زیر سوال بردن جایگاه زنان با ژست دفاع از حقوق
دوشنبه 16 مرداد 1396, 15:15

 

رویش نیوز- سرویس سیاسی: بحث حضور زنان در پست های رده بالای مدیریتی در کشور اکنون نزدیک به یک دهه هست که مطرح و روز به روز جدی تر می شود و در رسانه ها، محافل، گعده های سیاسی، کمپین های انتخاباتی و ... به آن پرداخته می شود.

اینکه روحانی به وعده انتخاباتی خود مبنی بر حضور وزیر زن در کابینه عمل میکند یا  خیر( که گویی عمل نخواهد کرد و همچنان چنین انتخابی انحصاراً در سابقه احمدی نژاد خواهند ماند) یک بحث است و نحوه مواجهه فعالین حقوق زنان، نمایندگان زن مجلس و... با این موضوع یک بحث دیگر.

در این نوشتار کوتاه قصد پرداختن به موضوع اول را نداریم که استفاده از زنان در مدیریت های کلان و... شعار همیشگیشان بوده و عمل متناسب با آن تقریباً هیچ. اکنون به نحوه مواجهه فعالین حقوق زنان با این مسئله نگاهی خواهیم انداخت.

بر خلاف ادعاهایی مبنی بر کنار گذاشتن نگاه جنسیت زده، مساوی دیدن زنان با مردان در امور اجتماعی، عدم نگاه به زن به عنوان شهروند درجه 2 و اصطلاحاتی این چنینی، این قشر عملی کاملا متفاوت با آن دارند. نگاه به زن به عنوان عنصری اضافی و ضعیف که حتما باید با لابی، نامه، التماس، خواهش، فشار و تمنا وارد دولت شده، هر وزارتخانه ای که شد در داشته باشد تا فقط و فقط در میان هیئت وزیران نام یک زن هم دیده شود. ، این قشر مدعی بجای تلاش برای کمک به زنان سرپرست خانوار یا بدسرپرست، تلاش برای بهبود شرایط زنان روستایی، تلاش برای مرتفع کردن مشکلات زنان کارمند، تلاش برای تغییر قانون به نفع فعالیت های اجتماعی و شغلی برای زنانی که حضور آن ها ضرورت دارد، تلاش برای فراهم آوردن زمینه های تربیتی برای رشد زنانی که آماده گرفتن پست ها و مدیریت های کلان در کشور باشند و اقداماتی از این دست، صرفاً به برگزاری شوی تبلیغاتی برای تحمیل وزیر زن به کابینه بسنده کرده اند.

عجیب است در حین اینکه صحبت از برابری و عدم تفاوت میان زن و مرد می کنند، انتظار دارند یک نفر چون صرفاً زن است، وزیر شود. کدام یک از این محفل ها لیستی چند ده نفره، از زنانی که می توانند در سمت وزیر در کابینه قرار بگیرند و غیر از فاکتور زن بودن، شایستگی این سمت را هم دارند و نسبت به گزینه های موجود و هم رده در میان مردان یک سر و گردن بالاتر هستند، به رئیس جمهور یا به ملت ارائه داده اند؟ این سخن نه به معنای عدم وجود خارجی چنین لیستی، که به معنای عدم اهتمام حقیقی مدعیان این عرصه برای توجه به این موضوع است.

فمینیست هایی که اتفاقاً رفتارشان کاملاً بر ضد زنان و جایگاه اجتماعی آنان تمام می شود، با نگاه و رفتاری کاملاً جنسیت زده و خلاف منطق صرفاً به انجام شوهای تبلیغاتی و گدایی سهم در کابینه مشغولند. ژست دفاع از حضور زنان در کابینه صرفاً به نوعی سهم خواهی سیاسی سطح پایین تقلیل پیدا کرده است که بلندی صدای آن با میزان باج دهی تنظیم می شود.

 

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.