یادداشت - مجتبی مجلسی:
تخریب فرهنگی در گلستان شهدای اصفهان
سه شنبه 27 تیر 1396, 11:49



یادداشت - مجتبی مجلسی

1. بازی با کلمات
یکسان‌سازی، بهسازی، همسان‌سازی، ساماندهی، زیباسازی و مناسب‌سازی همه واژه‌هایی است که سال‌ها برای نابودسازی مردمی‌ترین موزه و دائرة‌المعارف دفاع مقدس یعنی گلزارهای شهدا به کار می‌رود و هر مسئولی بسته به سلیقه خود بر کاربرد یکی از این واژه‌ها اصرار دارد. البته تفاوت اتخاذ واژه‌ها به‌معنای تفاوت در نوع کارهای صورت گرفته، نیست. هرچند مدیران بنیاد شهید بارها بر این موضوع تأکید داشته‌اند که منظور از ساماندهی گلزار شهدا در واقع بهینه‌سازی فضای گلزارها و رسیدگی به معابر آن بوده است، اما آنچه به‌عنوان نتیجه به‌جا ماند، در بسیاری از گلزارهای شهدا در سراسر کشور طرح یکسان‌سازی قبور به اجرا در آمد و طی آن سنگ مزار شهدا و ویترین‌های بالای سر هر مزار که به‌مرور زمان طرحی سنتی و نمایی معنوی در قطعات شهدا ایجاد کرده بود، به‌یک‌باره نابود شد و جای آن را سنگ‌های هم‌اندازه و همرنگ با مشخصاتی روتین و بدون مشخصه خاصی برای هر شهید، گرفت و جای قطعات پرخاطره قبور شهدا، سطح یک‌دستی که پر از تکرار سنگ‌های بی‌روح و یک‌دست بود، به‌جای ماند.

 

یکسان‌سازی، بهسازی، همسان‌سازی، ساماندهی، زیباسازی و مناسب‌سازی همه واژه‌هایی است که سال‌ها برای نابودسازی مردمی‌ترین موزه و دائرة‌المعارف دفاع مقدس یعنی گلزارهای شهدا به کار می‌رود.


2. اتفاقات تلخ
در پی این یکسان‌سازی‌ها، اتفاقات تلخی رخ داد:
ــ قبور شهدا بدون اجازه خانواده‌هایشان یک‌دست و یک‌شکل شدند. اموال خانواده‌های شهدا اعم از گلدان گل و عکس و هرآنچه به عنوان یادبود از شهید استفاده می‌شد به تاراج رفت.
ــ قاب‌های عکس ویران شد. گلزارهای شهدا مانند یک آلبوم عکس پرخاطره برای کسانی بود که ساعت‌ها برای زیارت قبور شهدا میان آنها پرسه می‌زدند، هر عکس در یک فضایی با یک حس خاص. بگذریم که این فضا سال‌هاست در گلستان شهدای اصفهان با یک بی‌تدبیری احمقانه از بین رفته است و همه تصاویر شهدا طراحی‌های شبیه هم شده‌اند.
ــ یک‌دست شدن گلزارها باعث شد تا مادران کهنسال مزار فرزندشان را گم کنند و با چشمان اشکبار میان قبور تکراری نشان خاصی برای عزیز از دست رفته‌شان پیدا نکنند.
ــ اخبار تلخی مانند پیدا شدن استخوان‌هایی در گلزار شهدای قزوین که موجب دلهره خانواده‌ شهدا شد و تا ثابت شود استخوان‌ها مربوط به اموات مجاور در قبور شهدا بود، دل خیلی از مادر و پدرها زیر و رو شد.
همه این‌ موارد نشان می‌دهد با اینکه طرح یکسان‌سازی در کل کشور (به غیر از تهران و اصفهان) انجام شده است در هیچ‌کجا سراغ نداریم خانواده‌های شهدا از این طرح رضایت داشته باشند و هیچ کجا نبوده که این طرح سایه اعتراضات شدید مردمی را نداشته باشد. به قول حافظ: من جرب المجرب حلت به الندامة: هرکس آزموده شده‌ای را مجدداً بیازماید، پشیمانی و ندامت برایش اجتناب ناپذیر خواهد بود.

 

قبور شهدا بدون اجازه خانواده‌هایشان یک‌دست و یک‌شکل می‌شوند. اموال خانواده‌های شهدا اعم از گلدان گل و عکس و هرآنچه به عنوان یادبود از شهید استفاده می‌شد به تاراج می‌رود.


3. مردمی‌ترین موزه دفاع مقدس
سنگ مزارهای شهدا اکثراً پیام‌هایی در دل خود دارند که ناظر به ابعاد عمیق حضور اجتماعی مردم از اقشار مختلف در جنگ بوده است، مثلاً کارگران، کشاورزان و دانش‌آموزان، از آن گذشته پیام‌هایی که روی قبور شهدا نوشته شده است یا از وصایای خودشان برداشته شده و یا انتخاب خانواده‌شان بوده است. پیام‌ها، اشعار، جملات نغز و گویا که روی قبور نقش بسته حاکی از آن است که یک مجموعه و دائرة المعارفی در گلزارهای شهدای ما وجود دارد که یکسان‌سازی نمی‌تواند نظر خانواده شهدا و آیندگانی که بعداً بخواهند به آن رجوع، شرایط را بررسی کنند و نسبت به آن سنجش و تحقیقات داشته باشند، تأمین کند.
سنگ مزاری که مثلاً به سفارش مادر شهید، پدر شهید، همرزم شهید به نحو احسن داده‌اند و سنگ تراشی شده است، و در آن یک جمله‌ای را انتخاب کردند یا یک شعری در رابطه با شهید گفته شده و نوشته شده است، این‌ها نباید دست بخورد و دست خوش تغییر و تحولات شود.
ما هیچ موقع از دیدن این ویترین‌ها خسته نمی‌شویم و آن هم به خاطر تنوعی است که این نوشته‌ها داشته است.

