از انتخاب شهردار سیاسی کار و جناحی بپرهیزید
شنبه 21 مرداد 1396, 15:53

 

رویش نیوز- سرویس سیاسی: در حالی به پایان کار دوره چهارم شورای اسلامی شهر اصفهان و آغاز پنجمین دوره شورا وارد می شویم که بحث اتنخاب شهردار به شدت داغ شده است و منتخبین شورای شهر در حال بررسی گزینه های موجود برای انتخاب شهردار اصفهان هستند. به گفته رییس موقت شورای شهر پنجم گزینه های شهرداری اصفهان در ابتدا 59 نفر بودند که به 15 نفر کاهش داده شده و پس از آن 8 نفر به عنوان گزینه های اصلی شهرداری انتخاب شدند تا در طی جلساتی با اعضای منتخب شورای شهر پنجم و ارائه برنامه هایشان شهردار اصفهان انتخاب شود.

 

حاشیه ها و توصیه ها برای انتخاب شهردار توسط شورای شهر در فضای مجازی و حقیقی:

در چند روز گذشته شاهد نظر سنجی هایی در فضای مجازی در رابطه با انتخاب شهردار اصفهان در طول هفته گذشته بوده ایم. نظر سنجی هایی که در دو کانال تلگرامی پس از معرفی 8 گزینه برای تصدی شهرداری اصفهان انجام شد.

در نظر سنجی اول در کانال رسمی اصفهان با 54 هزار عضو 1522 نفر شرکت کرده اند که در این بین بیش از 1100 نفر یعنی 73 درصد رای دهندگان رای به شهرداری جمالی نژاد داده و 27 درصد باقی مانده بین 7 نفر دیگر تقسیم شده است و تعداد آرای آن ها را در تصویر می توانید مشاهده کنید. لینک نظرسنجی شهردار اصفهان در کانال اصفهان: https://t.me/Esfahan/8351

در نظر سنجی بعدی نیز که در کانال آخرین خبر اصفهان انجام شده، نیز مهدی جمالی نژاد شهردار فعلی اصفهان از 1521 رایی که داده شده است حائز 66 درصد آرا یعنی بیش از 1000 رای کسب کرده است. نکته جالب در این نظر سنجی این است که این کانال در اوایل مرداد ماه از سوی مخاطبینش با 55 درصد آرا به عنوان یک کانال با ماهیت اصلاح طلب شناخته شد. لینک نظرسنجی شهردار اصفهان در کانال آخرین خبر اصفهان: https://t.me/Isfahan_today/5240

از دیگر حاشیه های این روزهای انتخاب شهردار، نامه جمعی از اعضاء سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی در حمایت از سید مهدی ابطحی بود که با اشاره به سوابق و توانایی ها، وی را به عنوان گزینه اصلح برای شهرداری معرفی کردند.

مسئله دیگر در این بین درخواست رسانه ها و اشخاص حقیقی از شورای شهر اصفهان برای برگزاری علنی جلسات استماع گزارش نامزدها و انتخاب شهردار بود. درخواست هایی که اگرچه از سوی برخی اعضا شورای شهر پنجم از آن استقبال شده، اما هنوز پاسخی رسمی به آن داده نشده است.

نکته بعدی وجود شایعاتی مبنی بر قطعی شدن شهردار اصفهان از قبل و به نوعی نمایشی بودن اقدامات شورا در معرفی گزینه های مختلف است. شایعاتی که اتفاقاً بیشتر توسط افراد و گروه های اصلاح طلب مطرح می شود و همین دلیلی است که نمی توان از آن ساده گذشت. گرچه معین و نصر بارها و در مصاحبه های مختلف چنین مسئله ای را رد کرده و قطعی شدن گزینه شهرداری را تکذیب کرده اند. علیرغم این تکذیب ها، این حرف و حدیث ها هنوز ادامه دارد.

به احتمال فراوان شهردار اصفهان در کمتر از دو هفته دیگر انتخاب می شود و انتخاب اعضای شورای شهر، سرنوشت اصفهان را برای 4 سال آینده رقم خواهد زد. فارغ از تمام این هیاهوهای مجازی و رسانه ای به شورای شهر باید این نکته را گوشزد که مراقب باشند گرفتار انتخاب سیاسی برای شهردار نشوند. در اولویت قرار گرفتن اندیشه ها و تفکرات سیاست محور بجای تخصص محور آینده نامناسبی را برای شهر رقم خواهد زد. شهر پیش از این لطمه تصمیمات سیاسی در شورای شهر را - به عنوان مثال در ابتدای شورای چهارم و انتخاب سقاییان نژاد- خورده است و تکرار دوباره یک اشتباه، زیبنده اصفهان نخواهد بود. در اولیت قرار گرفتن مسائل حزبی و سیاسی در کار شورای شهر که مهمترین وظیفه اش انتخاب شهردار است، صرفاً آتشی را روشن خواهد کرد که دودش در چشم اصفهان و مردم آن خواهد رفت.

امیدواریم که در هفته های آتی زمان انتخاب شهردار، تمام شایعات این چند هفته اخیر به واقعیت تبدیل نشده و اصفهان بار دیگر دچار تصمیم گیری جناحی نمایندگان خود در شورای شهر نشود.  انتخابی گرینه ای غیر سیاسی کار و کارآمد مهمترین وظیفه اعضا شورای شهر و خواسته مردم اصفهان از آن هاست.

 

نظرات

- صابونی
شهردارکه معلومه اینهاظاهرسازی است
1396-05-22 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.