نخستین جلسه علنی پنجمین دوره شورای اسلامی شهر اصفهان برگزار شد
شنبه 04 شهریور 1396, 11:28

 

به گزارش رویش نیوز نخستین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان صبح امروز با حضور مسئولان استانی و نمایندگان مجلس و اعضای شورای اسلامی دوره چهارم و پنجم برگزار شد

اهمیت شوراها در قانون اساسی

فتح الله معین در اولین جلسه علنی دوره پنجم شورای اسلامی شهر اصفهان عنوان داشت: این جلسه اولین جلسه رسمی پنجمین دوره شورای اسلامی شهر اصفهان است که امیدواریم شورای پنجم مایه خیر و برکت برای شهر و مردم اصفهان باشد.

وی افزود: شروع کار شورای پنجم در دهه اول ماه ذی‌الحجه را به فال نیک می‌گیریم که امیدواریم فضایل این ماه نصیب پنجمین دوره شورای شهر اصفهان شود.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهاندر رابطه با اهمیت شورا ها گفت: امام خمینی(ره) شوراها را از ضروریات‌ جمهوری اسلامی و جزو برنامه‌های اسلام می‌دانستند.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت شوراهای اسلامی شهر و روستا تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب، شوراهای اسلامی شهر و روستا را نهادی در جهت خدمت به مردم می‌دانند.

معین بیان داشت: ما در سوگندی که در پیشگاه قرآن کریم یاد کردیم متعهد و ملتزم شدیم که از قانون اساسی، امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب در جهت استحکام پایه‌های جمهوری اسلامی و ارائه خدمت صادقانه به مردم تبعیت می‌کنیم.

اصفهان کارهای انجام نشده زیادی دارد

مهندس رضا امینی رئیس دوره چهارم شورای اسلامی شهر اصفهان در نخستین جلسه علنی دوره پنجم شورای اسلامی شهر اصفهان عنوان داشت: با وجود تفاوت دیدگاه ها در شورای چهارم همه هم و غم این بود که مشترکات را در میان بگذاریم و در بسیاری از موضوعات آرا به صورت 100 درصدی اخذ می شد. سوابق مدیریتی اجرایی زیادی در اعضای دوره چهارم اسلامی شهر اصفهان بود همان‌طور که در دوره پنجم این شورا نیز وجود دارد.

امینی ادامه داد: حد انتظارات مردم از شوراها به جهت فراگیر بودن وظایف این نهاد زیاد است که مطالبات مردم باید در نظر گرفته شود، در مواهب و برکات حضور شورا ها آسیب هایی هم وارد شده و آن هم فاصله معنادار بین منابع و امکانات و انتظار مردم است. حد انتظارات از شوراها به حدی است که امکانات اصلا به آن اندازه نیست.

وی افزود: در انتخابات نامزدهای مختلف بارها گفتند که ما به عقب برنمیگردیم. البته تعابیر مختلفی دارد اما احترام به گذشتگان و تاریخ می تواند توشه آینده ما باشد. شهر اصفهان کارهای انجام نشده زیادی دارد و مردم بین اعضای حاکمیت جدایی نمی بینند و عملکرد تک تک ما به همین بحث بر می گردد. هیچ حزب و گروهی قادر نخواهد بود همه مشکلات را به تنهایی حل و فصل کند.

مهندس امینی در پایان صحبت های خود عنوان داشت: از آیت الله مظاهری، آیت الله طباطبایی و استاندار اصفهان، فرماندار فعلی و سابق اصفهان، شهردار جوان اصفهان، نمایندگان مردم اصفهان به خاطر همراهی با شورای شهر در طول چهار سال گذشته تشکر می کنم.

مردم اصفهان دغدغه مند شهرشان هستند

تاج الدین نماینده مردم اصفهان در مجلس نیز در اولین جلسه شورایشهر اصفهان گفت: مردم کار خودشان را انجام دادند؛ می طلبد که هم آقای رییس جمهور و هم اعضای شورای شهر پاسخگوی مطالبات مردم باشند و من احساس می کنم شاهد فصل جدیدی از خدمات باشیم. از آقای جمالی نژاد هم به خاطر خدماتشان تشکر می کنیم و انتخاب مهدی جمالی‌نژاد به عنوان شهردار شهر یزد را تبریک عرض می‌کنم.