 

آیا قرار است جای قطعات پرخاطره قبور شهدا، سطح یک‌دستی که پر از تکرار سنگ‌های بی‌روح و یک‌دست است، به‌جای ماند؟


4. فهم ارزش معنوی سنگ مزارهای شهدا
اما ارزش سنگ قبرها فقط به نوشته‌هایش خلاصه نمی‌شود. ارزش معنوی سنگ قبری که سی‌سال است مادر و خواهر و همسر و خانواده شهید پایش راز و نیاز داشته‌اند و چه اشک‌هایی که پایش ریخته شده با خشت طلا هم قابل قیاس نیست!
جهت مشت نمونه خروار این صحبت‌های مادر شهید مسلم فراهانی در گفتگو با خبرنگار مهر جالب است: اگر این طرح تصویب شود(طرح یکسان‌سازی گلزار شهدا) بر سر مزار پسرم چادر می زنم و نمی‌گذارم دست به قبر شهیدم بزنند. ما از بنیاد شهید هیچ توقعی نداریم جز اینکه دست به سنگ قبر فرزندم نزنند چرا که 20 سال است با آن مأنوس شده و عادت کرده‌ام. ( چهارشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۰)

در سیره حضرت امام (رضوان الله تعالی علیه) هم نظر صریحی پیرامون حفظ مواریث فرهنگی – معنوی داریم که بعد از انقلاب دارالشفاء را می‌ خواستند خراب کنند و بسازند. به محضر حضرت امام آمدند تا برای تخریب اجازه بگیرند؛ ایشان این جمله رافرمودند که “هر یک‌دانه از این خشت‌ها و آجرها که برای تعمیر دارالشفاء عوض شود و یک آجر جدید بیاید، به همان مقدار از قداست اینجا کاسته خواهد شد”.
گلزار شهدا موزه دائمی و طبیعی جنگ و انقلاب و سرمایه نظام است. در عین وحدت و نظم خاصی که وجود دارد، بیانگر فرهنگ‌های مختلف و جمع شدن آن‌ها برای دفاع از نظام و انقلاب است و نشان می‌دهد که این‌ها چگونه کنار هم قرار گرفتند. بیانگر جوشش مردمی و عمومی است که تبدیل به سرمایه و محل مانوری برای نظام شده است. یعنی خود گلزارها بیانگر خیلی مسائل است و اینگونه نیست که فقط محل دفن یک سرباز باشد. یک موزه طبیعی و معنوی است که باید بگوییم جزء موزه‌هایی است که بیشترین بازدید کننده را دارد و هویت یک ملت را به طور جامع نشان می‌دهد.

 

اما ارزش سنگ قبرها فقط به نوشته‌هایش خلاصه نمی‌شود. ارزش معنوی سنگ قبری که سی‌سال است مادر شهید پایش راز و نیاز داشته‌ و چه اشک‌هایی که پایش ریخته شده با خشت طلا هم قابل قیاس نیست


5. نوستالژی‌هایمان را ویران نکنید
مسئولین باید بدانند که مزار شهدا نوستالژی خاصی برای خانواده شهدا دارد و می‌شود گفت حریم شخصی خانواده شهداست و بیانگر پیام‌ها و خاطرات زیادی است. خاطرات دوران جنگ، توسل‌ها، درد و دل‌ها و خانواده شهدا و مردم به آن فضا و شکل و شمایل علقیت خاصی پیدا کردند. مسئولین روی همین موضوع که خانواده‌ها و مردم حساس هستند، می‌خواهند طرحی را اجرا کنند بدون آنکه با خانواده شهدا هماهنگ و آن‌ها را توجیه کرده باشند. بسیاری از همین شهدا در همین فضا و با همین سنگ قبرها عکس‌های یادگاری دارند. موضوع گلزار شهدا یک پدیده فرهنگی - معنوی است که با خط‌کش مهندسی جور در نمی‌آید. قطعا هیچ کس مخالف زیباسازی، آسفالت یا سنگفرش شدن گلزارهای شهدا نیست. بلکه موضوع  بر سر از بین رفتن ترکیب هویتی و طبیعی این گلزارهاست که به تعبیر امام خمینی(ره)، «دارالشفای» آزادگان جهان هستند. دارالشفایی که معنویت آن به دلیل بکر بودن آن است.جا دارد مسئولان به جای اصرار بر انجام این پروژه، هزینه آن را صرف ترویج فرهنگ ایثار و شهادت به نسل جوان و رسیدگی به خانواده‌های شهدا کنند.

 

نظرات

- احمدی
اقای مجلسی خودش برادرشهید ودلسوخته است
1396-04-27 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- امیر
متاسفم برای مدیرانی که فهمی از مسائل فرهنگی ندارند و دارند تیشه به ریشه گذشته و هویت ما می زنند به نظرم باید کاری کرد و نباید ساکت بود
1396-04-27 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- مسعود
فقط باید برا این مسئولین تاسف خورد!!! ...
1396-04-28 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- صادق
شما یه مشت آدم مزدور هستید که برای رسیدن به منافع سیاسیتون پشت شهدا خودتون رو پنهون کردین.
1396-05-01 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- صادق
شما برای رسیدن به منافع سیاسیتون پشت شهدا خودتون رو پنهون کردین.
1396-05-01 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- م
ارزش معنوی سنگ قبری که سی‌سال است مادر شهید پایش راز و نیاز داشته‌ و چه اشک‌هایی که پایش ریخته شده با خشت طلا هم قابل قیاس نیست
1396-06-01 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف



این سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.