شهردار در تراز جمالی‌نژاد نباشد، اصفهان با بحران جانشینی مواجه می‌شود
شنبه 28 مرداد 1396, 15:22

 

به گزارش رویش نیوز، رضا اسماعیلی از اعضای حزب اعتدال و توسعه و معاون فرهنگی سابق دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان) در یادداشتی با عنوان «جانشینی در مدیریت شهری اصفهان، کامیابی و ناکامی‌ها» که در کانال تلگرامی خود منتشر کرده به موضوع انتخاب شهردار کلان‌شهر اصفهان پرداخته است.

وی در این یادداشت آورده است: نمی‌دانم چرا جامعه ما با آن همه تأکیدات اخلاقی و داشتن نصایح الملوک‌ها و سیاست‌نامه‌ها در جایگزینی مدیران و مسؤولان از شیوه‌های مناسب استفاده نمی‌کند. همیشه کار به دعوا و قهر و...می‌رسد و در لحظه‌های پایانی به سراغ راه‌حل‌های «بیایید یک جوری جمعش کنیم» می‌رویم.

اصفهان که جای خاص خود را داراست و به تعبیر شهید بهشتی کار در آن راه رفتن در میدان مین است؛ انتخاباتی برگزار شده و جهت‌گیری آرا مردم به سمت و سوی دیگر است ما همگی باید نتایج آن را بپذیریم و قبول کنیم انتخابات تمام شده است یا در کنار باقی بمانیم ناظر باشیم و نقش منتقد را ایفا کنیم تا چهار سال دیگر و یا دست همکاری بدهیم خودمان و گروهمان را وقف اصفهان نماییم و در اعتلای آن بکوشیم.

در هر حال اجازه دهیم منتخبین مردم گزینه مناسب خود را از بین آن همه انسان‌های شایسته انتخاب کنند. روند انتخاب با رویه اتخاذ شده حذفی است. در نهایت یک نفر شهردار می‌شود؛ او شهردار همه اقشار و گروه‌ها فراتر از جناح‌ها و سلایق و گویش‌ها و قومیت‌ها و دسته‌بندی‌ها... است.

فشارها از بیرون را به حداقل کاهش دهیم شهردار چنین باشد و آن‌چنان نباشد و در دوران مدیریتش لغزشی نداشته باشد. شهردار باید تابع ما باشد ما بودیم که شما را حمایت کردیم و استدلال‌هایی از این جنس را به کنار نهیم.

اگر حداکثر انعطاف را نداریم، حداقل انعطاف را داشته باشیم. قبول کنیم اگر این مثال درست باشد که اگر پوست و گوشت و مغز و روان همه شهروندان اصفهانی را در یک چرخ گوشت بکوبیم ماحصل و خروجی در بحث شهر سیزده نفر فعلی منتخبین است، به آن‌ها اعتماد کنیم و شورا‌نشین‌ها همه با قلبی وسیع و روشی مردم‌سالارانه پذیرا و شنوای دیگران باشند؛ از خداوند طلب صبر و تحمل را برای شما داریم.

باید قبول کنیم که شهردار کنونی شهرمان آقای جمالی‌نژاد به دلیل خلق و خوی شخصیتی و پاک دستی و داشتن فعالیت‌های مؤثر از مقبولیت و پایگاه اجتماعی بالایی در شهر اصفهان برخوردار است. کنار رفتن او از فرایند رقابت در بین گزینه‌ها و رفتار دموکراتیک منش او را تحسین کنیم و در مسأله جانشینی کسی را انتخاب کنیم که در ارتباطات مردمی ویژگی‌های مثبت شخصیتی در تراز او باشد در غیر این صورت شهردار آینده در درون سازمان و محیط اجتماعی شهر با مسأله بحران جانشینی مواجه می‌شود.

فرهنگ کار جمعی ما به شدت آسیب‌دیده است. به جای آن که «گرد هم آییم» همه فریاد می‌زنیم «گرد من آیید» محور و مرکز ماییم فرهنگ مریدی و مرادی در ادبیات عرفانی دارای پیشین طولانی است لیکن در جهان امروز و مدرن که عصر سازمان‌ها است خود به یک معضل تبدیل شده است.

 به کار جمعی شورا و کمیسیون‌های آن‌ها اعتماد کنیم و انتخاب نهایی آن‌ها را همه‌جانبه حمایت کنیم گرچه با گزینه منتخب در برخی از مسائل اختلاف داشته باشیم؛ او شهردار کلان‌شهر اصفهان با همه بزرگی‌اش است.

شورای شهر در این روزهای پر از حرف و حدیث و شانتاژهای رسانه‌ای و لابی‌های سیاسی و حرفه‌ای و اقتصادی با آرامش و به دور از فشارها صرفاً خواسته‌های مردم اصفهان، اعتلای اصفهان و مدیریت کارآمد و اثربخش و بهره‌مند از مقبولیت درون‌سازمانی و اجتماعی، سیاسی را در انتخاب شهردار کلان‌شهر اصفهان را ملاک قرار دهد.

از بزرگان شهر اصفهان و اشخاص مرجع و شورای شهر و تجربه اندوختگان این شورا آقای مهندس معین و آقای نصر انتظار می‌رود در هماهنگی و دستیابی به وفاق حداکثری نقش مؤثرتری ایفا کنند و اعضای جدید هم با این عزیزان همدلی و همکاری بیشتری داشته باشند تا پروسه انتقال با آرامش و کمترین اصطکاک انجام شود. دوستان شورا؛ برخی از مردم نگران تکرار وقایع شورای اول تهران هستند که خدای نکرده در اصفهان تکرار شود. هوشمندانه و مدبرانه حرکت کنید.

و در پایان از این که در این مدت با نوشتن مطالبی وقت اعضای شورا و دوستان شبکه‌های اجتماعی را گرفتم پوزش طلبیده و قول می‌دهم به جز یک مطلب دیگر با عنوان «دوازده سخن با منتخبین مردم در شوراها» فعلاً مطلبی ننویسم چون سخن‌ها گفته شده گوش‌ها باید شنوا باشند و جوارح عامل.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.