وی افزود: حضور پر شور مردم نشان می دهد مردم دغدغه مند شهرشان هستند. استان ما متاسفانه استان برخوردار است در حالی که محرومیت در برخی نقاط بیداد می کند و انشاالله کمک شود که توسعه متوازن در شهر اتفاق بیفتد. ما در شهرمان مشکلات زیادی داریم. قبول داریم که مهم ترین مشکل بحث زاینده رود است و با پیگیری هایی که ما خواهیم داشت انشاالله این مشکل هم تعدیل شود ولی می طلبد با استفاده از سرمایه گذاری خارجی و اقتصاد دانش بنیان و ... به دنبال حل مشکلات شهر باشد.

تعامل سازنده استانداری با شورای شهر دوران طلایی را خواهد ساخت

رسول زرگرپور استاندار اصفهان در اولین جلسه علنی دوره پنجم شورای اسلامی شهر اصفهان عنوان داشت: در مباحث شوراها واقعا جایگاه آیت الله هاشمی رفسنجانی نادیده گرفته میشود و اثری که ایشان در ایجاد شوراها داشتند نادیده گرفته ممی شود. شورای چهارم دوره شان تمام شد. ما شورای چهارم را 7+7+7 می گفتیم ولی در مسائل کاری به اختلافات ورود نمی کردند و تلاش مستمری داشتند و موضوعات کارشناسی بود و به خوبی مسائل را پیگیری می کردند و جز شوراهای موفق بودند و من از رییس شورا و اعضای شورای چهارم تشکر می کنم.

وی افزود: من معتقد هستم املای نوشته شده غلط دارد و حتما ممکن است نقد و ایرادی وجود داشته باشد و باید نقدهارا برای آسیب شناسی انجام بدهیم

زرگرپور ادامه داد: از آقای دکتر جمالی نژاد و سقاییان نژاد تشکر می کنم. همیشه شهرداران اصفهان در سطح کشور نمونه بوده اند به لحاظ فعالیت ها، اقدامات و تلاشهایشان. خوشحالیم که دکتر جمالی نژاد شهردار یزد شدند.

استاندار اصفهان عنوان داشت: واقعا خدا را سپاس گذاریم که شاهد انتخاب خوبی بودیم و یک لیست رای آورد و مردم اعلام کردند که کار می خواهند و کار و کار. ما امید زیادی به این شورا داریم و مردم هم حتما همین طور هستند و شورای پنجم یک شورای پرکار و تلاش خواهند بود. اصفهان معضلات زیادی دارد و نیاز به کار عالمانه دارد و ما خیل امید داریم به شورای پنجم و امیدواریم عملکرد خوبی داشته باشیم.

وی افزود: باید استقلال شورا حفظ شود. تعامل سازنده، هم‌افزا و هدفمند استانداری با شورای شهر نه تنها با شورای اسلامی شهر اصفهان بلکه با 106 شورای دیگر در استان اصفهان یک دوران طلایی را خواهد ساخت تا نیروهای مدیریت شهری را در جهت‌ هم‌افزایی به کار روند.

زرگرپور اضافه کرد: بر اساس قانون شهرداری ها یک سری وظایف هست که مختص شهرداری است و بقیه دستگاه ها در ارتباط با این وظایف باید پیرو شهرداری باشند. مثل توسعه کالبدی شهر، حمل و نقل درون شهری، خدمات شهری و ... اینها وظایف شهرداری و مدیریت شهری هستند و باید از آن ها تبعیت شود.

استاندار اصفهان گفت: بحث بعدی مسئولیت هایی است که به شهرداری ها داده شده است. گروه سوم وظایفی اند که بر اساس تفاهماتی به شهرداری محول شد. مثل مدیریت بحران و ورزش همگانی، که این جا هم مدیریت شهری مسئول است. این سه وظیفه در یک حوزه حاکمیتی است و بقیه باید از او تبعیت کنند. یک سری وظایف هم هست که وظایف مستحب است و شهرداری باید از سازمان ها  تبعیت کند. مثل مسائل گردشگری و فرهنگی.

استاندار اصفهان خطاب به شورای جدید بیان داشت: اولا شورای شهر و فرماندار باید هماهنگی به هم انجام دهید که پرونده های شورای حل اختلاف بین شهرداری و فرمانداری به حداقل برسد. دوم این که بنده از جانب همه اعضای مدیریت اجری این قول را می دهم که دولت تام و تمام تابع شورای اصفهان است و در دوره دوم شورای چهارم این مسائل به خوبی خودش را نشان داد. انتظار از مدیریت شهری اصفهان انتظار بالایی است. مردم اصفهان شان و قدر بالایی دارنند. مقام معظم رهبری تعابیری درباره مردم اصفهان داشتند بسیار غنی و عجیب بود.

 

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.