متن پیام آیت‌الله شاهرودی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
"وَ مَنْ یَقْتُل مُؤْمِناً مُتَعَمِّدا فَجزَاؤهُُ جَهَنمُّ خالِدا فی‌ها وَ غضَِبَ اللهُّ عَلَیْهِ وَ لعََنَهُ وَ أَعَدَّ لَهُ عَذابا عظَیما"

خبرهای تکان دهنده و موحشی که روزهای اخیر از کشتار وسیع و وحشیانه مسلمانان مظلوم میانمار در سکوت مرگبار مدعیان حقوق انسان و مدافعان سینه چاک آزادی عقیده و بیان به گوش جهانیان می‌رسد و جهان اسلام را عزادار و انسانیت را سرافکنده کرده است علاوه بر آنکه هر قلب سلیمی را و هر فطرت پاکی را می‌آزارد و جریحه دار می‌نماید پیام واضح و شفاف دیگری را به گوش همگان می‌رساند و آن اینکه ادعای مزورانه دفاع از حقوق بشر و آزادی همچون سایر شعارهای بزک شده استکبار جهانی، تن‌ها ابزاری برای توسعه مداخلات سیاسی و فرهنگی و تغییر وضعیت کشور‌ها به خصوص کشورهای اسلامی در راستای تأمین امنیت رژیم سفاک و کودک کش اسرائیل و به تاراج بردن منابع و منافع امت اسلام و کشورهای مستقل جهان است.

اینجانب این مصیبت جانکاه را به ساحت قدسی نبی اعظم صلی الله علیه و آله و سلم و امام عصر ارواحنا له الفداء و به حضور مقام معظم رهبری و همه امت اسلام تسلیت عرض نموده، علمای اسلام را به بیدارگری توده‌ها نسبت به توطئه‌های شیطانی استکبارجهانی، و دولتهای اسلامی را به تلاش مجدانه در راستای توقف این جنایت غیر انسانی و احقاق حقوق مردم مظلوم میانمار و امت بزرگ اسلامی را به حفظ انسجام و اتحاد و یک دلی در برابر دشمنان قسم خورده اسلام دعوت می‌کنم و از خداوند متعال شکوه و اعتلای هرچه بیشتر کلمه توحید و اسلام و مسلمین و اضمحلال و نابودی مستکبران و ستمگران را مسئلت می‌نمایم.

و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته/ سید محمود هاشمی شاهرودی
 
 

بیانیه رئیس مجلس شورای اسلامی: انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/ لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

خبرگزاری فارس: انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/ لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

رئیس مجلس شورای اسلامی در بیانیه ای کشتار مسلمانان میانمار را محکوم کرد و خواستار ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع شد.

به گزارش رویش نیوز  علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در بیانیه ای کشتار مسلمانان در میانمار را محکوم کرد.

متن این بیانیه به شرح ذیل است:

بسمه تعالی

حوادث دردناک و کشتار، سرکوب و کوچ اجباری دهها هزار تن از مسلمانان روهینگیا، روح هر انسان آزاده‌ای را به شدت متالم می‌سازد. مشاهده تصاویر هولناک کشتار روزانه و سازمان یافته زنان، مردان، کودکان و سالخوردگان بی‌پناه و بی‌دفاع، نشان از یک فاجعه جدید عظیم انسانی در عصر حاضر دارد. 

از آن فاجعه بارتر، سکوت مدعیان حقوق بشر و برخی دولتها و سازمان‌های بین‌المللی است که با بی‌تفاوتی نظاره گر این وقایع هولناک، نقض حقوق بشر و نسل‌کشی مسلمانان در میانمار می‌باشند.

اینجانب کشتار و اخراج مسلمانان مظلوم میانمار را شدیداً محکوم نموده و بر مسئولیت دولت میانمار در قبال حوادث اخیر و ضرورت حمایت از اقلیت مسلمان این کشور تأکید می نمایم.

مؤکدا خواستار ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع و ارسال کمک‌های انسان دوستانه و رسیدگی فوری به وضعیت موجود می‌باشم.

براساس منشور ملل متحد و قطعنامه‌های بین‌المللی با تأکید بر ضرورت اجتناب از رفتارهای مبتنی بر استاندارد دوگانه در موضوع حقوق‌بشر، بر مسئولیت همه  دولت ها، پارلمان‌‌ها، نهادها و سازمان‌های بین المللی و منطقه ای بویژه سازمان ملل متحد و سازمان همکاری اسلامی برای ایجاد امنیت و آرامش در منطقه و حمایت از مردم مسلمان روهینگیا تاکید می نمایم .

بار دیگر ضمن محکوم کردن این قتل عام فاجعه ‌بار سازمان یافته، با تکیه بر وظایف و اختیارات قانونی خود کمیته ویژه‌ای را با مسئولیت رئیس محترم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تشکیل می‌دهم تا اقدامات پارلمانی لازم را برای توقف فوری این جنایت و ارسال کمک‌های بشردوستانه به عمل آورد.

 

نسل‌کشی مسلمانان روهینگیا توسط دولت میانمار باید متوقف شود

جامعه مدرسینجامعه مدرسین حوزه علمیه قم با صدور بیانیه‌ای موج جدید خشونت‌ها توسط ارتش و افراطیون بودایی در نسل‌کُشی مردم میانمار را محکوم کرد.

به گزارش رویش نیوز، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در محکومیت موج جدید خشونت‌ها علیه مسلمانان در میانمار بیانیه‌ای صادر کرد.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

موج جدید خشونت‌ها توسط ارتش و افراطیون بودایی در رفتاری بی رحمانه با آتش کشیدن منازل، سر بریدن کودکان، زنده به آتش افکندن و نسل کُشی مردم ستمدیده و از طرفی مسدود کردن کمک‌های بشردوستانه بین‌المللی برای مسلمانان روهینگیا توسط دولت میانمار و همچنین سانسور رسانه‌ای فجایع صورت گرفته توسط رسانه‌های جهانی، نشان از اوج مظلومیت و بی پناهی آوارگان روهینگیایی دارد.

این همه خشونت، خونریزی و قتل عام که گفته می‌شود پشت صحنه این خشونت‌ها تحریک رژیم صهیونیستی است، باید با فشارهای بین‌المللی از طرف دولت‌ها، ملت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی متوقف شود.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ضمن محکومیت شدید این جنایت‌ها، از مسلمانان آزادیخواه جهان می‌خواهد ضمن همراهی با مسلمانان مظلوم میانمار، فریاد خشم و اعتراض خود را به سازمان‌ملل برسانند و همچنین از وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز انتظار می‌رود تمام همت خود را جهت جلوگیری از این فاجعه انسانی به کار گیرد تا دیگر شاهد قربانی شدن و ذبح مسلمانان نباشیم.

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته
محمد یزدی
رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.