میرمحمد صادقی، مدیر عامل آب منطقه‌ای اصفهان:
سال آینده، آب بر اساس حقابه‌ها توزیع می‌شود
سه شنبه 13 تیر 1396, 00:29

 

مدیر عامل آب منطقه‌ای اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر بر اساس قانون توزیع عادلانه آب وزارت نیرو موظف به تحویل حجمی آب است، گفت: در سال آبی 96-97 توزیع آب بر اساس حقابه‌ها انجام می‌شود.

به گزارش رویش نیوز به نقل از ایسنا، مسعود میرمحمد صادقی امروز (دوشنبه) در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از اواسط تیر ماه جلسات مشترکی را با نمایندگان کشاورزان حقابه‌دار خواهیم داشت و در سال آبی 96-97 توزیع آب بر اساس حقابه‌ها انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه تامین آب شرب اولویت اول استان است، اضافه کرد: محیط زیست و صنعت اولویت‌های بعدی و کشاورزی اولویت سوم استان برای تامین آب هستند، اما با توجه به بارگذاری‌هایی که برای بخش شرب بر روی زاینده رود شده و مهمان‌های زاینده رود در این بخش، دولت و صنایع قطعا میزانی از سهم حقابه داران را مصرف می‌کنند که عمده آنها به بخش شرب اختصاص خواهد یافت.

مدیر عامل آب منطقه‌ای اصفهان با بیان اینکه حقابه یک امر مشخص و ثابتی نیست بلکه بسته به میزان بارش‌ها و آورده در هر سال مشخص می‌شود، ادامه داد: اولین کاری که برای ساماندهی حوضه زاینده رود باید انجام شود شفاف سازی مسایل است، که هر بخش چه اندازه از آب برداشت می‌کند که این امر از طریق مدیریت یکپارچه محقق می‌شود و در حال حاضر میزان برداشت هر استان از رودخانه مشخص است.

تعیین سهم بخش‌های مختلف

میر محمد صادقی تصریح کرد: امسال حدود 1200 میلیون متر مکعب آب توزیع می‌شود که سهم صنایع حدود 74 میلیون متر مکعب، شرب حدود 400 میلیون متر مکعب، محیط زیست حدود 90 میلیون متر مکعب و کشاورزی اصفهان و چهار محال و بختیاری حدود 610 میلیون متر مکعب است و حدود 30 میلیون متر مکعب نیز برای تبخیر در نظر گرفته شده است.

وی در پاسخ به خبرنگار ایسنا در خصوص اجرای مصوبات 9 ماده‌ای آب گفت: بر اساس مصوبات 9 ماده‌ای هر گونه بارگذاری جدید در حوضه زاینده رود ممنوع است و وزارت نیرو سهم دو استان اصفهان و چهار محال و بختیاری را مشخص کرده که سهم استان چهارمحال و بختیاری 237 میلیون متر مکعب و مابقی متعلق به استان اصفهان است.

مدیر عامل آب منطقه‌ای اصفهان اظهار کرد: بر اساس این مصوبات باید شورای هماهنگی زاینده رود تشکیل می‌شد که در حال حاضر این شورا  9 جلسه برگزار کرده و بارگذاری جدید بر منابع آب زاینده رود تا پیش از تعین تکلیف استان و شفاف سازی مصارف آب ممنوع شد که حدود 60 درصد این ماده نیز اجرایی شده است.

طرفه با بیان اینکه آب یکی از پیچیده‌ترین بخش‌های استان و کشور است، افزود: بر اساس آمار هواشناسی میانگین بلندمدت بارش در ایستگاه چلگرد 1354 میلی‌متر و میزان بارش‌های آن در سال جاری 1352 میلی‌متر بوده است که این رقم تقریبا مساوی است.

وی با بیان اینکه منطقه بن و سامان به دلیل بارش‌ها و آب روان‌های میان حوضه‌ای برای استان اهمیت دارد، ادامه داد: در منطقه بن 293 میلی‌متر بارش داشتیم که نسبت به میانگین بلند مدت 14 درصد کاهش و نسبت به سال گذشته 8 درصد افزایش داشته‌ایم. در منطقه سامان نیز 282 میلی‌متر بارش و نسبت به میانگین بلند مدت 15 درصد کاهش بارش داشته‌ایم.

مدیر عامل آب منطقه‌ای اصفهان با بیان اینکه چم آسمان محل آبگیری آب شرب استان‌های اصفهان و یزد است، تصریح کرد: این منطقه 117 میلی‌متر بارش داشته و میانگین بلند مدت آن 156 میلی‌متر بوده که 25 درصد کاهش داشته‌ایم، اما نسبت به سال قبل بارش‌ها 18 درصد افزایش یافته است.

