قیمت گوشت در حال حاضر کاهش نمی‌یابد / برخی شهروندان به خرید گوشت گران رغبت دارند
دوشنبه 16 مرداد 1396, 10:15

 

نایب رئیس اتحادیه  فروشندگان گوشت قرمز اصفهان با اشاره به مشکلاتی که در زمینه عرضه گوشت قرمز وجود دارد، گفت: کمبود گوشت قرمز در بازار یکی از مشکلات اصلی به حساب می‌آید.

به گزارش رویش نیوز عبدالرضا آقاجانی کردآبادی در خصوص افزایش قیمت گوشت قرمز اظهار داشت: در حال حاضر گوشت قرمز گوسفندی بدون استخوان در بازار هرکیلو 48 هزار تومان به فروش می‌رسد.

وی علت افزایش قیمت گوشت قرمز را کمبود زمینه دام دانست و افزود: وقتی عرضه کم باشد تقاضا بالا می‌رود، در این راستا زمانی که قصاب از دامداری گوشت با قیمت بالاتر می‌خرد قیمت فروش را هم افزایش می‌دهد.

نایب رئیس اتحادیه گوشت قرمز اصفهان با اشاره به مشکلاتی که در زمینه عرضه گوشت قرمز وجود دارد، گفت: در عرضه گوشت قرمز با مشکل مواجه نیستیم ولی کمبود گوشت در بازار یکی از مشکلات اصلی این حوزه به حساب می آید.

وی ادامه داد: در حال حاضر از ارمنستان گوشت وارد می‌شود اما این گوشت به صورت مداوم وارد نمی‌شود از این رو می‌توان گفت این گوشت وارد شده تاثیری بر روی کمبود در بازار نداشته است.

آقاجانی در پاسخ به این سئوال که کمبود گوشت قرمز تا چه زمانی ادامه دارد؟ تصریح کرد: مشخص نیست، باید از طریقی گوشت قرمز را به بازار تزریق کنند از آن جایی که تمام کارهای این حوزه برعهده اشخاص قرار گرفته است اما چون اشخاص سرمایه کافی ندارند مشکلاتی از این قبیل به وجود می‌آید.

وی بیان کرد: مسلما اگر اجازه داده شود از استان‌های دیگر همچون سیستان و بلوچستان دام سنگین و یا از کردستان و تبریز دام سبک وارد ‌شود اوضاع بهتر می‌شود.

نایب رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت قرمز اصفهان خاطرنشان کرد: براساس شنیده‌های ما، گوشت قرمز خریداری و از طریق کردستان به عراق و کشورهای همجوار فروخته می‌شود که این موضوع بر روی قیمت گوشت و کمبود آن تاثیر گذاشته است.

وی با بیان اینکه اگر از این چنین مشکلات جلوگیری شود دیگر با کمبود گوشت قرمز و افزایش قیمت مواجه نخواهیم بود، اضافه کرد: اگر بخواهیم قیمت دام از این که هست گران‌تر نشود باید جلوی صادرات را بگیریم.

آقاجانی با بیان اینکه وقتی کمبود گوشت قرمز داریم باید واردات داشته باشیم، تصریح کرد: از این رو باید گفت زمانی که تقاضا بیش از عرضه است تعادلی بر روی قیمت گوشت قرمز نیست و روز به روز قیمت‌ها در نوسان است.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا برای مصرف گوشت قرمز منجمد شده در بین خریداران باید فرهنگ سازی صورت بگیرد؟ اظهار داشت: برخی از مردم گوشت قرمز منجمد شده را از فروشگاه‌ها می‌خرند اما باید گفت این نوع گوشت کیفیت کافی ندارد و نظارتی بر روی بسته بندی آن‌ها نمی‌شود در این راستا دامپزشکی و بهداشت باید بر روی شرکت‌های بسته بندی نظارت به عمل آورند.

 

برخی شهروندان به خرید گوشت گران رغبت دارند

رئیس اتحادیه دامداران اصفهان معتقد است که برخی شهروندان رغبت دارند گوشت را گران بخرند بنابراین راهکار این است که محصولات متنوع برای مردم فراهم شود.

به گزارش رویش نیوز به نقل ، به‌خلاف وعده مسئولان امور دام قیمت گوشت حتی بعد از فصل بهار نیز کاهش پیدا نکرد، این در حالی است که نابسامانی در بازار گوشت طی ماه‌های اخیر سبب شد تا اقشار کم‌درآمد قدرت خرید این کالای خوراکی را نداشته باشند.

