دولت روحانی، مصوبه خود را هم نقض کرد
چهارشنبه 18 مرداد 1396, 11:32

 

بر روی بسته بندی بعضی از برندها هم برچسب فارسی نیز حک شده و نام کشور سازنده و مجوز واردات و پخش آن در ایران نوشته شده است. یکی از بزرگترین صادرکنندگان چیپس به داخل، بلژیک پایتخت سیاسی اتحادیه اروپاست و این در حالی است که مبتنی بر مصوبه ممنوعیت ثبت سفارش و محدودیت در واردات کالاهای مشابه داخل هیات وزیران در سال گذشته، قرار بود واردات کالاهایی که در داخل تولید می‌شود صورت نپذیرد، اما اینکه چرا همچنان چیپس بعنوان یک محصول غذایی ساده به کشور وارد می شود، جای تعجب دارد. تعجبی که نشان از دست های پشت پرده و تلاش مافیای واردات این محصول غذایی به کشور را می دهد.

واردات، آن هم برای کالاهایی که نمی‌شود اسمش را کالا گذاشت؛ چیپس. در خیلی از مغازه ها و سوپرمارکت ها دیده می شود. چیپس های خارجی ای که در قوطی استوانه ای شکل قرار دارند و بر روی هم داخل بسته بندی چیده شده اند.

به گزارش رویش نیوز به نقل از رجانیوز؛ بر روی بسته بندی بعضی از برندها هم برچسب فارسی نیز حک شده و نام کشور سازنده و مجوز واردات و پخش آن در ایران نوشته شده است. یکی از بزرگترین صادرکنندگان چیپس به داخل، بلژیک پایتخت سیاسی اتحادیه اروپاست و این در حالی است که مبتنی بر مصوبه ممنوعیت ثبت سفارش و محدودیت در واردات کالاهای مشابه داخل هیات وزیران در سال گذشته، قرار بود واردات کالاهایی که در داخل تولید می‌شود صورت نپذیرد، اما اینکه چرا همچنان چیپس بعنوان یک محصول غذایی ساده به کشور وارد می شود، جای تعجب دارد. تعجبی که نشان از دست های پشت پرده و تلاش مافیای واردات این محصول غذایی به کشور را می دهد.

چیپس همان سیب‌زمینی سرخ شده، پیچیدگی خاصی در تولید ندارد. در حالی در کشور سالانه حدود پنج و نیم تا شش میلیون تن سیب‌زمینی تولید می‌شود که نیاز کشور پنج میلیون تن است و پانصد تا یک میلیون تن، مازاد تولید وجود دارد که به کشورهای همسایه صادر می‌شود. البته گاهی هم بر روی دست کشاورزان می‌ماند. مثل همان چند هزار تنی که دو سه سال پیش زیر زمین دفن شد. محمدصالح محمدی رئیس انجمن سیب‌زمینی‌کاران کشور در خصوص واردات چیپس به کشور می‌گوید:

«اگر به صورت انبوه وارد شود، خسارت است. اگر یک کارتن هم وارد شود باز به اندازه یک کارتنش خسارت به منابع و منافع ملی است، بخصوص ضرری برای سیب‌زمینی‌کاران که یکی از پایه اصلی تولیدات محصولات کشاورزی هستند.»

بررسی وضعیت عرضه مواد غذایی در فروشگاه‌های سطح شهر بیانگر این واقعیت است که بسیاری از اقلام خوراکی که اکنون در کشورمان تولیدکنندگان مطرحی برای تولید و عرضه آن وجود دارد به وفور در بازار مصرف عرضه می‌شود. موضوعی که چندی پیش موجب اعتراض یکی از اعضای اتاق بازرگانی در جلسه هیأت نمایندگان شد و وی با ارائه نمونه‌هایی از بیسکوئیت و چیپس وارداتی خارجی عرضه شده در بازار، خواستار حمایت از صنایع داخلی شد.

در بازار این روزهای مواد خوراکی و محصولات صنایع غذایی، انواع ماکارونی، کمپوت و کنسرو، آدامس، چیپس، تنقلات(پاستیل، شکلات و..)، بیسکوئیت، انواع سس‌ها، تن ماهی، ادویه‌جات و چاشنی‌ها، آبمیوه، کمپوت، زیتون، انواع روغن نباتی به‌ویژه روغن زیتون خارجی با برند کشورهای تایلند، سنگاپور، ایتالیا و اسپانیا، ترکیه و... با صرف هزینه‌های دلاری بسیار از طریق اندک واردات رسمی و اغلب به‌صورت قاچاق وارد شده و بدون نظارت دستگاه‌های متولی صدور مجوز و رصد کیفیت، قیمت و عرضه، به مشتریان عرضه می‌شود.

سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت هم مدعی است چیپس‌های خارجی موجود در مغازه‌ها و فروشگاه‌ها مربوط به قبل است و از چند روز گذشته همه مجوزهای واردات این محصول لغو شده است و دیگر واردات صورت نمی‌گیرد. صباء معاون غذای سازمان غذا و دارو می‌گوید:

«نوبت تمدید پروانه رسیده بود. در کمیته تصمیم گرفتیم که این پروانه تمدید نشود. یعنی دیگر حق واردات این محصول را دیگر ندارند.»

آیا وزارت بهداشت زودتر نمی‌توانست تحقیق کند که تاییدیه چه محصول خوراکی را صادر کرده است؟! فرضا واردات چیپس بلژیکی لغو شده باشد، تکلیف سایر محصولات غذایی خارجی چه می‌شود؟! محصولاتی مثل بیسکویت‌های خارجی که واردات آن مدتی است کام تولید کنندگان داخلی را تلخ کرده است.

 
 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.