وی با اشاره به بارش 100 میلی‌متری در نکوآباد تصریح کرد: نسبت به میانگین بلند مدت 22 درصد کاهش بارش در این منطقه را شاهد هستیم، هم‌چنین شهر اصفهان امسال 91 میلی‌متر بارش داشته که نسبت به میانگین بلند مدت که 128 میلی‌متر بوده 30 درصد کاهش بارندگی را داشتیم.

مدیر عامل آب منطقه‌ای اصفهان اضافه کرد: در آخرین ایستگاه در ورزنه میزان بارش‌ها 54 میلی‌متر بوده که در مقایسه با میانگین بلند مدت که 91 میلی‌متر بود شاهد کاهش 40 درصدی بارش‌ها در این منطقه هستیم.

میرمحمد صادقی خاطر نشان کرد: اگرچه منطقه اصفهان نسبت به سال گذشته 40 درصد وضعیت بارش بهتری دارد، اما نسبت به میانگین بلند مدت با کاهش بارش روبرو هستیم و تنها در محدوه کوهرنگ بارش‌ها در حد نرمال بوده و در شرق استان شاهد کاهش بارش‌ها هستیم.

اصفهان در رتبه 13 خشکسالی کشور

وی با بیان اینکه بر اساس آمار مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران استان اصفهان در رتبه سیزدهم خشکسالی کشور قرار دارد، گفت: بارش‌ها در استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری به ترتیب 18 درصد و 17 درصد پایین‌تر از میانگین بارش‌های کشوری هستند و استان چهارمحال و بختیاری نیز در رتبه چهاردهم خشکسالی قرار دارد. استان‌های بوشهر، همدان، مرکزی، قم، هرمزگان و فارس از نظر بارش وضعیت مطلوب‌تری را در مقایسه با استان اصفهان دارند.

مدیر عامل آب منطقه‌ای اصفهان با اشاره به سال آبی که از ابتدای مهر ماه سال گذشته شروع شده است، اظهار کرد: در حال حاضر حجم سد زاینده رود 389 میلیون متر مکعب است که در سال آبی قبل 345 میلیون متر مکعب بود و حجم آب سد زاینده رود بر اساس میانگین بلند مدت (46 سال) آن 1008 میلیون متر مکعب بوده است.

میرمحمد صادقی تصریح کرد: حجم ورودی به سد زاینده رود 1094 میلیون متر مکعب است و در سال گذشته نیز 997 میلیون متر مکعب و میانگین بلند مدت آن 1217 میلیون متر مکعب بوده است. هم‌چنین حجم خروجی سد زاینده رود 896 و سال گذشته نیز 1464 میلیون متر مکعب آب رها سازی شد که میانگین بلند مدت آن 989 میلیون متر مکعب است.

وی با بیان اینکه متوسط بارش‌ها در کشور 245 الی 250 میلی‌متر است، اضافه کرد: در حال حاضر این رقم در کشور 223 میلی‌متر است، هم‌چنین بر اساس پیش بینی‌ هواشناسی با افزایش هوای دما بین نیم تا یک و نیم درجه مشکلات بخش آب بیشتر می‌شود. در 40 سال گذشته جمعیت جهان دو برابر شده و در همین مدت نیز مصرف آب شیرین چهار برابر شده و دنیا با مشکل تامین آب مواجه است.

اصفهان در مرحله تنش آبی

مدیر عامل آب منطقه‌ای اصفهان با بیان اینکه بسیاری از کلان شهرهای کشور در حال حاضر در مرز تنش آبی هستند و منابع و مصارف آنها سر به سر شده است، گفت: در استان اصفهان وضعیت بدتر از این است و باید در همه بخش‌ها صرفه جویی داشته باشیم. در حال حاضر اولویت اصلی وزرات نیرو توجه ویژه به مدیریت منابع آب است البته در کنار آن مباحث فنی، اجرایی و سازه‌ای با بازنگری وزرات نیرو در حال اجرا است .

میرمحمد صادقی با اشاره به طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیر زمینی گفت: در حال یکی از بزرگترین بحران‌های ما مباحث مربوط به آب‌های زیر زمینی است، زیرا اگر این منابع در منطقه‌ای تمام شود دیگر امکان زندگی نیست و متاسفانه هم اکنون از مخازن راهبردی و استراتژیک آب مصرف می‌کنیم، در حالی که باید هر ساله بخشی از این آب‌ها ذخیره شود و باید منابع آب‌های زیر زمینی را حفظ کنیم.

 وی با بیان اینکه استان‌های فارس، کرمان، تهران، خراسان رضوی و اصفهان از نظر منابع زیر زمینی دچار بحران هستند، اضافه کرد: بر اساس طرح احیا و تعادل بخشی آب‌های زیر زمینی باید چاه‌های غیر مجاز بسته و کنتورگذاری شود که  این کار یکی از پر تنش‌ترین فعالیت‌های وزارت نیرو است.

مدیر عامل آب منطقه‌ای اصفهان با بیان اینکه مهندسی رودخانه یکی از اولویت‌های اصلی وزارت نیرو است،  تصریح کرد: کنترل و حفاظت، تعیین حد حریم و بستر رودخانه و ساماندهی آن و .... از جمله اقداماتی است که برای مهندسی رودخانه انجام می‌شود و خوشبختانه اعتبارات این بخش پنج برابر شده است. البته از سازمان برنامه و بودجه گلایه داریم که برای تامین اعتبار این طرح‌های مهم بی مهری می‌کند و تنها 10 درصد آن را تخصیص دادند.

سامانه دوم آبرسانی اصفهان در مرحله مناقصه

میرمحمد صادقی با بیان اینکه مشارکت بخش خصوصی بیشتر در طرح‌های مربوط به آب و فاضلاب است، افزود: در حال حاضر شش هزار میلیارد تومان از پروژه‌ها به بخش خصوصی واگذار شده است، اما در طرح‌های بلند مدت مشارکت بخش خصوصی دارای مشکلاتی است، اگر چه این موضوع در اصفهان شروع شده است.

وی با اشاره به سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ گفت:  این طرح در مرحله مناقصه است و قرار است تامین لوله و ورق‌های فولادی را بخش خصوصی انجام دهد. این طرح اولویت اول استان اصفهان است. حدود دو سوم این سامانه توسط بخش خصوصی انجام می‌شود و یک سرمایه گذاری 20 ساله است و در سال‌های بعدی این خط تکمیل خواهد شد. این خط حدود 10 متر مکعب آب بر ثانیه به اصفهان اضافه خواهد کرد و ظرفیت خط اضطراری آن نیز 6 متر مکعب است.

مدیر عامل آب منطقه‌ای اصفهان تصریح کرد: آب شرب اصفهان از سد چم آسمان آب گیری  و با استفاده از تونل به تصفیه خانه بابا شیخ علی منتقل می‌شود، و با تونل دیگری به طول 18 کیلومتر با حداکثر 10 و نیم متر مکعب بر ثانیه آب وارد شبکه اصفهان می‌شود، اما مقدار اوج مصرف حدود 14.5 متر مکعب بر ثانیه است که در گذشته آبفا این اختلاف را از طریق چاه‌های فلمن جبران می‌کرد. 

میر محمد صادقی با بیان اینکه حتی در صورت پر آب بودن سد بیش از 10.5 میلیون متر مکعب نمی‌توانیم آب منتقل کنیم، گفت: از طریق سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ آب به اصفهان وارد می‌شود و مشکلات افت فشار آب عملیاتی‌تر خواهد شد. این طرح دارای ردیف استانی است و امیدواریم با کمک وزارت نیرو و سازمان برنامه و بودجه بتوانیم برای آن اعتبارات ملی بگیریم.

بهره برداری از تونل سوم کوهرنگ در دولت دوازدهم

وی با بیان اینکه به طور قطع در دولت دوازدهم سد و تونل سوم کوهرنگ به طور کامل به بهره برداری خواهد رسید، گفت: عملیات لوله گذاری طرح بهشت آباد در برخی استان ها آغاز شده  و در اصفهان نیز به زودی این طرح شروع خواهد شد.

مدیر عامل آب منطقه ای اصفهان در خصوص آخرین وضعیت طرح تونل سوم کوهرنگ، تصریح کرد: رودخانه کوهرنگ به عنوان رودخانه سیلابی از اواخر بهمن ماه آب تا اوایل تیرماه آب دارد، همچنین حفاری تونل سوم کوهرنگ از سال ٩٣ آغاز شد. اجرای تونل سوم کوهرنگ به طول 23 کیلومتر و با تکنولوژی قدیمی از حدود 20 سال پیش آغاز شد. این تونل یکی از پیچیده ترین مباحث ژئوتکنیکی را در خود داشته و از گسل بزرگی گذر کرده است.

 میر محمد صادقی اضافه کرد: از فصل زمستان سال جاری کوهرنگ آب دارد و تونل آبگیری می کند، اما به دلیل آماده نبودن سد این طرح، تنها در حد یک ایستگاه پمپاژ حدود 50 تا 60 میلیون آب خواهد داشت، اما تخصیص آب کامل تونل سوم کوهرنگ حدود 130 میلیون متر مکعب است. هم چنین تونل سوم کوهرنگ تاکنون 97 درصد پیشرفت کاری داشته است، این تونل امسال به شرط تامین اعتبارات به بهره برداری خواهد رسید.

وی با بیان اینکه پیش از این سد کوهرنگ اعتبار نداشت و آخرین اعتبار آن در سال 92 معادل 14 میلیارد تومان بود، تصریح کرد: با پیگیری تاسیسات آب منطقه ای، وزارت نیرو و استانداری اصفهان  میزان اعتبارات آن پنج برابر افزایش یافت و به 70 میلیارد تومان رسید که متاسفانه نیمی از آن تخصیص یافت.

 

نظرات

- اصفهانی در تهران
من نمیدانم یک نفر در اصفهان نیست به چهارمحالیها بگوید چرا شما همه حساسیت و بارگزاری مصرفتان را سمت زاینده رود گذاشتید و از سمت کارون که صدها برابر اب میبرن از استان شما نه برداشت میکنید نه اجازه برداشت می دهید خوب ادمهای حسابی حداقل اب شرب مصرفی و صنایعتان را از سمت کارون بردارید که زاینده رود احیا بشه کارون هم نمیخشکه اگر میخشکید خوزستان این همه طرح فولاد و پتروشیمی جدید و ۵۵۰ هزار هکتار کشاورزی و لرنجکاری رتبه دو نمیزد ولی حواس همه را به ذوب اهن و فولاد و برنجکاری محدود اصفهلن که حقشه و دیگر هر استانی چن برابر اصفهان فولاد و پتروشیمی و .. داره منحرف نمیکرد این همه اصفهان ستیزی نکنید نزارین قومیتگراها در جهالت خود ترکتازی کنن صبر اصفهان هم حدی داره بعد چرا اصفهانیها روی جدا شدن مشکوک چهارمحال و سرچشمه های اب از اصفهان که با خیانت همراهی مسئولین طاغوتی ان زمان اصفهان و قومیتگراهای زمان طاغوت انجام شد سکوت کردن انگار اصفهان بدهکاره اگر امروز بود ایا اصفهان اجازه میداد سرچشمه اش جدا شود پس این خوزیها و بختیاریها که ناجوانمردانه علیه اصفهان تهمت غصب و دزدی می زنند بدانند اب اصفهان را غصب کرده اند و ان بالادست کسی سکونت نداشت شما امدید بالادست ساکن شدید و اب بر می دارید نکته دیگر سیاست بسیار اشتباه روحانیون ومسیولین اصفهانه که خلاف خوزستان و بختیاریها از اگاهی مردم و اتحاد انها و خواستن حقشان جلوگیری کرده برای همین مرکز کشور از خوزو بختیاری حساب میبره و میگه اصفهانیها که منفعلن بیخیال لطفا کامتتهای زیر اینخبر را بیینید http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13960412001178 کلی خوزیها و بختیاریها حمله کردند و با اطلاعات غلط تحریف موضوع میکردند و من از این ناراحتم هیچ اصفهانی نیامد دفاع و من یکتنه کامنت میگذاشتم من تهرانم و دلم خونه این همه از بی اطلاعی انفعال اصفهانیها و نیز خیانت مسئولین اصفهانی از زمان طاغوت و اصلاحات و احمدی نژاد در تاراج اب و صنعت اصفهان و هجوممهاجرین ان هم از نوع اصفهان ستیز باید روی احیای تعصب بومی و جمایت از هم کار شود و گرنه این نفرت پراکنی و اصفهان ستیزی و سوتبلیغاتی که از ان دو استان در فضای مجازی و مرکز کشور علیه اصفهان و اصفهانی میبینم عاقبت خوشی برای استان ندارد لطفا این کامنت و کامتهای زیر خبر فارس را به اطلاع نمایندگان و مردم و مسئولین بفرستید باعث تاسفه مهاجرین اصفهان مشین در خبر فارس هم می ایند علیه اصفهان میگن واقعا دلم خونه در تهران چجور دارن علیه اصفهان میزنن و خونبارتر که مهاجرین اصفهانن تهران از کارمندان اصفهانی خالی شده چون پشت هم نیستیم و شبکه چهارنحالیها قدرت را گرفتن دستشان و تمام توانشان زدن اصفهانه ایا اصفهان مقصره همسایه شما بود و این همه خدمات به شما داد من که دیگه از این همه با ئوزش بی بخاری مردم استان و سکوت وخیانت مسئولین استان نا امید شدم
1396-04-14 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.