برخی کارشناسان معتقدند افزایش قیمت گوشت از تولید تا فروش دلایل فراوانی دارد از جمله فعالیت دلالان در حوزه دام و همچنین عدم نظارت مناسب. برای پیگیری وضعیت بازار دام با موسی رهنمایی رئیس اتحادیه دامداران استان اصفهان گفت‌وگو کردیم که در ادامه می‌خوانید:

تسنیم: صحبت‌های فعالان حوزه دام و گوشت و همچنین شرایط بازار نشان می‌دهد که نرخ گوشت از تولید تا فروش با افزایش چندبرابری روبه‌رو است، این افزایش به چه دلیل رخ می‌دهد؟

رهنمایی: ابتدا عنوان کنم که ما معتقد هستیم افزایش چندبرابری در این حوزه دیده نمی‌شود. سال قبل گوشت گوساله را 10.5 تا 11 هزار تومان فروخته و اکنون 12 هزار تومان به فروش می‌رسانیم، بنابراین قیمت این نوع گوشت حدود 1000 تا 1500 تومان گران‌تر شده است، پس افزایش چندبرابری را شاهد نیستیم بلکه درصدی افزایش پیدا کرده است.

از سوی دیگر، کشتار، پالایش، بسته‌بندی و غیره نیز دربردارنده هزینه‌هایی است، در این بین ممکن است برخی مواقع اجحاف‌هایی نیز صورت بگیرد که دستگاه‌های متولی باید در این زمینه کنترل و نظارت صورت دهند، در هر صورت نمی‌توان گفت که قیمت‌ها رشد چندبرابری داشته است.

تسنیم: همین میزان افزایش چنددرصدی که از آن صحبت می‌کنید فقط ریشه داخلی دارد؟

رهنمایی: در این زمینه به مواردی می‌توان اشاره کرد، نخست اینکه نرخ جهانی افزایش پیدا کرده و دیگر اینکه هزینه تولید نیز بالاست، زمانی که نرخ علوفه افزایش پیدا کند نرخ تمام‌شده محصول بالا می‌رود و این موضوع طبیعی است.

تسنیم: در این میان تکلیف اقشار کم‌درآمد برای خرید گوشت چیست، چه راهی برای توزیع متناسب این محصول وجود دارد؟

رهنمایی: در جلسه اخیری که در استانداری اصفهان داشتیم این موضوعات مورد بررسی قرار گرفت، در این راستا وارد کردن گوشت از ارمنستان مدنظر است. معتقدیم که در این زمینه نباید در پی برخورد حاکمیتی باشیم، چون در این چند سال نتیجه‌ای کسب نکرده‌ایم.

باید بدانیم که ذائقه مردم متفاوت است، مردم تنوع‌طلب هستند و نمی‌توان جامعه را متهم به ناتوانی در خرید کرد. برخی از شهروندان همانند خرید دیگر محصولات گران‌قیمت، رغبت دارند که گوشت را با قیمت 50، 60 و 70 هزار تومان بخرند، بنابراین راهکار این است که محصولات مختلف برای مردم فراهم شود.

در مجموع همیشه توصیه ما این است، ما همه راه‌ها را رفته‌ایم و نتیجه نگرفته‌ایم، به‌عنوان مثال دولت باید فقط دهک‌هایی را که مشکل دارند مورد عنایت قرار دهد، یعنی نباید به همه مردم یارانه پرداخت کرد، این موضوع عاقلانه نیست و جلوی گرانی محصولات را هم نمی‌گیرد.

تسنیم: بسیاری معتقدند نابسامانی در بازار گوشت ناشی از حضور دلالان است، این موضوع در حوزه دام قابل مشاهده است؟

رهنمایی: البته باید گفت بدون دلال هم نمی‌شود کار کرد، فقط باید نظارت صورت گیرد تا در جایی که منفعت‌طلبی، رفتارهای بدون حساب و کتاب و اجحاف وجود دارد حضور دلالان مشکل‌ساز نشود.

تسنیم: فعالیت مراجع قانونی و نظارتی به‌عنوان مؤلفه‌های کنترل بازار دام و گوشت چگونه است؟

رهنمایی: ما در این راستا جلساتی با تعزیرات حکومتی، سازمان بازرسی و مراجع ذی‌ربط دیگر داشته‌ایم و تصمیماتی نیز گرفته شد مبنی بر اینکه واردات تسریع شود تا بخشی از مشکلات این حوزه برطرف گردد.

تسنیم: در حال حاضر آیا بحث پایه نرخ خرید دام تثبیت شده است؟ اصولاً نرخ پایه براساس چه مواردی تعیین می‌شود؟

رهنمایی: در حال حاضر نرخ دولتی نداریم و قیمت آزاد است، البته شرکت پشتیبانی امور دام با یک نرخ محصول را توزیع می‌کند که بنده اطلاع ندارم.

تسنیم: یعنی دام از طریق یک مرجع رسمی قانون‌گذاری‌شده خریداری نمی‌شود؟

رهنمایی: از طریق شرکت پشتیبانی امور دام خرید صورت می‌گیرد اما باید گفت که الزامی برای خرید وجود ندارد. ما یک قیمت معقول داریم که باید برای تولیدکننده به‌سمت این قیمت برویم، یعنی قیمت تمام‌شده به‌اضافه سود متعارف، این سلسله باید پیرامون صنایع تبدیلی و سپس توزیع‌کننده ادامه پیدا کند، این سیر باید طی شود تا محصول به دست مصرف‌کننده برسد و این یک قانون منطقی است، اگر خلاف این مسیر حرکت کنیم به نتیجه نمی‌رسیم.

منبع: تسنیم

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.