به گزارش رویش نیوز به نقل از فارس/ وزیر ارتباطات گفت: در شاخص نسبت هزینه به درآمد (ارزیدن)، ایران در 10 کشور اول دنیا در اینترنت موبایل قرار دارد اما در اینترنت ثابت شاخص بهتر از 90 نداریم و نشان از غیر طبیعی بودن قیمت اینترنت ثابت در کشور دارد.

محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه مراسم معارفه به‌عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم درباره برنامه ایجاد 5 شرکت بین‌المللی در حوزه ICT در دولت دوازدهم توضیح داد: هر وزیری در هر دوره یادگاری داشته است امیدواریم بتوانیم در دولت دوازدهم بین 3 تا 5 شرکت بزرگ بین‌المللی در حوزه ICT ایجاد کنیم.

*یادگار وزیر ارتباطات دولت دوازدهم

وی ادامه داد: در این باره 4 تا 5 حوزه دارای ظرفیت از جمله تجارت الکترونیک، خرید و فروش آنلاین و سرویس‌های خدماتی احصا شده است.

جهرمی گفت: بخش خصوصی فعلی توان لازم را دارد بزرگترین کمک به کسب و کارها رفع موانع است و فقط باید موانع را از سر راه برداریم و قوانین حمایتی را اعمال کنیم تا پتانسیل رشد بازار شکوفا شود.

*ایران در رتبه 10 قیمت اینترنت موبایل و رتبه 90 اینترنت ثابت در دنیا

جهرمی درباره برنامه تغییر قیمت اینترنت، گفت: در دنیا اینترنت موبایل گران است و برای استفاده خاص است. در شاخص نسبت هزینه به درآمد (ارزیدن) ایران در 10 کشور اول دنیا در اینترنت موبایل قرار دارد. علیرغم اینکه در بخش موبایل در 10 کشور اول دنیا هستیم اما مشکل ایران اینترنت ثابت است که در اینترنت ثابت شاخص بهتر از 90 نداریم و نشان از غیر طبیعی بودن قیمت اینترنت ثابت در کشور دارد که این معضل جدی است و جلوی رشد بازار را می‌گیرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: از این رو برنامه اصلاح تعرفه‌ها را در دستور کار داریم که از روز اول براساس کارهای قبلی انجام شده کمیته‌ای تشکیل شده که ظرف یک ماه آینده به نتیجه می‌رسد و وعده اصلاح تعرفه‌ها به عنوان یکی از وعده‌های 100 روزه دولت اعلام می‌شود.

*واقعی کردن وضعیت درآمد و اندازه بازار IT در دستور کار

جهرمی در پاسخ به این سوال که اخیرا آماری از شرکت‌های دارای شکایت اینترنتی اعلام شده اما آماری از بازار این شرکت‌ها در دسترس نیست، گفت: یکی از انتقادات به من در زمان اعلام برنامه این بود که می‌گفتند برنامه‌تان مخابراتی و شعارتان IT است در حالیکه در حوزه IT برنامه‌ای ندارید که ناشی از نبود همین اطلاعات مربوط به بازار شرکت‌ها است.

وی گفت: به دلیل مقررات دست و پاگیر مالیاتی شرکت‌ها درآمد خود را اعلام نمی‌کنند که از ابتدای استقرار یکی از برنامه‌هایم واقعی کردن وضعیت فعلی بوده است.

جهرمی ادامه داد: برای این کار زمان‌بندی تعیین می کنیم و 4 دوره یکساله و در هر سال 4 دوره 3 ماهه در نظر می‌گیریم. در این مدت با شرکت‌ها برای رفع موانع مذاکره می‌کنیم که برداشته شدن مشکلات منجر به شفاف‌سازی خواهد شد.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست